Meja
Matevž Kleč, Svetniška skupina Nova Slovenija
V časopisu se že kar nekaj časa pojavljajo različna mnenja, kako rešiti mejo s Hrvaško. Nekateri bi problem rešili čez noč, pa čeprav bi bilo potrebno na mejo poslati vojsko. Prepričan sem, da je problematika kompleksna in potrebuje veliko mero razumnosti in potrpljenja. Reševanje meddržavnih problemov je potrebno reševati za pogajalsko mizo.
To razmišljanje se mi je porodilo, ko sem med dopustom hodil po naselju, kjer živim in sem v eni od ulici zagledal »razmejitveno« črto. Prav ste prebrali: pravo razmejitveno črto in to na občinski cesti. Ko sem opazoval to črto, narisano na asfaltu, sem se vprašal, kakšna nova košarkarska pravila so si izmislili otroci za igranje košarke. Na dvorišču ene od hiš ob cesti je bil namreč postavljen koš. Pa je bilo moje razmišljanje daleč od resnice. Sosed(je) hiš na nasprotni strani ceste, kjer je bil postavljen koš, so enostavno narisali razmejitveno črto sredi ceste, preko katere otroci ne smejo stopiti, ko igrajo košarko. Naenkrat me je začelo zanimati, kdo jim je dovolili narisati črto na asfaltirano cesto, ki je javno dobro. Prepričan sem bil, da svet krajevne skupnosti ni bil tako »nor«, da je dovolil risanje razmejitvenih črt, še manj logike bi bilo, da bi o tem razpravljal Svet MOK. Prepričan sem, da je bila tukaj samo samovolja soseda(ov), ki jih verjetno otroški smeh ali vpitje otrok med igro tako moti, da so vzeli pravico v svoje roke.
Verjetno se bo zdelo komu to pisanje brezzvezno. Vendar tako se lahko začnejo krhati medsosedski odnosi, ki lahko pripeljejo tudi do tragičnih dogodkov. Koliko sosedov se je zaradi koščka zemlje ali čisto zlobnega nagajanja tako skregalo, da so na koncu kakšnega odnesli v rešilca, če ni bilo še kaj hujšega. Tudi otroci si o odraslih na ta način ustvarijo svoje mnenje.
Določanje meje pa je še toliko bolj problematična zadeva, ko se moraš z nekom pogovarjati o meji, ko pa je bilo »vse naše« 50 ali več let.