Računalnik in jaz: Spletni dnevnik - blog

Ko sem bil še sam mlad, sem tudi jaz pisal svoj dnevnik. Vanj sem zapisal vse, kar je zaznamovalo moje življenje in vplivalo name. Dnevnik je vseboval veliko mojih osebnih stvari, bil je ogledalo moje duše, razuma in srca. Vanj sem imel vpogled, vsaj upam, da mama ni brala tega, le jaz. Zato so bile v njem tudi moje skrivnosti in zaupne reči. S pisanjem dnevnika sem prenehal nekje v srednji šoli, pač ni bilo več volje in časa.

Nadgradnja klasičnega dnevnika je sedaj spletni dnevnik, ki mu pravimo »blog«. Od kod ime? Beseda blog izhaja iz angleškega izraza »weblog«, kjer »web« pomeni omrežje, »log« pa pomeni periodično zapisovanje dejstev, dogodkov, dejanj. Skovanka da izraz weblog, a se je ustalilo ime blog, ki je spletna stran, ki periodično prikazuje besedila, slike in druge elemente, ki jih njihovi avtorji sproti dodajajo.

Bloge pišejo praktično vsi, od najmlajših pa vse do starejših, pač vsi, ki želijo svoje življenje predstaviti na javen način. Zapisi na blogih so bogati z besedilom, vsebujejo slike, filme, zvočne zapise. Obiskovalci jih lahko prebirajo, lahko pa napišejo tudi komentarje. Blogosfera, kot pravimo skupnosti ljudi, ki pišejo bloge in jih prebirajo, je zelo obsežna. Samo na Kitajskem je blogerjev več kot 20 milijonov.

Po raziskavah Statističnega urada Republike Slovenije je v Sloveniji samo v zadnjih treh mesecih lanskega leta bloge redno pisalo ali jih pregledovalo 78.866 uporabnikov. Glede na trend naraščanja je mogoče sklepati, da danes bloga že vsaj 100.000 Slovencev. Blogerji se pogosto povezujejo v interesne skupnosti, kar neustavljivo širi celotno blogosfero. Svetovni razvoj blogov kaže na to, da bo v kratkem polovica populacije spremljala bloge, desetina pa jih bo tudi pisala. Pri tem bo velika glavnina blogov vezana predvsem na poročanje o dogodkih, vtisih in razmišljanjih, ki izhajajo iz osebnega življenja. Bralci blogov pa so povsod, saj je povprečen dnevni obisk blogov več kot 1.000 obiskovalcev.

Bogastvo opisov, dogodkov, dogajanja in slik je odvisno od piscev blogov. Bolj kot so ti pridni bolj bogata in pestra je vsebina. Pri tistih, ki redno pišejo bloge, se kaj hitro ustvari prava prijateljska združba, ki med seboj komentira dogajanja, tudi športna in politična. Razvijejo se prav zanimive debate in zaključki, pri tem pa je lahko udeležencev take debate tudi nekaj sto. Bloge pogosto povzemajo tudi revije in časopisi, saj so blogi odličen vir informacij in predvsem idej. Nekatere bolj znane in vidne osebnosti si celo najamejo pisce njihovih blogov. Jim pač beseda boljše in lepše teče.

Na internetu najdemo celo vrsto spletnih mest, kjer si lahko ustvarimo svoj blog. Od tujih spletnih mest imata največ blogerjev Blogger.com in Wordpress.com, a za Slovence je dovolj ponudnikov spletnih blogov tudi doma. Ocena je, da je v Sloveniji 10.000 piscev blogov, pri tem pa jih večina, tako kot drugod po svetu, obnavlja manj kot enkrat tedensko. Spletnih mest, ki gostujejo več kot tisoč blogerjev, je v Sloveniji v grobem okoli deset. Nekateri blogerji pa se seveda pojavljajo na več mestih. Ponudniki blogov, ki vam omogočajo, da začnete pisati svoj blog, so v Sloveniji na primer blog.siol.net, blog.volja.net, blokec.si, eDnevnik.si, email.si, najblog.com, siblogs.com, sloblogi.net, rtvslo.si. Obstaja pa še cela vrsta drugih.

Blogi postajajo prepoznavni, vstopili so v javno življenje in imajo tudi komercialni potencial kot tudi komunikacijske učinke. Meja med blogi, spletnimi mediji, osebnimi spletnimi predstavitvami in forumi se vedno bolj briše. Bloge je potrebno vsebinsko in poslovno obravnavati kot on-line interakcijo oziroma kot on-line skupnosti.

Bloganje je postalo v današnjem svetu nekaj, kar nam ponuja možnost izražanja, spremljanja mnenj in ustvarjanja vsebine. Zato, če vas mika, da bi pisali svoj spletni dnevnik, postanite del blogosfere in obsežne blogerske družine. Tako bodo drugi spoznali vas in vi njih.

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Bled / ponedeljek, 1. julij 2013 / 12:09

Ponos naših krajev

Na Bledu si je odslej mogoče ogledati edinstven primer naše kulturne dediščine, ki ga predstavlja čebelnjak. Domača javnost se bo lahko seznanila s pomenom čebel in čebelarstva, tujci pa bodo lahko sp...

Objavljeno na isti dan


Medvode / sobota, 13. oktober 2007 / 07:00

Smlednik je po urejenosti srebrn

Odločitev evropske ocenjevalne komisije Entente Florale je znana. Smlednik je v kategoriji vasi prejel srebrno medaljo, kar je več, kot so Smlejci pričakovali.

Medvode / sobota, 13. oktober 2007 / 07:00

Kmetija, ki podira stereotipe

Redijo 140 glav govedi, od tega 80 krav molznic črno-bele pasme. Obdelujejo 60 hektarjev zemlje in vendar si štiričlanska družina zna privoščiti tudi dopust.

Slovenija / sobota, 13. oktober 2007 / 07:00

Z zbranim denarjem na izlet

Na zadnjo septembrsko nedeljo je bila na Katarini tradicionalna jesenska tržnica, na kateri so šolarji zbrali čez tisoč evrov za končni izlet. Veliko zanimanje za pohod po Poti suhih hrušk in kraških...

Medvode / sobota, 13. oktober 2007 / 07:00

Po Medvodah vozi mini avtobus

Od 17. septembra do konca leta bo po Medvodah poskusno vozil avtobus z 21 sedeži. Največ potnikov na postaji pri Centru starejših.

Medvode / sobota, 13. oktober 2007 / 07:00

Smledniški grad ima nov južni zid

Nadaljevali so z obnovo smledniškega Starega gradu. Do konca leta naj bi bil narejen idejni projekt za stolp, ki bo visok okoli 33 metrov.