Mozartovo mesto živi tudi s številnimi umetniki, ki ustvarjajo kar na ulici.

Mozartovo mesto za vse

Mnogi prisegajo, da je Salzburg treba obiskati v božičnem ali vsaj predbožičnem času, ljubitelji kulture in vsega lepega pa so prepričani, da je za obisk Mozartovega mesta primeren prav vsak letni čas, celo najbolj vroči poletni dnevi.

Ste že kdaj pomislili, da bi lep poleten dan, ko je prevroče celo za v hribe ali prehuda gneča za pot proti morju, izkoristili za izlet v katerega od lepih mest, ki so predaleč, da bi tja skočili le za urico ali dve in preblizu, da bi tam preživeli cel dopust? Salzburg, ki ga mnogi imenujejo najlepše evropsko mesto ali vsaj eno izmed najlepših mest, si zagotovo zasluži obisk prav v vseh letnih časih, Gorenjci pa imamo prednost, ker je tudi precej blizu (okoli 250 kilometrov). Vsak dan se je moč kar štirikrat z ne predrago povratno vozovnico odpeljati z vlakom, naše potovalne agencije pa imajo Salzburg redno tudi v svoji ponudbi. Salzburg mnogi primerjajo z Ljubljano, saj je nad starim mestnim jedrom mogočen grad, skozi mesto teče lena reka Salzah, v mestu pa so številne zanimivosti, ki so privlačne tako za mlade kot vse ostale, ki včasih radi malce pokukamo v zgodovino, raziskujemo in se ob tem tudi zabavamo. Tudi če se odločimo, da gremo v Salzburg zgolj za en dan, si lahko pogledamo vse največje znamenitost, ki jih res ni malo in ki jih v glavnem mestu avstrijske zvezne dežele Salzburg skrbno negujejo in ohranjajo.

Mozart na vsakem koraku

Salzburg (po slovensko Solnograd) mnogi imenujejo kar Mozartovo mesto, kar pa seveda ni nič nenavadnega. V njem se je namreč leta 1956 rodil eden najpomembnejših in najvplivnejših skladateljev klasične glasbe vseh časov, Johanes Chrisostomus Wolfgang Gottlieb, ki ga je v svet glasbe vpeljal oče Leopold Mozart. Ljubiteljev njegove glasbe ni treba spominjati na izredno nadarjenost »čudežnega dečka«, ki je že s petimi leti ustvarjal prve skladbe, še danes pa ni povsem jasno koliko del je pustil za seboj, ko je umrl komaj pri šestintridesetih letih.

Da je Salzburg Mozartov rojstni kraj, je danes čutiti skoraj na vsakem koraku, posebno poleti, ko v mestu postavijo številne odre za tako imenovani Salzburški festival. Letos poteka že v 87. izvedbi, začel se je 27. julija in bo trajal do 31. avgusta. Zanj skrbi okoli štiri tisoč ljudi, od tega več kot tri tisoč umetnikov. Za kar 180 različnih prireditev so pripravili blizu 220 tisoč vstopnic, festival pa po teka na kar dvanajstih različnih odrih. Ogledati si je moč operne in gledališke predstave, prisluhniti številnim koncertom, poleg tega pa je v tem času v Salzburgu organizirana množica predavanj, pogovorov z umetniki in znanstveniki. Seveda pa mesto s kulturo ne živi zgolj ob poletnem festivalu, ampak je vse leto prizorišče številnih oper v Operni hiši, Mozarteumu in na prostem, saj imajo odri v starem mestu res izvrstno kuliso.

Za tiste, ki jih glasba ne prevzame, si Mozartove čase lahko pričarajo ob ogledovanju njegove rojstne hiše in hiše, kjer je živel, ljubitelji in ljubiteljice opojnih dišav lahko preizkusijo (tudi kupijo) Mozartov parfum, daleč po svetu so znane Mozartove kroglice, ki pa imajo menda prav poseben okus, če jih odvijemo na Mozartovem trgu ali celo ob Mozartovem spomeniku, prijatelji pa vam ne bodo zamerili, če jim jih za pokušino prinesete tudi domov, saj imajo tiste iz Salzburga menda bolj čaroben okus od vseh drugih, ki jih lahko kupite tudi v naših malce bolje založenih trgovinah.

Božič tudi sredi poletja

V Salzburgu so se poleg Mozarta rodili ali živeli tudi nekateri drugi pomembni možje, od pisatelja Stefana Zweiga, slikarja Hansa Makarta (po njem se imenuje Makartplaz) do Josepha Mohra, župnika, ki je leta 1816 napisal besedilo k pesmi Sveta noč in so jo leta 1818 prvič zapeli v Oberndorfu, vasici v bližini Salzburga. Božični čas je za mnoge v Salzburgu nekaj posebnega, v mesto, kjer sicer živi okoli 150 tisoč prebivalcev, takrat prihajajo množice iz vsega sveta. Za tiste, ki ne marajo gneče pa si delček salzburškega božičnega utripa lahko ogledajo v vseh letnih časih, saj je del starega mesta z nekaj trgovinami prav vse leto božično okrašen, jaslice in božične okraske pa je moč kupiti vse leto.

Prav vse leto si je moč ogledati številne salzburške zanimivosti, od palače Mirabell z lepim cvetličnim parkom, do univerze in univerzitetne cerkve, pa katedralo, samostan Sv. Petra s cerkvijo in se povzpeti (ali peljati z vzpenjačo) na grad, si ogledati pivovarno Stiegl, znamenit živalski vrt, akvarij in še marsikaj. Mesto je zelo čisto in urejeno (tla operejo in počistijo vsako jutro), čeprav je povsod videti kočije s konjskimi vpregami. Tudi voda iz pip je v Salzburgu dobra in čista, zrak pa svež celo sredi poletja, saj mesto obdajajo slikoviti vršaci. Je pa res, da Salzburg slovi še po nečem. Je eno najdražjih evropskih mest, saj je za kavo treba odšteti od 2,5 evra naprej, za pollitrski vrček piva pa od 3 evre naprej. Tudi v običajnih živilskih trgovinah je večino stvari dražje kot sicer po trgovinah v Avstriji ali pri nas (kilogram banan na primer stane 2 evra), tako da si večina prav dolgotrajnega bivanja v Salzburgu ne privošči. Enodnevni izlet pa vam ne bo izpraznil denarnice in zagotovo vam zanj ne bo žal!

 

         

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Škofja Loka / sreda, 1. julij 2020 / 14:39

Pogumni, srčni, solidarni ...

Kot pogumni, povezani, srčni, profesionalni in solidarni so se v Škofji Loki izkazali ob letošnjih izzivih epidemije, je v slavnostnem nagovoru ob občinskem prazniku naglasil župan Tine Radinja.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 9. april 2009 / 07:00

Slavni Ziljan na Glasovi preji

Tokratna že 98. Glasova preja je bila prva v zamejstvu. V Bistrici na Zilji smo jo v soboto organizirali v spomin na Matija Majarja Ziljskega. Miha Naglič se je pogovarjal s poznavalcem Majarjevega ži...

Kronika / četrtek, 9. april 2009 / 07:00

Smrtna nezgoda traktorista

Med vožnjo med Malenskim Vrhom in Lazami je v četrtek 73-letni domačin s traktorjem zapeljal po strmem gozdnem pobočju navzdol. Prevračanja ni preživel.

Kronika / četrtek, 9. april 2009 / 07:00

Zagorelo pod daljnovodi

Kranj - V nedeljo popoldne je zagorela podrast pod daljnovodi na sedlu med Joštom in Šmarjetno goro. Požar se je zaradi vetra nevarno širil proti bližnjemu gozdu, zato so poleg p...

Splošno / četrtek, 9. april 2009 / 07:00

Depresija se priplazi počasi

Depresija je vedno pogostejša anksiozna motnja, ki nastane kot posledica kemičnega neravnovesja v možganih. O njej govorimo, ko so žalost, slabo razpoloženje, obup in strah prisotni v veliko večji mer...

Zanimivosti / četrtek, 9. april 2009 / 07:00

Uspešna krvodajalska akcija

Britof – Krajevna organizacija Rdečega križa Britof je ob koncu marca organizirala krvodajalsko akcijo. Kot navaja sekretarka Metka Žibert, je kri darovalo 38 krajanov, med njimi...