Sporno ograjo naj bi znižali
Lastnik Vile Rog Igor Lah je pripravljen znižati moteče visoko ograjo, omogočil pa naj bi tudi dostop do jezera. Lepšo podobo naj bi dobila tudi Riklijeva Vila, za večino drugih blejskih "sramot" pa država še išče dobre gospodarje.
Bled – Kot kaže, so protesti domačinov vendarle zalegli in v kratkem naj bi visoka ograja od konca Grajskega kopališča do Vile Zlatorog, ki zastira pogled na blejsko jezero in onemogoča dostop do vode, vendarle izginila oziroma naj bi jo znižali in uredili tudi pristop do priobalnih zemljišč. »Lastnik Vile Rog Igor Lah je na zadnjih pogovorih izrazil pripravljenost, da ograjo zniža na tako višino, da bo nevsiljiva, prav tako pa naj bi na obeh straneh zemljišča naredili vrata, s čimer bo omogočen dostop do jezera. Ob tem naj dodam, da se v občinski upravi z lastnikom Vile Rog lahko zgolj dogovarjamo in da smo zadovoljni, da je pripravljen upoštevati naše želje in želje občanov ter zadovoljiti prostorske ureditvene pogoje, postopke za preverjanje pravilnosti gradnje pa vodijo gradbeni inšpektorji. Tako težko rečem, kako daleč je do realizacije, verjamem pa, da lastnik pripravljen, da se problem ograje reši,« pravi direktor občinske uprave Matjaž Erjavec, ki si tudi sicer želi, da se začne reševati problematika nekaterih zanemarjenih objektov ob Blejskem jezeru.
»Ti objekti so v lasti države, na občinski upravi pa lahko naredimo zgolj to, da opozarjamo na razmere,« pravi Erjavec, ki sicer ugotavlja, da se država zaveda škode in sramote, ki jo za slovenski turistični biser povzročajo zaprte in zanemarjene stavbe na najlepših lokacijah, vendar usoda teh zgradb še ni rešena. »Ministrstvo za obrambo, ki je lastnik Vile Prešeren, je najprej želelo vilo obnoviti, pri pregledu pa se je izkazalo, da je v precej slabem stanju in da bi bila prenova predraga. Minister za obrambo Karel Erjavec je ob obisku na Bledu županu zagotovil, da bodo zemljišče tik ob jezeru prenesli v last občine, Vilo Prešeren pa naj bi prodali. Sedaj je zaprta in na žalost propada, saj ni v uporabi. Prej ko bo zaživela, manjša bo škoda, in naša želja je zagotovo, da čim prej najdejo dobrega lastnika ali vsaj najemnika,« dodaja Matjaž Erjavec in pojasnjuje podobno usodo Vile Sončnica, ki je v lasti Ministrstva za okolje in prostor in je po selitvi limnološke postaje v prostore TNP ostala zapuščena in zaprta. Kot kaže, pa se vendarle premika pri obnovi Riklijeve vile, saj trenutno teče postopek za rekonstrukcijo.