Gorenjska gazela Seawayju
Sedmo vsakoletno podeljevanje priznanj za najhitreje rastoče in dinamično podjetje se je začelo na Gorenjskem.
Kranjska Gora – V četrtek je časopisna družba Dnevnik v Hotelu Kompas v Kranjski Gori pripravila prvo letošnjo regijsko podelitev naslovov gazel – priznanj za najhitreje rastoče in dinamično podjetje, sedme promocijske akcije za zavedanje javnosti o pomenu podjetništva. Po šestih regionalnih podelitvah naslovov bo zaključena s podelitvijo državnega naslova konec oktobra. Za gorenjski izbor so pripravili lestvico stotih podjetij, za katere so izračunali, da so v zadnjih petih letih povečala prodajo za 4,5-krat in 30 odstotkov prodaje izvozijo ter zaposlujejo 2.192 ljudi. V širši izbor za naslov gorenjske gazele so prišla podjetja Mixi Foto Video Žiri, MKL Systems in Pik AS Tržič, Četrta pot Kranj, Seaway iz Zgoše pri Begunjah in Učila Interntional Tržič. Za priznanje so bila nominirana zadnja tri od naštetih podjetij, priznanje gorenjska gazela 2007 pa so v četrtek podelili podjetju Seaway.
Na naše vprašanje, kaj jim pomeni podeljeno priznanje, je Japec Jakopin odgovoril: »Podeljevanje naslovov gazel zagotovo pomeni prispevek k temu, da postanejo podjetniški uspehi v naši javnosti pozitivna vrednota, saj v preteklosti ni bilo tako. Akcija prispeva k spoznanju, da so uspešna podjetja pomemben pogoj za blaginjo v družbi, in je spodbuda k temu, da postanemo tudi globalno konkurenčni in uspešni. Veseli smo, da nas pričenja ceniti tudi lokalno okolje, več razumevanja nam pomeni tudi lažje delo.«
Zanimiva podjetniška zgodba
Brata Jakopin, arhitekt Jernej in Japec, dr. medicine (kardiolog), sta kljub uspešni karieri sklenila, da bosta delala tisto, kar imata zares rada, in v tem postala najboljša na svetu. Oba odlična jadralca in vrhunska strokovnjaka sta po mnogih zapletih brez pomoči države in lokalne skupnosti na Zgoši pri Begunjah na območju nekdanje tovarne Sukno Zapuže zgradila industrijski objekt, v katerem je družba Seaway na podlagi znanja domačih strokovnjakov začela oblikovati in izdelovati serijska motorna in jadralna plovila. Brata Jakopin sta v svojem studiu J&J design profesionalno oblikovala jadrnice že od leta 1983, najprej za begunjski Elan, s katerim pa sta se razšla leta 1987. Seaway je nastal leta 1990, sprva sta delala v najetih prostorih v Gorjah, v nove prostore na Bledu z dva tisoč kvadratnimi metri sta podjetje preselila leta 1994, lastne prostore pa sta imela tudi v Lescah na območju nekdanje Verige. S 50 zaposlenimi, med katerimi je bilo 14 konstruktorjev - designerjev in 24 modelarjev, sta kot edina v Evropi izpeljala celoten razvojni postopek za serijsko izdelavo motornih in jadralnih plovil.
Podjetje Seaway je leta 2001 dokapitalizirala KD Group s šestim milijoni tedanjih nemških mark in postala 50-odstotna lastnica, brata Jakopina pa sta obdržala vsak četrtinski delež in en glas več pri odločanju. Pred leti je Seaway kupil skandinavski blagovni znamki jadrnic Shipman in motornih jaht Skagen, katerih izdelava je bila na robu rentabilnosti, v slovenskem lastništvu pa sta izdelava in prodaja spet zacveteli. Tradicionalni skandinavski blagovni znamki Seaway trži na nov način, prek svetovnega spleta.
Med največjimi uspehi podjetja sta razvoj in izdelava jadrnice Shipman 63, ki je dolga 19,2 metra, široka je pet metrov, njena jadra pa skupaj merijo kar 560 kvadratnih metrov. Zgrajena je iz ogljikovih vlaken, njena cena pa se giblje okoli 1,5 milijona evrov. Jadrnica je bila načrtovana z računalniškim programom za projektiranje v tridimenzionalni tehniki in z računalniško vodenim, izredno natančnim oblikovanjem kalupa. V Seawayju so izdelali tudi orodje za izdelavo jadrnic, prav tako peč za pripravo trupa iz ogljikovih vlaken, kar jim omogoča serijsko izdelavo plovil. Takšno tehnologijo imajo na svetu doslej le v Sloveniji. Navtični strokovnjaki iz 11 navtičnih revij so Shipman 63 (tako kot dve leti prej Shipman 50) razglasili za evropsko jadrnico leta. Za jadrnice imajo že tri naslove evropska jadrnica leta in 25 naslovov jadrnica leta. Izredno kvalitetna je bila tudi nekoliko manjša jadrnica Shipman 50, za katero pa so kalupi in druga orodja zgoreli v nesrečnem požaru v proizvodni hali – izdelave te barke ne nameravajo obnoviti.
Seawayjevi izdelki in storitve
V štiriindvajsetih letih je po njihovih načrtih in orodjih nastalo 215 projektov, na podlagi katerih je petdeset ladjedelnic v 25 državah izdelalo več kot petdeset tisoč jadrnic in motornih bark. Seaway je postalo vodilno navtično podjetje v svetovnem merilu in eden največjih slovenskih izvoznikov znanja. Brata Jakopin trenutno tudi končujeta razvoj jadrnic Shipman 72 in 80, dolgih 22 in 24 metrov. Kupci njihovih plovil so milijarderji, ljubitelji jadranja, ki jih je v svetovnem merilu po mnenju Japca Jakopina okoli 8500. Za novo ladjedelnico v Monfalconeju/Tržiču in obstoječo delavnico na Zgoši imajo že za petdeset milijonov evrov sklenjenih pogodb, saj zanimanje po svetu za večje jahte in jadrnice v zadnjih letih narašča. V zadnjih letih je Seaway povečal število zaposlenih s petdeset na sedanjih 184. V podjetju je zaposlenih kar 35 razvojnih inženirjev. V prihodnjih dveh letih pričakujejo podvojitev prihodkov, saj so zmogljivosti za izdelavo jadrnic prodane do leta 2010.
Načrti
Seaway namerava prihodnjo pomlad v lastni ladjedelnici Seaway Technologies Srl, ki jo gradijo v italijanskem Monfalconeju/Tržiču in bodo vanjo vložili dvajset milijonov evrov, graditi do petdeset metrov dolge jahte. To je tudi eden od razlogov, da teh jaht ne bodo gradili na Gorenjskem, saj je njihov transport po cesti nemogoč. Japec Jakopin pravi, da so lokalne oblasti v Furlaniji Julijski krajini pokazale veliko razumevanje za njihov prihod. Pogodba za gradnjo ladjedelnice, v kateri bo Seaway zaposlil tristo delavcev (v prvi fazi 150), je bila podpisana v dveh mesecih. Precej cenejša kot v Sloveniji pa so tudi zemljišča. Ladjedelnica na 18.675 kvadratnih metrih z 1,5 hektara asfaltiranih površin, velikimi mostovnimi dvigali, vso infrastrukturo (privezi, urejeno obalo in delavnicami) bo po predvidevanjih končana v letu dni. Brata Jakopin načrtujeta, da bo imela nova ladjedelnica v nekaj letih prek 40 milijonov evrov prometa in je največja slovenska naložba v Italiji.