Pomisleki o eRedovalnici
Z novim šolskim letom je elektronski vpogled v ocene otrok tehnološko omogočen na 450 slovenskih šolah, a bodo na nekaterih z uvedbo eRedovalnice še počakali. Bi slednje zmanjšale osebne stike staršev z učitelji?
Kranj – Projekt eRedovalnica, ki staršem omogoča elektronski vpogled v ocene otrok preko spletnega portala www.dsvet.si, je nastal v kranjskem podjetju Logos, ki že dobro desetletje zagotavlja slovenskemu šolstvu programsko opremo. Kot je povedala vodja projekta Jana Sirc, bodo »starši za dostop potrebovali uporabniško ime in geslo ter digitalno potrdilo za elektronski podpis. Na podlagi njihove pisne izjave bo šola zatem odobrila uporabo eRedovalnice«.
Tehnološke možnosti za uvedbo eRedovalnice ima 450 osnovnih in srednjih šol, vendar nad novostjo na nekaterih šolah niso pretirano navdušeni. Pojavila so se predvsem ugibanja, da bi uvedba eRedovalnice utegnila zmanjšati osebne stike staršev z učitelji. Z uvedbo elektronskega vpogleda v ocene bodo tako počakali tudi na nekaterih kranjskih šolah. »Otrok je več kot le številka, sploh pa osnovnošolski. Prav je, da se otroci, učitelji in starši osebno srečajo in pogovorijo,« je poudaril ravnatelj OŠ Staneta Žagarja Niko Slapar. Ravnateljica OŠ Simona Jenka Nevenka Škrlj je o eRedovalnici povedala: »Skupno stališče pedagoških delavcev na šoli je, da z objavo ocen na spletu še počakamo, saj je sodelovanje s starši namenjeno tudi pridobivanju drugih informacij o učencih in bi bilo potrebno osebne stike med učitelji in starši še poglabljati.Vsekakor pa se v bodočnosti komuniciranju preko računalnika ne bo mogoče izogniti.«
Pomisleke o eRedovalnici ima tudi Aleš Žitnik, ravnatelj OŠ Franceta Prešerna: »Staršem jo bomo ponudili kasneje, morda v dveh letih, ko bodo pogoji pri nas in starših za to dozoreli. To ni položnica, ki jo plačaš preko interneta in gre za enostransko komunikacijo. Zadaj stoji poglobljen odnos med starši in učitelji, ki je že sedaj marsikdaj zreduciran na dopisovanje po e-pošti ali zgolj na en obisk letno, pa še to na koncu šolskega leta, ko 'zaškriplje'. eRedovalnica je dobrodošla pomoč v smislu sprotnega spremljanja ocen, ne pa tudi drugega, kar se v šoli z otrokom dogaja. Otroke jemljemo kot osebnosti, s katerimi se je potrebno ukvarjati celovito in ocena v redovalnici premalo pove. V šoli je tudi do devet ur in marsikateri starši niso z njim niti polovico toliko časa kot učitelji.« Dodal je, da bodo presodili tudi, komu od staršev bodo dodelili dostop do redovalnice: »Vsekakor tistim, s katerimi redno komuniciramo in se odzivajo.«
Mnenje o e-novosti
Nad uvedbo novosti ni navdušen niti ravnatelj kranjske gimnazije Franci Rozman: »Če starše zanimajo otrokove ocene, naj jih o njih povprašajo in pridejo osebno v šolo. Poleg tega ni noben sistem ni tako varen, da se vanj ne bi dalo vdreti.«