Jure Zupan

Odstopili naj bi zaradi pritiskov

V četrtek so predsedniku vlade Janezu Janši odstopne izjave poslali ministri Janez Božič (promet), Andrej Bručan (zdravje) in Jure Zupan (visoko šolstvo).

Kranj - Prva dva sta v odstopnih izjavah zapisala, da je zaradi nenehnih pritiskov njuno delo oteženo. Jure Zupan je dejal, da se je predsednik vlade odločil za rekonstrukcijo vlade in odločil, da potrebuje več manevrskega prostora, zato je minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo ponudil svoj odstop. Vsi trije odstopi, ki jih je predsednik vlade sprejel in takoj začel postopek za imenovanje novih ministrov, so ta konec tedna močno odmevali v politični javnosti. Mi smo za komentar teh dogodkov zaprosili tri predstavnike strank na Gorenjskem, ene opozicijske in dveh koalicijskih.

Andrej Dolenc, predsednik mestnega odbora LDS v Kranju: »V stranki o odstopih treh ministrov nismo razpravljali, osebno pa menim, da so posledica krize v vladi in njene vse manjše priljubljenosti. Premier Janša je s to rekonstrukcijo vlade želel povečati priljubljenost vlade in hkrati utišati kritike, ki se pojavljajo o delu vlade in posameznih ministrstev, ter doseči, da se kritika ne bi nadaljevala v parlamentu. Vemo za interpelacijo, ki je bila vložena zoper ministra Bručana (eno smo predlagali v LDS, drugo v SNS pa je naša stranka tudi podpirala) in bi lahko ob obravnavi v parlamentu spet priklicala vrsto nepravilnosti. Tako pa so z odpoklicem treh ministrov nekatere teh težav pometli pod preprogo, s prihodom novih ministrov si namreč vsaj za nekaj časa obetajo manj ostre kritike. Vsak od »odstopljenih« ministrov je iz druge koalicijske stranke, kar ni naključje in s tem v koaliciji ne bo hujše zamere. To pa tudi kaže, da ministri niso odstopili prostovoljno.«

Marjan Babič, predsednik regijskega odbora SLS: »Dogodek je bil zame presenečenje. Težko sicer komentiram odstope, za katere so se ministri odločili. Ker je iz vsake od koalicijskih strank po eden, kaže na željo po uravnoteženi rekonstrukciji vlade, ki je bolj verjetno nastala na strani samega predsednika vlade kot pa na skupni odločitvi samih ministrov. Res je, da so bili iz različnih vzrokov na posamezne ministre kar močni pritiski, tako s strani opozicije kot tudi širše javnosti. Kot funkcionar stranke, katere minister je odstopil, pa seveda obžalujem, da je prišlo do odstopa našega ministra. Ocenjujem namreč, da je minister za promet Janez Božič svoje delo opravljal dobro in uspešno. Predvsem kot Gorenjec pozdravljam njegove napore pri realizaciji projektov v naši regiji, seveda pa tudi drugod po državi. Tu mislim na gradnjo obvoznic na Bledu in Škofji Loki, prav tako pa mu je uspelo tudi rešiti problem trase avtoceste pri Radovljici, vsaj dvajset ali trideset let nerešene zadeve. Podpora ministrovim prizadevanjem je bila izražena tudi na zadnjih okroglih mizah na to temo na Bledu in v Škofji Loki. Člani SLS na Gorenjskem smo na delo našega, gorenjskega ministra lahko ponosni in se mu zahvaljujemo za njegovo delo v tako zahtevnem resorju, kot je prometno ministrstvo.«

Bojan Homan, predsednik koordinacije SDS za Gorenjsko in poslanec v državnem zboru: »Da so v četrtek nenadoma odstopili ministru Bručan, Božič in Zupan, je bilo presenečenje tudi zame. To so ministri, do katerih je bila opozicija najbolj kritična, vendar pa so vsi trije v vladi naredili tudi veliko dobrega. Predvsem pritiski javnosti so najbrž tisti, zaradi katerih so navsezadnje odstopili. Za ministra za zdravje iz naše stranke Andreja Bručana lahko rečem, da je bil dober, v tem trenutku pa je podlegel pritiskom opozicije in javnosti. Menim, da je zdravstvo dobro uredil, razrešil je gordijski vozel operacijskih miz, v času njegovega vodenja ministrstva pa se je začela tudi gradnja pediatrične klinike, ki se je prej vlekla nerazumno dolgo, in tudi onkološkega inštituta. Za vse tri ministre velja, da imajo izjemno obsežne resorje in zelo zahtevno delo. Mislim pa, da njihov odstop le leto dni pred volitvami ne bo vplival na delo vlade, z novimi ljudmi bo prišla tudi nova energija. To ni nič posebnega, dogaja se v vseh vladah in zgolj zamenjava štirih ministrov (poleg sedanjih še ministra Drobniča) še ne pomeni katastrofe.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / torek, 10. maj 2022 / 15:13

Finančni epilog lanske pozebe

Na širšem gorenjskem območju je lanska pozeba povzročila v sadovnjakih za 667 tisoč evrov škode, vlogo za omilitev posledic škode je oddalo 23 oškodovancev.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / nedelja, 26. julij 2015 / 23:58

Nevarnost širjenja azijskega kozlička

Azijski kozliček je zelo nevaren škodljivec številnih lesnatih rastlin, med katerimi so pomembne gozdne drevesne vrste in gojene lesnate rastline.

Gospodarstvo / nedelja, 26. julij 2015 / 23:57

Občini priznal le navadno terjatev

Stečajni upravitelj Hadesa Trgovine Mirko Filipović Občini Komenda ni priznal izločitvene terjatve za del nedokončanega Centra Komenda, v katerega je občina vložila svoje zemljišče.

Gospodarstvo / nedelja, 26. julij 2015 / 23:56

Država se je ponovno zadolžila

Slovenija se je, že drugič letos, zadolžila za 1,25 milijarde evrov.

Železniki / nedelja, 26. julij 2015 / 23:53

Brez soglasja ni priključka

Bralec iz Martinj Vrha se zaradi nasprotovanja sorodnika, ki ne da soglasja za hišni priključek, ne more priklopiti na optično omrežje, čeprav so ga zgradili tudi z evropskimi sredstvi.

Preddvor / nedelja, 26. julij 2015 / 23:51

Jeseni še drugi del odločb

Še drugi del gospodinjstev v občini Preddvor se bo lahko kmalu priklopil na novo zgrajeno kanalizacijo in čistilno napravo.