Največ premoženja v bankah
Delež bančnih vlog v finančnem premoženju prebivalstva se zmanjšuje, narašča pa delež naložb v investicijske sklade ter v življenjsko in pokojninsko zavarovanje.
Kranj – Po podatkih Banke Slovenije je finančno premoženje gospodinjstev v zadnjih petih letih naraščalo letno po več kot 10-odstotni stopnji. V zadnjih dveh letih je poraslo nekoliko manj kot prej, razlog za to je hitro naraščanje zadolževanja, pri tem pa so se najbolj povečala stanovanjska posojila.
Bančne vloge še vedno predstavljajo največji del premoženja gospodinjstev, vendar se delež zmanjšuje in je v zadnjih petih letih upadel s 44,3 na 39,4 odstotka. Najbolj so v tem obdobju porasle naložbe v delnice in v enote investicijskih skladov, njihov delež se je skoraj podvojil in je lani dosegel že 8,1 odstotka. Dobra polovica porasta izhaja iz donosnosti teh skladov, preostanek pa iz tekočih naložb gospodinjstev. Naložbe v delnice in drugi lastniški kapital ohranjajo dokaj stabilen, okrog 28-odstotni delež, med drugimi hitro rastočimi oblikami premoženja gospodinjstev pa izstopajo naložbe v pokojninsko in življenjsko zavarovanje, ki so se v petih letih v finančnem premoženju gospodinjstev okrepile s 5,9 na 9,6 odstotka.
Gospodinjstva so septembra lani imela 27.285 milijonov evrov finančnega premoženja, od tega 11.937 milijonov v gotovini in v vlogah pri bankah, 7.567 milijonov v delnicah in drugem lastniškem kapitalu, 2.220 milijonov v enotah investicijskih skladov, 1.343 milijonov v življenjskem zavarovanju, 831 milijonov v posojilih, 605 milijonov evrov v pokojninskem zavarovanju, ostalo pa v drugih oblikah.