Vila Prešeren na eni najlepših lokacij ob Blejskem jezeru je še vedno zaprta.

Sporno ograjo naj bi znižali

Lastnik Vile Rog Igor Lah je pripravljen znižati moteče visoko ograjo, omogočil pa naj bi tudi dostop do jezera. Lepšo podobo naj bi dobila tudi Riklijeva Vila, za večino drugih blejskih "sramot" pa država še išče dobre gospodarje.

Bled – Kot kaže, so protesti domačinov vendarle zalegli in v kratkem naj bi visoka ograja od konca Grajskega kopališča do Vile Zlatorog, ki zastira pogled na blejsko jezero in onemogoča dostop do vode, vendarle izginila oziroma naj bi jo znižali in uredili tudi pristop do priobalnih zemljišč. »Lastnik Vile Rog Igor Lah je na zadnjih pogovorih izrazil pripravljenost, da ograjo zniža na tako višino, da bo nevsiljiva, prav tako pa naj bi na obeh straneh zemljišča naredili vrata, s čimer bo omogočen dostop do jezera. Ob tem naj dodam, da se v občinski upravi z lastnikom Vile Rog lahko zgolj dogovarjamo in da smo zadovoljni, da je pripravljen upoštevati naše želje in želje občanov ter zadovoljiti prostorske ureditvene pogoje, postopke za preverjanje pravilnosti gradnje pa vodijo gradbeni inšpektorji. Tako težko rečem, kako daleč je do realizacije, verjamem pa, da lastnik pripravljen, da se problem ograje reši,« pravi direktor občinske uprave Matjaž Erjavec, ki si tudi sicer želi, da se začne reševati problematika nekaterih zanemarjenih objektov ob Blejskem jezeru.

»Ti objekti so v lasti države, na občinski upravi pa lahko naredimo zgolj to, da opozarjamo na razmere,« pravi Erjavec, ki sicer ugotavlja, da se država zaveda škode in sramote, ki jo za slovenski turistični biser povzročajo zaprte in zanemarjene stavbe na najlepših lokacijah, vendar usoda teh zgradb še ni rešena. »Ministrstvo za obrambo, ki je lastnik Vile Prešeren, je najprej želelo vilo obnoviti, pri pregledu pa se je izkazalo, da je v precej slabem stanju in da bi bila prenova predraga. Minister za obrambo Karel Erjavec je ob obisku na Bledu županu zagotovil, da bodo zemljišče tik ob jezeru prenesli v last občine, Vilo Prešeren pa naj bi prodali. Sedaj je zaprta in na žalost propada, saj ni v uporabi. Prej ko bo zaživela, manjša bo škoda, in naša želja je zagotovo, da čim prej najdejo dobrega lastnika ali vsaj najemnika,« dodaja Matjaž Erjavec in pojasnjuje podobno usodo Vile Sončnica, ki je v lasti Ministrstva za okolje in prostor in je po selitvi limnološke postaje v prostore TNP ostala zapuščena in zaprta. Kot kaže, pa se vendarle premika pri obnovi Riklijeve vile, saj trenutno teče postopek za rekonstrukcijo.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / ponedeljek, 22. junij 2020 / 15:26

Spominskega pohoda na Triglav letos ne bo

Radovljica – Zaradi še vedno aktualnih zdravstvenih razmer je 35. Spominski pohod na Triglav prestavljen v leto 2021, so sporočili iz Združenja borcev za vrednote NOB Radovljica. Organizacijski odb...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / sreda, 8. september 2010 / 07:00

V Celju tudi dan Kranja

Danes se bo v Celju začel Mednarodni obrtni sejem, na njem pa se bo poleg kranjskih obrtnikov v četrtek predstavila tudi občina s ponudbo turizma, kulture in kulinarike.

Zanimivosti / sreda, 8. september 2010 / 07:00

Šola, kjer ocenjujejo tudi ples

Heleno Rozman iz Tržiča bomo težko popredalčkali, kaj točno počne v življenju.

Gorje / sreda, 8. september 2010 / 07:00

Ogrožene tudi gorenjske družine

"Zaradi nizkih pokojnin je ogroženih tudi veliko gorenjskih družin," je na srečanju gorenjskih upokojencev na Pokljuki dejal slavnostni govornik, predsednik državnega sveta Blaž Kavčič.

Šport / sreda, 8. september 2010 / 07:00

Garmin Šenčur prevzel vodstvo

Konec tedna so bile odigrane tekme v drugi in tretji nogometni ligi Slovenije, ter v gorenjski ligi, zaradi reprezentančnih tekem pa je bil odmor v prvi nogometni ligi, v kateri ima Gorenjska dva pred...

Kamnik / sreda, 8. september 2010 / 07:00

Kamniška voda tudi za Mengšane

Gre za vrhunec sodelovanja obeh občin, sta bila ob podpisu pogodbe o preskrbi s pitno vodo iz vodovodnega sistema Kamnik zadovoljna župana občin Kamnik in Mengeš.