Prvi pozdravi prihajajoče menopavze

Nekoč je veljalo, da konec menstruacije pri ženski pomeni vstop v dobo, ko se njena življenjska pot začne počasi zaključevati. Danes je popolnoma drugače.

Najbolj pogosta klimakterična težava so valunge ali vročinski oblivi. Zaradi pomanjkanja estrogena se sluznica nožnice tanjša.

Spremembe v čustvovanju, reagiranju in mišljenju nas zgolj opozarjajo, da se približujemo novi, zrelejši epizodi v svojem življenju. Z njimi prihajajo fizične spremembe, ki nas iz rodne dobe pripeljejo v pozna leta, ki jih lahko izkoristimo za novo raziskovanje sveta.

Motnje menstruacije trajajo več let

Prve klimakterične težave naznanjajo, da se vam bo enkrat v prihodnosti (pri Slovenkah okoli 52. leta starosti) dokončno ustavila proizvodnja spolnih celic in zmanjšala tvorba spolnega hormona estrogena. Čez nekaj časa boste doživeli svojo zadnjo menstruacijo. Že več let prej, v obdobju perimenopavze, se pojavijo motnje menstrualnega ciklusa. Menstruacije postanejo neredne, tudi obseg krvavitve se spremeni. Najbolj pogosta klimakterična težava so valunge ali vročinski oblivi. Zebe vas, že v naslednjem trenutku pa vam postane tako vroče, da se vam na čelu pojavijo znojne kapljice in se vam potijo dlani. Ob tem se pojavijo razdražljivost, utrujenost, depresija in glavoboli. Če so težave prehude, zdravljenje pomaga prebroditi najbolj kritično obdobje.

Srednjeročne posledice pomanjkanja estrogena

Nekaj let po prenehanju menstrualnega ciklusa opazimo spremembe v gostoti in kvaliteti las ter kože. Koža postane suha, gubice po obrazu se poglobijo, pojavljajo se nova pigmentna znamenja, čvrstost dojk se zmanjša. Resnejše zdravstvene težave se pojavijo zaradi spremembe na sečilih in rodilih: ponavljajoča se vnetja nožnice in mehurja, nehoteno uhajanje urina in zdrs maternice. Pri teh težavah je potrebno obiskati ginekologa. Zaradi pomanjkanja hormona estrogena se stena sečnice tanjša, oslabljen obrambni sistem pa omogoča okužbe s številnimi mikrobi. Enake težave se pojavljajo v nožnici, posledica pa so boleči spolni odnosi, ki jih ženske zato začnejo odklanjati. Težave reši že majhen odmerek estrogena v obliki vaginalnih tablet, svečk ali kreme, ki obnovi sluznico nožnice.

 

Osteoporoza in srčno-žilne bolezni

Dolgoročne posledice menopavze se pojavijo tudi deset in več let po zadnji menstruaciji. Zaradi pomanjkanja estrogena ženske dohitimo moške pri obolevnosti za srčno-žilnimi obolenji, ki postanejo tudi glavni vzrok umrljivosti. Z enakim problemom se srečujejo tudi ženske, ki jim razmeroma mladim zaradi različnih indikacij odstranijo jajčnike ali maternico. Čeprav gre le za odstranitev maternice, je krvna oskrba jajčnikov okrnjena, njihovo delovanje pa se približno po dveh letih ustavi. V teh primerih je potrebno predpisati hormonsko zdravljenje vsaj do predvidene naravne menopavze, uporabljamo pa lahko čiste estrogene. Naslednja dolgoročna posledica menopavze je osteoporoza, ki je prav tako povezana s primanjkljajem ženskih spolnih hormonov. Nanjo nas opozorijo šele posledice: patološki zlomi kosti v zapestju, sesedanje vretenc ali zlom kolka. Dolgoročne posledice menopavze je veliko laže preprečevati kot zdraviti. Najpomembnejši je zdrav življenjski slog, ki vključuje zadosti gibanja in zdravo prehrano. Dlje, kot ga gojimo, večjo uslugo za prijetno in zdravo starost si delamo.

Modrost zrelih let

Čeprav vam bodo že ob klimakteričnih simptomih, kasneje ob menopavzi pa še bolj, rojile po glavi misli o staranju, si ne dovolite ujeti se v ta stereotip. Možgani so »mehki«, kot je nekoč dejal znani psihiater, in si zapomnijo vse, so pa tudi kot mišica, ki jo je potrebno trenirati. Na možgane vplivajo pričakovanja in naš odnos do življenja, zato lahko sami veliko storimo, da ohranimo svojo umsko vitalnost. Predvsem si polepšajmo čas, ki ga preživimo z družino, prerazporedimo odgovornosti, najdimo si čas za prijatelje in izberimo aktivnosti, ki nas veselijo, poiščimo svoj smisel za humor in se smejmo, vzemimo vsak dan nekaj časa samo zase in iz besednjaka črtajmo besedici moram in ne zmorem. Če ob tem opustimo še škodljive razvade, nas nič več ne more zaustaviti, da ne bi v zadnjem obdobju našega življenja preprosto – uživali.

Soja preprečuje klimakterične težave

Zadostno dnevno količino fitoestrogenov predstavlja pol litra sojinega mleka, dvesto gramov sojinega sira ali velika žlica soje v zrnju. Tudi v našem okolju najdemo živila, bogata s fitoestrogeni. Največ jih je v lanu, nekaj v otrobih, rži, in koruzi. Tako mleti lan kot otrobe lahko uporabljamo za obogatitev omak, jogurtov, dodajamo ju narezanemu sadju. Iz ržene moke lahko spečemo kruh, s kaljenjem rženega zrnja pa »pridelamo« ržene kalčke. Rženi kosmiči z orehi in suhim sadjem so odlični za zajtrk.

Rastlina »oponaša« estrogen

Naravno zdravilo iz rastline Cimicifuga racemosa – grozdnate svetilke poznajo povsod po Evropi že dobrih 50 let. Zadnja tri leta ga lahko kupite tudi v naših lekarnah kot tekoči ekstrakt iz korenike rastline. Dokazan je koristen vpliv na kosti, srce, uspešno odpravlja klimakterične težave. Deluje kot selektivni estrogenski receptorski modulator, kar pomeni, da na določena tkiva in organe deluje tako koristno kot estrogen, na dojko in maternico pa nima vpliva. Zdravilne učinkovine so poznale že Indijanke, ki so rojevale še v pozni starosti.

Previdno pri prehranskih dodatkih

Za razliko od naravnega zdravila, pri katerem so koristni učinki plod dolgoletnih raziskav in za katerega je značilna velika učinkovitost in varnost, pri prehranskih dodatkih tega ni. V lekarnah lahko dobimo več prehranskih dodatkov, vendar po njih posegajmo le izjemoma. Pomagajmo si z nasvetom farmacevta in bodimo pozorni pri branju navodil. Če uživamo zdravila, ki nam jih predpiše zdravnik, mu povejmo, katere prehranske dodatke uporabljamo. Klimakterične težave naj bi blažili tudi čaji iz plahtice, mrtve koprive, šipka, baldrijana, gloga, rmana in oljčnih listov.

   

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Izleti GG / četrtek, 11. januar 2024 / 11:30

Jabolčni zavitek in vaniljevi rogljički

V Salzburgu smo se udeležili tudi kuharske delavnice v kuharski šoli Edelweiss, kjer smo z vodjo delavnice Martinom pripravljali vaniljeve rogljičke in jabolčni zavitek. Ta je precej različen od ti...

Objavljeno na isti dan


Kranj / nedelja, 16. maj 2021 / 18:36

Upajo na milijon evrov

Gorenjski konzorcij za projekt pametne mobilnosti upa na milijon evropskih evrov.

Naklo / nedelja, 16. maj 2021 / 18:35

Florjanova maša v Dupljah

V Dupljah maša na god sv. Florjana in ob mednarodnem dnevu gasilcev

Gorenjska / nedelja, 16. maj 2021 / 12:48

V soboto 292 okužb z novim koronavirusom, sedemdnevno povprečje rahlo naraslo

Ljubljana – V soboto so ob 2471 opravljenih PCR testih potrdili 292 okužb z novim koronavirusom, delež pozitivnih je bil enak kot dan prej, to je 11,8-odstoten. V bolnišnicah se je zdravilo 408 cov...

Gospodarstvo / nedelja, 16. maj 2021 / 09:50

Teden obrti in podjetništva

Od 17. do 21. maja bo potekal Teden obrti in podjetništva na Loškem, ki je pomemben dogodek za obrtnike in podjetnike, za njihove stranke in tudi za perspektivne mlade, ki se šele vključujejo v svet p...

Zanimivosti / nedelja, 16. maj 2021 / 09:49

Otroke spodbujajo h gibanju

Na Osnovni šoli Predoslje so se pridružili projektu Trajnostna mobilnost v vrtcih in osnovnih šolah, saj so želeli spremeniti potovalne navade, otroke pa želijo spodbujati h gibanju.