Le redki kupujejo učbenike
Letos je brezplačna izposoja učbenikov iz učbeniških skladov zagotovljena učencem od prvega do vključno sedmega razreda osnovne šole, zato ne čudi, da je v knjigarnah vse manj zanimanja za nakup učbenikov.
Škofja Loka – V knjigarni in papirnici DZS na Mestnem trgu v Škofji Loki so nam pred dnevi zatrdili, da je v prodajalni podobno živahno kot v preteklih letih in da gneča v zadnjih dneh pred začetkom šolskega leta ni nič manjša. »Res pa je, da prodamo bolj malo učbenikov, saj jih učenci dobijo že v šolah. Precej več gre delovnih zvezkov,« nam je pred dnevi zaupala tamkajšnja prodajalka. Dodala je, da so učbeniki lahko precej dragi: »Cene najcenejših se vrtijo okoli deset evrov, najdražji pa je atlas, ki stane približno 30 evrov.«
Tudi druge šolske potrebščine udarijo po žepu
Da v knjigarnah prodajo manj učbenikov, ne čudi, saj si jih velika večina učencev izposodi iz učbeniških skladov. Po podatkih ministrstva za šolstvo in šport je v lanskem šolskem letu to storilo 89 odstotkov osnovnošolcev. Novost v prihajajočem šolskem letu je zagotavljanje brezplačne izposoje učbenikov iz učbeniških skladov za otroke od prvega do vključno sedmega razreda osnovne šole. Država je lani za učbeniške sklade v proračunu namenila 600 milijonov tolarjev, letos pa še polovico več.
Z učbeniškimi skladi skušajo čim bolj razbremeniti starše, ki se bodo kljub temu za nakup drugih šolskih potrebščin, kot so torbe, peresnice, pisala in zvezki, še vedno morali globoko stegniti v žep. Oče peto- in osmošolke nam je povedal, da si je mlajša hči večino učbenikov brezplačno izposodila v šoli, del pa jih je vseeno morala dokupiti, kar je skupaj z delovnimi zvezki za peti razred naneslo 70 evrov. Veliko več so morali odšteti za starejšo hčer, bodočo osmošolko, ki je za izposojo rabljenih učbenikov v šoli odštela 36 evrov, drugi učbeniki, ki so jih morali dokupiti, atlas in delovni zvezki, pa so nanesli še dodatnih 140 evrov. »Šolskih potrebščin še nismo nakupili, predvidevam pa, da bomo za vsako hčer za ta namen porabili 60, 70 evrov, s tem da bosta uporabljali stari torbi. Te so sicer zelo drage; če hočeš kupiti kakovostno torbo, ki je prijazna otrokovi hrbtenici, se cene gibljejo od 40 evrov naprej,« je razložil.
Razburjenje zaradi delovnih zvezkov
Kar nekaj razburjenja je v zadnjem času povzročil pravilnik o potrjevanju učbenikov. Slednji namreč delovnega zvezka ne obravnava več kot sestavni del učbenika, učitelji pa se bodo prosto odločali, katere delovne zvezke bodo uporabljali oziroma ali jih bodo sploh uporabljali. V javnosti so se tako pojavljale polemike o tem, ali bodo delovni zvezki v šolah po novem odveč, ravnatelj OŠ Železniki Franc Rant pa nam je zagotovil, da se na njihovi šoli ne bo nič spremenilo v primerjavi s preteklimi šolskimi leti. Poudaril je, da so doslej vedno uporabljali delovne zvezke in da si težko predstavlja učni proces brez njih. »Delali bomo po istih delovnih zvezkih, ki smo jih vajeni iz preteklih letih, saj so se izkazali kot dobri. Morda bomo res nadomestili kakšnega, a le, če bomo našli boljšo zamenjavo zanj. Sicer pa na naši šoli zagotovo ne bo revolucionarnih sprememb,« je dejal Rant, ki je prepričan, da bodo tiste šole, ki nekaj dajo na kakovostno izobraževanje, zagotovo delovne zvezke uporabljale tudi v prihodnje.