Anka in njeni trije fantje - Luka, Jaka in Peter, hčerke Špele in moža Marka pa ob našem obisku ni bilo doma.

Na mizi vedno domač kruh

Anka Vodnik z Andrejonove kmetije odprtih vrat v Gorenji Žetini je na nedavnem izboru za Mlado kmetico leta na Ravnah na Koroškem zasedla drugo mesto.

Anka Vodnik: »Če bi morala živeti v stanovanjskem bloku v mestu, bi bila to zame najhujša kazen.«

Gorenja Žetina – Anka je pravilno odgovorila na vsa vprašanja in se uvrstila v finale, kjer so se najboljše tri pomerile v pripravi koroških »nudlnov«, sestavljanju pregovora in štetju denarja. »Zmago sem zgrešila za eno točko, a tudi drugega mesta sem zelo vesela. Če bi zmagala, bi Društvo kmečkih žena Blegoš, ki me je predlagalo za mlado kmetico leta, moralo prihodnje leto pripraviti zaključno prireditev, kar bi bil velik organizacijski zalogaj,« je dejala Anka, ki se je dobre uvrstitve veselila skupaj z maloštevilnimi, a zelo razigranimi navijači iz Poljanske in Selške doline.

Kmetija odprtih vrat

Kot je povedala, se je k Andrejonu v Gorenji Žetini primožila pred sedemnajstimi leti iz Koprivnika pri Sovodnju. Na kmetiji, ki obsega 32 hektarjev zemljišč, od tega je 10 hektarjev kmetijske zemlje, se ukvarjajo z živinorejo in s turistično dejavnostjo. Redijo od 17 do 20 govedi, med njimi je devet krav. Mleko oddajajo v Bogatajevo sirarno v Gorenji vasi. Ob razdrobljeni posesti nimajo možnosti za pašo živine pa tudi v ekološko kmetovanje bi se težko usmerili, saj je ob hlevu premalo prostora za ureditev izpusta za živino. Med prvimi v Sloveniji so se odločili za turistično dejavnost in že pred osemnajstimi leti odprli kmetijo odprtih vrat, ki jo še danes obiskujejo predvsem planinci, ko se vračajo z Blegoša in bližnjih gričev - Mladega vrha, Koprivnika, Gore … »Pri nas so vrata odprta vsak dan, razen takrat, ko smo na polju ali na travniku in nas ni doma. Enkrat smo že plačali kazen, ker na vratih nismo imeli obvestila o obratovalnem času«,« pravi Anka in kritično pripomni, da so nekateri predpisi, ki urejajo turistično dejavnost na kmetiji, precej neživljenjski, ker jih pišejo ljudje, ki še nikoli niso bili na kmetih.

Iz turizma vlagajo v kmetijstvo

Gostom postrežejo z domačimi dobrotami - obaro, žganci, kislim mlekom, krvavicami, klobasami, narezkom, pripravljajo več kot deset vrst različnih likerjev, sušijo sadje, veliko vlagajo zelenjavo … »V osemnajstih letih še nismo dali na mizo kupljenega kruha, za pripravo jedi tudi ne uporabljamo mikrovalovne pečice,« pravi Anka in poudarja, da k njim zahajajo predvsem veseli in pošteni ljudje. Med gosti sta bila že tudi nekdanji predsednik države Milan Kučan in sedanji kardinal Franc Rode. »Največja pomanjkljivost kmečkega turizma je delo ob nedeljah,« pravi Anka in dodaja: »Zaslužek iz turizma vlagamo tudi v malo donosno hribovsko kmetijstvo. Vse težje je izpolnjevati pogoje za pridobitev subvencij, ki ne pokrijejo višjih pridelovalnih stroškov in nižjega pridelka.«

 

Andrejonova družina je velika, osemčlanska: ata Jernej in mama Tilka, ki še vedno peče kruh, Anka, ki je pred enajstimi leti pustila službo v sirarni Bogataj in ostala doma, mož Marko, ki je zaposlen v škofjeloški Jelovici, ter štirje otroci, stari od enega do sedemnajst let – najstarejša, Špela, dijakinja tretjega letnika srednje zdravstvene šole, Luka, dijak prvega letnika strojne šole, Jaka, ki hodi v peti razred osnovne šole, in najmlajši, vedno nasmejani leto dni stari Peter. »Če bi kdo od otrok pokazal zanimanje, bi lahko na kmetiji uredili tudi prenočišča ali se odločili za predelavo mleka,« razmišlja Anka, ki rada tudi peče, pleše, bere …

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / petek, 1. julij 2016 / 12:11

Okusna kultura

Predstavitve knjig in novih albumov priljubljenih imen iz sveta slavnih in glasbe se v zadnjih štirinajstih dneh kar vrstijo. Kulturno zakusko pa pogosto pospremi tudi tista za brbončice. Tako uživajo...

Objavljeno na isti dan


Splošno / nedelja, 4. november 2007 / 07:00

Kako in kdaj naj vadimo na trimski stezi?

Treba je upoštevati načelo postopnosti in prehajati od lažjega k težjemu ter od manj zahtevnih gibalnih nalog k bolj zahtevnim.

Splošno / nedelja, 4. november 2007 / 07:00

Slavje na derbiju v Podmežakli

Prejšnji petek smo dočakali prvi letošnji slovenski hokejski derbi v dvorani Podmežakla, Gorenjci pa smo se veselili zaslužene zmage Acronija Jesenic z rezultatom 4 : 3.

Splošno / nedelja, 4. november 2007 / 07:00

Prva glaska Gorenjske sta Nina in Žan

Na že enajstem Prvem glasku Gorenjske, ki je v organizaciji Radia Triglav potekal v jeseniškem gledališču, sta slavila Nina Jagodic iz Rateč in Žan Zelič iz Kranja.

Splošno / nedelja, 4. november 2007 / 07:00

Nekdanji plavžarji obujali spomine

V prostorih Kasarne na Stari Savi se je zbralo lepo število nekdanjih zaposlenih, ki so aktivno sooblikovali zgodovino plavžev.

Splošno / nedelja, 4. november 2007 / 07:00

Dimnikarske storitve spet razburjajo

Na zadnji seji občinskega sveta je občinski svetnik Ibrahim Smajić vnovič opozoril na problematiko dimnikarskih storitev. Dejal je, da visoke cene povzročajo veliko nejevolje med občani. N...