Zelena

Zeleno so že pred nekaj tisoč leti poznali Egipčani, ki pa so jo imeli za pogrebno rastlino. Tudi Homer je omenjal v svojih epih zeleno in mak. V klasičnem obdobju Grčije so jo imeli za sveto rastlino.

Ni popolnoma jasno, zakaj so liste zelene nosili zmagovalci nemejskih iger, enako kot lovorove liste na olimpiadi in pitijskih igrah. Po svetu se je razširila v 15. in 16. stoletju in jo danes poznajo na vseh celinah. Danes je zelena široko uporabljena začimba in zelenjava. Kot začimbo ponavadi uporabljamo liste in semena. Listi se v plastični vrečki in v hladilniku ohranijo štiri do pet dni, sesekljano lahko tudi zamrznemo, medtem ko si s sušenjem in kakim drugim konzerviranjem ni vredno beliti glave, semena hranimo tudi do enega leta v dobro zaprti posodi. Liste včasih narežemo in uporabljamo kot dekoracijo (podobno kot peteršilj), bolj pogosto pa z njo izboljšujemo okus juh ali omak. Sveže liste lahko drobno narežemo in dodajamo mesnim jedem namesto peteršilja ali pa jih celo ocvremo kot čips in ponudimo kot prilogo k ribam. Semena zelene imajo podobno, vendar močnejšo aromo. Lahko jih zmeljemo in zmešamo s soljo. So rahlo grenka, kar omejuje njihovo uporabo, vendar so odličen dodatek kuhani zelenjavi, dopolnijo okus krompirjeve solate, enolončnic, jedi iz zelja in celo kruha. V ZDA z zelenino soljo začinijo celo koktajla Bloody Mary in hot doge "na chicaški način". Bloody Mary običajno krasi še košček stebelne zelene, ki služi tudi za mešanje – namesto žličke.

Paradižnikova juha z zeleno in parmezanom

Za 5 oseb potrebujemo: 675 g paradižnikovih pelatov v konzervi, 1 srednje veliko čebulo, 2 žlici oljčnega olja, 5 vejic zelene, 7 dl mesne juhe, 1 strok česna, sol, sveže mlet poper in 10 dag naribanega parmezana.

Na oljčnem olju prepražite sesekljano čebulo in jo zalijte s spasiranimi pelati in mesno juho. Dodajte sesekljane vejice zelene, strt česen in solite ter popoprajte po okusu. Kuhajte toliko pol ure in takoj postrezite z naribanim parmezanom.

Zeljna juha s kruhom, sirom in zeleno

Za 4 osebe potrebujemo: 50 dag belega zelja, 2 čebuli, 2 krompirja, 5 dag masla, 2 žlici moke, 1 l mesne juhe ali vode, 2 žlici sveže sesekljane zelene, 1 dl sladke smetane, 4 rezine belega kruha, 3 dag masla, 4 tanke rezine ementalca, sol in sveže mlet poper.

Drobno narezano čebulo pražite na maslu, da lepo porumeni, dodajte na kocke narezano zelje in krompir, potresite z moko in še malo popražite. Zalijte z juho, dodajte zeleno in po okusu solite ter popoprajte. Juho kuhajte 30 minut in jo zalijte s sladko smetano. Medtem popražite na maslu kruhove rezine. V vsak krožnik položite rezino kruha in nanje tanke rezine sira. Vse skupaj prelijte z vrelo juho in takoj postrezite.

Lososov file z bučkami in zeleno

Za 5 oseb potrebujemo: 1 kg lososovega fileja, 2 srednje veliki bučki, 2 dag masla, 1dl belega vina, 1 dl vode, 2 žlici sveže sesekljane zelene, 2 dl homogenizirane sladke smetane, sol in sveže mlet beli poper.

Lososov file razdelite na 15 delov, jih posolite in popoprajte ter vsakega ovijte z vzdolžno približno 3 mm debelo rezino oprane in olupljene bučke. V večji ponvi raztopite maslo, nanj naložite ovite lososove fileje, zalijte z vinom in vodo ter pokrito dušite 10 minut. Odkrijte, posujte z zeleno, zalijte s sladko smetano in močno prevrite, da se omaka zgosti. Fileje previdno poberite iz ponve, jih prelijte z nastalo omako in postrezite s kuhanim krompirjem ali zelenjavo.

Piščančja bedra v pečici s stročjim fižolom in zeleno

Za 5 oseb potrebujemo: 1 kg spodnjih delov piščančjih beder, 30 dag stročjega fižola, 30 dag svežega paradižnika, 1 čebulo, 3 stroke česna, 2 žlici sveže sesekljane zelene, 4 žlice oljčnega olja, sol in sveže mleti poper.

Piščančja bedra solite in popoprajte. Stročji fižol operite, mu odstranite peclje, ga narežite na dva centimetra dolge rezine in ga porazdelite po pekaču ter nanj naložite piščančja bedra. Paradižnik narežite na majhne kocke, mu dodajte sesekljano čebulo, sesekljan česen, sesekljano zeleno, oljčno olje in sol po okusu. Zmes dobro premešajte in jo porazdelite po piščančjih bedrih ter postavite v na 200 stopinj Celzija ogreto pečico in pecite 20 minut. Pečena bedra razdelite na krožnike, jih obložite s stročjim fižolom in postrezite s pire krompirjem.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Radovljica / petek, 1. julij 2011 / 07:00

Deželne novice

Deželne novice, 1. julij 2011, št. 7

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / petek, 3. november 2006 / 06:00

Mami, rad bi bil slaven

Vse več mladih razmišlja, kako na najlažji način do javne prepoznavnosti. Čarovnice s tem problemov nimajo, so jih pa skomercializirali do te mere, da namesto metel uporabljajo celo sesalnike.

Prosti čas / petek, 3. november 2006 / 06:00

Brat vse vidi, brat vse ve: Indijanci, najboljši frizerji

Indijance so za tri tedne sprejeli v Kranju. Nameščeni bodo v zapuščenem hotelu Jelen.

Prosti čas / petek, 3. november 2006 / 06:00

Nominator

Prihaja teta Zima. Čeprav je meteorološka, še bolj pa koledarska zima še daleč, je te dni prvič zadišalo po snegu. Nekaj vršacev je pobelilo, na Koroškem, na Visokih Turah je snega nenav...

Kultura / petek, 3. november 2006 / 06:00

De profundis s sakralno glasbo

V soboto je imel komorni zbor De profundis koncert v cerkvi sv. Miklavža na Godešiču. Poslušalcem so premierno predstavili novi repertoar, tokrat sakralne glasbe. V spored so uvrstili de...

Kranj / petek, 3. november 2006 / 06:00

Revija obrtniških pevskih zborov

Kranj - Obrtniški Moški pevski zbor dr. Janez Bleiweis Kranj je na oktobrski sobotni večer organiziral Revijo obrtniških pevskih zborov Slovenije. Prireditev, tokrat že 24. po vrs...