Golf zanima goste
Predvsem zaradi igranja golfa naj bi Bled letno obiskalo okoli osem tisoč tujih gostov, ob sedemdeseti obletnici igrišča pa so tako njim kot vse številnejšim domačim golfistom pripravili nekaj novosti in vrsto turnirjev.
Bled – Slovenija se po številu igrišč in golfistov še daleč ne more primerjati z nekateri evropskimi državami in predvsem Združenimi državami Amerike, kjer je golfski turizem najbolj razvit. V Ameriki namreč v zadnjih letih v povprečju vsak dan odprejo novo golfsko igrišče, kar pomeni, da imajo skupaj že več kot deset tisoč igrišč in okoli 27 milijonov aktivnih golfistov, kar seveda še kako vpliva, da Florida, Kalifornija in Južna Karolina letno privabljajo množice turistov z vsega sveta. V zadnjem času na golfski turizem vse bolj stavijo v Turčiji, Egiptu in azijskih državah, za obisk golfistov pa si prizadeva tudi Slovenija, ki je ob treh prejšnjih (Bled, Lipica, Mokrice) po letu 1997 zgradila osem novih igrišč, poleg njih pa še tri promocijska igrišča. Najstarejše in s 27 luknjami največje igrišče med njimi je blejsko, ki je hkrati tudi eno najstarejših igrišč v tem delu Evrope, britanska strokovna revija Golf World pa ga je uvrstila na 74. mesto med najlepše urejenimi igrišči v Evropi, kar je veliko priznanje, saj je samo v Angliji blizu dva tisoč igrišč za golf, po več sto pa tudi v Nemčiji, na Škotskem, Franciji, Švedskem, Irskem in Španiji.
Blejsko igrišče za golf pa še malo ne spi na dolgoletni uveljavljenosti, saj so ob letošnji sedemdeseti obletnici zaključili obnovo in širitev vadišča, po načrtih britanskega golfskega arhitekta Howarda Swana so zgradili tri nove zelenice za bližanje, čip in pič udarce, dve veliki travnati udarjališči za dolge udarce in ciljno zelenico. Celotna vrednost investicije je bila okoli 160 tisoč evrov, v družbi Sava Hoteli Bled, d. o. o., ki je lastnica igrišča za golf, pa si že zadali nove načrte za temeljito prenovo in razširitev igrišča, v pripravi pa je tudi projekt za gradnjo apartmajev ob igrišču, s čimer se želijo na lestvici najlepše urejenih povzpeti še više. Lani so z igriščem zaslužili več kot 1,2 milijona evrov, letošnje številke za prvega pol leta pa so še spodbudnejše. Zanimivo je dejstvo, da je bilo med obiskovalci več kot polovica slovenskih golfistov, ki jih je vsako leto več. Tako je bilo pred dvajsetimi leti v Sloveniji še zgolj nekaj več kot dvesto igralcev golfa, pred desetimi leti manj kot dva tisoč, lani pa že več kot pet tisoč šesto. Poleg njih so najbolj redni gosti na blejskem igrišču Avstrijci, Italijani, Nemci, Angleži in tudi Američani. »Ocenjujemo, da letno zaradi golfa obišče Bled okrog osem tisoč tujih gostov, število pa se iz leta v leto povečuje,« pravi direktor družbe Sava Hoteli Bled, d. o. o., Andrej Šprajc, ki je prepričan, da k temu pripomorejo tudi številne prireditve in tekmovanja. Tako so letos v aprilu gostili promocijski turnir v okviru tekme Austrian Golf Open, minuli teden so pripravili kar osem različnih turnirjev ob praznovanju sedemdesetletnice igrišča, od 15. do 18. avgusta bodo gostili evropsko prvenstvo seniorjev, 1. septembra bo dan slovenskega golfa, 21. septembra pa še 9. dobrodelni turnir prijateljstva za predsednikov pokal.