Mihovčeva mama pravi, da je pri peku kruha zelo pomemben občutek v rokah.

Kruh peče skoraj vsak dan

Ivanka Petač iz Pirnič, Mihovčeva, je povedala, kako se speče dober kruh. Svoj prvi hlebec je spekla že kot osnovnošolka.

Zg. Pirniče – Ob podražitvah kruha vas verjetno ni malo, ki razmišljate, da bi kruh pekli kar doma. Kako speči dober kruh, smo povprašali Ivanko Petač, Mihovčevo iz Pirnič. Gospa je stara že več kot 80 let, a še vedno skoraj vsak dan peče kruh in pripravlja druge dobrote. Obiskali smo jo na četrtek zjutraj. Za peko kruha je imela že vse pripravljeno.

Za dober kruh je pomembnih veliko stvari

»Danes bom spekla hlebec belega in hlebec rožičevega kruha. Vsak tehta okrog tri kilograme. Vse skupaj se seveda začne tako, da si dobro umijem roke. Moko sem dala na sobno temperaturo. Potem sem pripravila kvas. Za trikilogramski hlebec sem potrebovala dve kocki kvasa, ki sem ga zdrobila v manjši posodi, dodala žličko sladkorja, da lepo vzhaja, ter dve do tri žlice vode (od pripravljenega enega litra). Vse skupaj sem pomešala z metlico in pustila vzhajati okrog deset minut, toliko, da se začne malce peniti. V prazno skledo damo 3 dag soli. Jaz uporabljam kar grobo, v redu je tudi mleta. V skledo s soljo damo preostanek od litra vode, torej liter minus dve do tri žlice, ki smo jo dali v kvas. Voda mora biti kar topla, ne pa vroča.

Za trikologramski hlebec potrebujem okrog 1,8 do 2 kilograma moke. Mi jo imamo iz domače pšenice. Vodi dodam moko, kvas, pomešam, ter stresem iz sklede. Sledi gnetenje, kjer je zelo pomemben občutek v rokah. Meni gre to zelo hitro, če pečete prvič, se boste zamudili precej več. Moke damo toliko, da se testo ne prijemlje rok, ter da ostane mehko, ne zbito, kot se zgodi v primeru, če damo moke preveč. Testo nato damo vzhajat v skledo namazano z oljem, da bo šlo potem lažje ven, ter ga pustimo vzhajati od pol do ene ure, odvisno od temperature v prostoru. Dobro je, da je prostor med vzhajanjem zaprt. Skleda seveda ne sme biti premajhna,« prijazno razloži.

Kruh se pri Mihovčevih peče že vrsto let

Medtem sva imeli z Ivanko čas za krajši pogovor. Pojasnila je, od kdaj že peče kruh: »Ko so mama pekli kruh, smo otroci vedno zraven delali testo, tako za igro. Svoj prvi hlebec sem spekla že kot osnovnošolka. Po poroki sem vsak dan kruh pekla v krušni peči (dokler niso prišle električne peči), tudi po dvanajst hlebcev na dan. Vsak je tehtal dva do tri kilograme. Tukaj je bila že prej navada hiše, da se je peklo kruh in to sem prevzela tudi jaz. Sedaj kruh pečem vsak dan, razen ob ponedeljkih in torkih, ko imamo zaprto. Za konec tedna ga spečem tudi po dvajset kilogramov.« Medtem je kruh že vzhajal. »Sedaj ga damo ven iz sklede. Prav na rahlo ga še enkrat pregnetemo, oblikujemo v hlebec, ter ga damo v pekač, ki sem ga prav tako namazala z oljem. Ves proces je s tem končan. Kruh pustimo vzhajati še okrog deset minut, potem vanj trikrat zarežem z nožem, ter ga dam v pečico. Slednjo sem ogrela na 170 stopinj, kruh pa pečemo eno uro. Za rožičev kruh je priprava enaka, s to razliko, da najprej poparimo rožiče (10-15 dag za 3 kg kruha), dodamo rozine (po želji), počakamo, da se primerno ohladi, ter nato pridamo pripravljen kvas. Postopek je nato enak kot pri belem kruhu,« je nadaljevala z obrazložitvijo.

Mihovčeva mama dober kruh, ki ga speče, rada tudi je. »Sem pa kar izbirčna. Pri mesu in solati mi paše bel kruh, pri kozarcu vina pa rožičev. Pri večerji pojem po tri rezine kruha,« še pravi. Za konec dodaja še nasvet za vse, ki se boste prvič lotili peke kruha: »Vaja dela mojstra. Ko dobiš občutek, je vse tako enostavno.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / ponedeljek, 1. julij 2024 / 11:12

V Kranju zvišali turistično takso

Turistična taksa v Kranju bo z naslednjim letom višja za pol evra. Ali bi jo morali zaračunavati tudi lastnikom počitniških hišic?

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / petek, 8. november 2013 / 10:00

Kisle imajo več vitamina C

Konec oktobra se Glasovci odpravimo na obiranje mandarin v dolino Neretve. Letos se nas je nabralo za dva avtobusa, družbo pa so nam delali tudi sopotniki iz Primorske. Živahno, glasno in z ravno prav...

Bohinj / petek, 8. november 2013 / 13:00

Kuzmiču porušili hišo

Gradbena inšpekcija je v torek in sredo porušila brunarico Darka Kuzmiča v Ribčevem Lazu. Domačini in Kuzmičevi prijatelji rušenja niso mogli preprečiti niti z živim ščitom.

Zanimivosti / petek, 8. november 2013 / 09:58

Gorenjskemu glasu »spletni oskar«

Med letošnjimi dobitniki nagrade Netko, ki jo podeljuje Gospodarska zbornica Slovenije, je tudi naša spletna stran gorenjskiglas.si.

Šport / petek, 8. november 2013 / 10:49

Ločani obstali v osmini finala

Škofja Loka – Rokometašem Loke 2012 na sredini pokalni tekmi ni uspel podvig proti prvoligašu Trimu iz Trebnjega. V dvorani Poden so tekmo osmine finala izgubili z 22 : 29. Pri domačih je bil najbo...

Naklo / petek, 8. november 2013 / 10:59

Jubilej Turističnega društva Naklo

Naklo – Ob zlatem jubileju Turističnega društva Naklo bo danes ob 18. uri v Gostilnici Kresnik v Naklem predstavitev zbornika z naslovom Turizem v Naklem in podnaslovom Tujski promet in turizem ter...