Vse kaže, da bo Zavarovalnica Triglav objavila razpis za prodajo štirih propadajočih objektov v Škofji Loki, med njimi tudi kopališča na Puštalu. (Foto: Tina Dokl)

V Loki lepo skrbijo za kulturne spomenike

Blagoslov prestavljene Marijine kapelice na odseku Podlubnik-Klančar je simbolično zaokrožil dograditev pol kilometra dolgega cestnega odseka na tem delu Selške vpadnice in naznanil nadaljevanje del.

Škofja Loka - Dogajanje v Škofji Loki, ki je bilo v minulih dveh mesecih poletno živahno in so v mestu potekale številne prireditve (tudi mednarodne), so v dobršni meri zasenčili dogodki, povezani z županskimi volitvami lansko jesen. Zgodba je že znana, kakšen pa utegne biti njen razplet, je bilo prvo vprašanje županu Igorju Drakslerju.

Kaj je trenutno novega v zvezi z vašo pritožbo na ustavno sodišče, ki zadeva (morebitne) ponovne volitve v občini Škofja Loka?

»Ustavno sodišče je sprejelo sklep o zadržanju sodbe upravnega sodišča, ki je nalagala občinski volilni komisiji ponovne volitve na treh voliščih v občini. Do dokončne odločitve ustavnega sodišča pa je treba počakati in potem njegovo končno odločitev tudi spoštovati.«

 

Kako je letošnje poletje delovala občina ob dejstvu, da ste se veliko ukvarjali z zapleti zaradi lanskih županskih volitev?

»Delo na občini poteka povsem običajno, po načrtih, glede na to, da sem se že na samem začetku pozanimal, da imam kot župan vsa potrebna pooblastila.

 

Res pa je, da je prisotna nekakšna negotovost, pri čemer ne veš, ali bi delal vse, kar je potrebno ali pa se pripravljal na volitve.

Večkrat je namreč potrebno sprejeti tudi ukrepe, ki niso in ne morejo biti ravno popularni. Toda če hočeš delo v razvojnem smislu premakniti naprej, je treba tudi marsikaj urediti in pri tem upoštevati predvsem širši javni interes. Pa čeprav se posamezniki s tem včasih ne strinjajo! Sedaj načrtno izvajamo sprejeti občinski proračun, pripravljamo pa se tudi na prihajajočo sejo občinskega sveta, ki bo 6. septembra.«

 

S katerimi projekti ste se medtem ukvarjali?

»V tem času smo v skladu z občinskim proračunom nekatere pomembne stvari že dokončali. Tako smo denimo avgusta odprli in blagoslovili prestavljeno kapelico ob cestnem odseku Podlubnik–Klančar, s čimer so se nekatera dela na Selški vpadnici končala, druga pa začela. Pripravljamo namreč že gradbišče za nadaljevanje del. Tako za pešce, kot kolesarje je sedaj na tem delu ustrezno poskrbljeno. Uspeli smo postaviti nazaj tudi vsa verska znamenja, ki so že prej stala tu. Pričakujemo, da se bodo ljudje v kratkem povsem navadili na nov prometni režim, kar pomeni, da bodo vozili »po mestno« - 50 kilometrov na uro, dokler pa je tu gradbišče, celo 40 km na uro. Aktivirali pa smo že tudi semaforje.«

 

Kaj pa se dogaja na Poljanski obvoznici?

»Objavljen je bil javni razpis za izbor izvajalca gradbenih del, ponudbe za prvo fazo (ceste do predora) so bile odprte, znane so cene, na upravni enoti so vložene tudi vloge za gradbena dovoljenja. Za ta odsek imamo sedaj, razen dveh parcel, zagotovljena tudi že vsa zemljišča. Za omenjeni dve zemljišči pa se vodijo postopki razlastitve, kot jih nalaga izraženi javni interes.«

 

Poleg Poljanske obvoznice urejate še nekatere druge ceste?

»Na regionalni cesti skozi Reteče država ravnokar izvaja javni razpis za izbiro izvajalca, ki bo izvedel ukrepe za umirjanje prometa, saj je na tem območju prometna varnost precej problematična. Poskrbljeno bo za umirjanje prometa pred naseljem in skozenj, drugače, bolj sodobno, bodo urejena križišča in prehodi v naselju. S tem je dosežen optimalen kompromis med pretočnostjo prometa skozi naselje in varnostjo za pešce in kolesarje. V tem primeru je največji del investicije prispevala država, saj gre za državno cesto. Skladno z občinskim proračunom pa bomo izvedeli še nekaj manjših asfaltiranj, denimo preplastitev ceste v Luši, ureditev ceste med Pungartom in Hosto. Končujemo tudi z deli pri Kapucinski cerkvi na Novem svetu. Zaključujemo tudi gradbena dela na območju obrtne cone na Trati, kjer bomo naredili še zadnji dostop, kanalizacijo in asfaltiranje, kar bo končano do konca meseca avgusta.«

 

Tudi gradnja trgovskih centrov je vse bližja?

»Lokacijski načrt za trgovsko-poslovno cono Grenc je bil že sprejet, pričakujemo, da se bodo lastniki parcel čimprej organizirali in začeli s pridobivanjem gradbenih dovoljenj. Ločani te trgovine že željno pričakujejo in mislim, da si vsi želimo tudi čim večje konkurence. Pripravljamo tudi lokacijski načrt za Kapucinsko predmestje, kjer želimo trgovsko dejavnost – v skladu s sodobnimi trgovskimi trendi - približati središču mesta in ob tem urediti možnost parkiranja.«

 

Občinski svetnik Blaž Kujundžič je v zvezi z gradnjo tega centra predlagal referendum. Vaš komentar?

»Evidentno javno mnenje je, da ljudje od občinskega vodstva zahtevajo, da se začne z gradnjo sodobnih trgovin, ki bodo prinesle resnično konkurenco. V tako izraženem javnem interesu je treba lokacijske načrte tudi izvajati in ne ovirati. Bo pa omenjeni lokacijski načrt obravnavan že na seji občinskega sveta 6. septembra. Svetniki bodo naposled tisti, ki se bodo opredelili do pobude Blaža Kujundžiča.«

 

Dobra novica pa je končana obnova Homanove hiše. Koliko je k temu prispevala občina, ki je menda tudi zainteresirana za obnovo?

»Občina je za to obnovo dvakratno zainteresirana, prvič, ker želimo in tudi finančno pomagamo, da se fasade hiš v mestnem jedru strokovno uredijo, fasada Homanove hiše pa je bila ena najzahtevnejših, in drugič, ker želimo, da gostinska dejavnost v mestu ostane, da se okrepi in izboljšuje. Kvalitetna kavarna in gostilna zagotovo pripomoreta k temu, da ljudje radi prihajajo v mesto, ne glede na to, da morajo kakih sto metrov prehoditi peš. Poglejte samo, kako živa je ljubljanska promenada! S tem občina povsem konkretno prispeva k prijetnejši podobi in utripu našega mesta in tudi na tak način skuša pritegniti nove investitorje s privlačno ponudbo. V tem času so urejali tudi fasado ene vedutno najbolj izpostavljenih hiš na Spodnjem trgu, ki je prav tako že končana. Žal (tudi tovorni) promet skozi Spodnji trg ogroža tamkajšnje stavbe, za kar je edina rešitev čim prejšnja izgradnja Poljanske obvoznice.«

 

Pa je k zahtevni in dragi obnovi Homanove hiše kaj primaknila tudi občina?

»Investitor, ki je kandidiral na vsakoletnem občinskem razpisu za obnovo fasad v mestnem središču, bo tudi iz tega občinskega naslova dobil 11 tisoč evrov.«

 

Kakšen je odziv Zavarovalnice Triglav, lastnice hotela Transturist, Krone, Vahtnice in loškega kopališča, od katere ste zahtevali, da ustrezneje poskrbi za svoje premoženje?

»Moja zadnja (telefonska) informacija je, da bo zavarovalnica objavila razpis za prodajo svojih nepremičnin v Škofji Loki. Išče se primerna tržna cena za te objekte in obstaja upanje, da se bo na tem področju zdaj kaj premaknilo. Potem bodo vsi resnično zainteresirani investitorji imeli možnost, da bodo lahko uveljavili svoj poslovni interes tudi na turističnem področju.«

 

Začela se je adaptacija v domu starejših občanov v Škofji Loki. Je pri tem udeležena tudi občina?

»Občina tu ne nastopa kot investitor. Naše delo je bilo predvsem v tem, da smo pred nekaj leti program za posodobitev doma poslali v Ljubljano in zanj vseskozi vztrajno lobirali. S sanacijo doma se bo sedaj izboljšal standard stanovalcev, zmogljivosti doma pa se ne bodo povečale. To pomeni, da je treba v občini Škofja Loka iskati še druge možnosti za varstvo starejših. Država očitno ne želi vlagati v nove postelje, pač pa je pripravljena na podelitev koncesij. Pričakoval sem, da bodo uspeli načrti v zvezi z domovoma v Žireh ali Železnikih, vsaj eden od teh dveh bi zelo razbremenil pritisk na sedanje zmogljivosti. Ker pa se zaenkrat ne v Železnikih ne v Žireh še ni nič zgodilo, bo morda potrebna pobuda za kak dom s koncesijo v Škofji Loki. Takšen dom pa mora imeti najmanj 150 postelj, da lahko rentabilno posluje.«

 

Kako poteka obsežen medobčinski projekt Povodje Sore?

»Vodimo globalni projekt, študije so narejene, vloga, ki jo je na ministrstvo za okolje potrebno oddati do konca leta, se pospešeno pripravlja. Nekateri lokacijski načrti, povezani z urejanjem vodovoda, kanalizacije in čistilnih naprav so se že, nekateri pa se bodo prav kmalu obravnavali tudi na občinskem svetu. Ekipa, zadolžena za ta projekt, ki jo vodi podžupanja Mirjam Jan Blažič, ima veliko dela. Zakon in podzakonski akti jasno določajo, kdaj mora biti kakšno naselje priključeno na vodovod ali kanalizacijo in nikakor ni mogoče »zlobirati«, da bi bilo katero od naselje prej na vrsti, vse je natančno določeno glede na aglomeracijo, velikost, obremenitev … in lokalna skupnost je dolžna, da stvari do takrat, ko so določene, v skladu z zakonom tudi uredi.«

 

Država se odloča o urejanju upravnega centra v Škofji Loki, občina pa želi ob tem pridobiti zemljišča na območju vojašnice. Kako bo to potekalo?

»Po zakonu je občina Škofja Loka lastnica stavbe, v kateri je škofjeloška upravna enota, pravico uporabe pa ima država. Država načrtuje, da bi na tem mestu uredila upravni center, kjer bi vse svoje upravne službe združila na enem mestu. Letos bodo načrti menda že nared. Mesto bo s tem pridobilo sodoben upravni center, kjer bodo izboljšani sedanji pogoji za delo, občina pa bo v njem obdržala svoje prostore. Ob tem računamo, da če smo - upoštevaje javni interes - stavbo upravne enote prepustili državi, od nje tudi kaj pridobili. Tu imamo v mislih zemljišča v nekdanji vojašnici, kjer ima občina svoje načrte. Vendar ne gre za zamenjavo, saj je zakon ne dopušča.«

 

Nekatera velika podjetja v Škofji Loki so se ta čas znašla v stiski. Kaj lahko stori občina?

»Na občini seveda pozorno in z zanimanjem spremljamo dogajanja v nekaterih loških podjetjih, predvsem v Jelovici in LTH, čeprav nismo delničarji. Skrbi nas namreč usoda delovnih mest. Te skrbi nam lastniki seveda ne smejo zameriti, saj gre naposled za veliko število naših občanov, katerih delovna mesta bi lahko bila ogrožena. Aktivna vloga župana je po mojem v takih primerih več kot zaželena. Območje upravne enote Škofja Loka je po zadnjih podatkih Statističnega urada RS beležilo tretjo najnižjo stopnjo registrirane brezposelnosti (2,8-odstotna) v Sloveniji! Sam si bom kot župan, z vso svojo avtoriteto prizadeval, da se ta stopnja ne bo povečevala oz. da bo le-ta še nižja.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Radovljica / nedelja, 1. julij 2012 / 07:00

Uredili informacijsko točko

Sredi Begunj, nasproti gostilne Avsenik, je domače turistično društvo brunarico, v kateri je bila včasih trafika, preuredilo v informacijsko pisarno.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / torek, 20. april 2010 / 07:00

Polfinalni obračuni

Za Ligo prvakov bodo kot doslej rezervirani torkovi in sredini večeri.

Avtomobilizem / torek, 20. april 2010 / 07:00

Zadržanost s tehtnim razlogom

Pri Mazdi so lepotno in tehnično osvežili popularno šestico.

Škofja Loka / torek, 20. april 2010 / 07:00

Protestno čez prehoda za pešce

V petek so Škofjeločani okoli dveh popoldne s petnajstminutnim sprehajanjem čez prehoda za pešce izrazili protest nad dejstvom, da še ni zgrajena poljanska obvoznica in da morajo v mestu trpeti neznos...

Gorje / torek, 20. april 2010 / 07:00

Dvom o prihrankih

Ugotovitvam nadzornega odbora o nesmotrni porabi proračunskih sredstev v občini Gorje je pritrdilo tudi finančno ministrstvo, a na občini odgovarjajo, da so mnenje pripravili na osnovi nepopolne dokum...

Gospodarstvo / torek, 20. april 2010 / 07:00

Delavci Zvezde še brez odgovorov

Kranj - Včeraj naj bi bil predvidoma zadnji sestanek likvidacijske upraviteljice Nevene Tee Gorjup z delavci tekstilne tovarne Zvezda v likvidaciji, ko naj bi izvedeli, kdaj jim...