Karel Lipič (desno) je obljubil pomoč pri iskanju lokacije za gorenjski center odpadkov.

Opozorilo gorenjskim županom

Mitja Bricelj z ministrstva za okolje in prostor je opozoril gorenjske župane, da se morajo hitro odločiti, kje bo center za ravnanje z odpadki. Če bo soglasje, bodo ujeli vlak.

Podbrezje – Krajevni odbor Podbrezje (KOP) je pripravil s KS Ljubno in Kovor, civilno iniciativo Kovor, Lovsko družino Dobrča in Gorenjskim ekološkim društvom javno razpravo o centru za ravnanje z odpadki na Tromeji, industrializaciji vasi Podbrezje in tovornem prometu skozi naselja. Na torkovem srečanju v kulturnem domu Podbrezje, kamor so prišli ugledni gostje, je bilo največ govora prav o težavah z odlaganjem odpadkov.

Župan Občine Naklo Janez Štular je v uvodu poudaril, da je dolžan poskrbeti za rešitev te problematike. Če bodo mečkali, bodo odvoz odpadkov drugam drago plačevali. Po njegovem je Tromeja prava lokacija za predelavo odpadkov z Gorenjske, enako pa trdijo mnogi Podbrežani. Radovljiški župan in predsednik konzorcija CERO Janko S. Stušek je dejal, da v igri ostajajo tudi Tenetiše, kjer je odpor prebivalcev velik. Lokacijo bo treba določiti do začetka septembra. Vsi želijo, da bi to rešili v sozvočju s krajani. Upajo tudi, da ne bo odločanja zapletla nova varianta. To možnost je nakazal podžupan Mestne občine Kranj Bojan Homan. Center v Tenetišah bi uredili veliko bolje, kot je sedanja deponija. Domačine so pripravljeni peljati na oglede sodobnih centrov drugod. Z njimi bodo skušali zgladiti nasprotja, vendar razmišljajo o pripravi študije za center na drugi lokaciji. Zbrane je tržiški župan Borut Sajovic seznanil, da se stališče glede deponije Kovor ni spremenilo. Centru, za katerega ni prostorskega plana, nasprotuje večina domačinov. Center bi lahko bil ob avtocesti Radovljica-Kranj, ostanke odpadkov pa bi vozili na sedanje deponije.

Župan Občine Jesenice Tomaž Tom Mencinger je ponudil roko Gorenjcem. Na deponiji Mala Mežakla so od skupne površine 620 tisoč kubičnih metrov zasedli 220 tisoč kubičnih metrov in imajo prostor za širitev. Zaradi oddaljenosti Jesenic ni smotrno graditi centra za mehansko-biološko obdelavo odpadkov. Pri njih so pripravljeni sprejeti ostanke odpadkov iz Gorenjske, česar se jih drugod najbolj otepajo. V tem primeru bi se sam zavzel za postavitev centra v Kovorju. To lokacijo zagovarja tudi predsednik Zveze ekoloških gibanj Slovenije Karel Lipič, ki je kot gozdar ostro nasprotoval odpiranju novih ran v naravi, posebej v gozdu med občinami Naklo, Tržič in Radovljica. Ponudil je pomoč pri iskanju lokacije gorenjskega centra za ravnanje z odpadki v degradiranem območju.

Razloge za nasprotovanje centru Tromeja so predstavili tajnik KOP Jernej Jeglič, gospodar Lovske družine Dobrča Bogdan Ambrožič in predsednik KS Ljubno Brane Fajfar. Slednji je spomnil na slabe izkušnje odbora proti deponiji Zadnja senožet v radovljiški občini. Kot je slikovito opisal strah krajanov, se bojijo trojanskega konja na Tromeji; center bi se lahko širil proti Radovljici in Tržiču. V Ljubnem si ne morejo privoščiti novih obremenitev okolja, zato zavračajo tudi selitev asfaltne baze iz Naklega v Podbrezje. Direktor Cestnega podjetja Kranj Branko Žiberna je zagotovil, da bodo to skušali rešiti v soglasju z domačini in občino, ki še pripravlja prostorski načrt.

Delo občin pri pripravi tega dokumenta je pojasnila Simona Peršak z Ministrstva za okolje in prostor. Državni sekretar v njem Mitja Bricelj je dal vedeti, da lokacije centra za ravnanje z odpadki ne bo določila Ljubljana, ampak je potreben konsenz gorenjskih županov. Odgovoril je tudi na naše vprašanje, ali se lahko ponovi dosedanje spreminjanje rokov za odločitev. Po njegovem se vlak že premika s postaje, vendar bi ga ob hitrem soglasju lahko še ujeli. Od uvrstitve v finančno perspektivo 2007–2013 je odvisno, ali bo Evropa dala denar za boljše ravnanje z odpadki. Kot je menil predsednik Državnega sveta Janez Sušnik, Gorenjci ne bi smeli zamuditi te ponudbe iz Bruslja. Pomoč tujine bo dobrodošla, ker Gorenjska nazaduje po razvitosti.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / četrtek, 2. julij 2015 / 10:14

DO-RE-MI kot dekliški zbor

Prihodnji teden se bo na Blejskem gradu predstavil domači mladinski pevski zbor DO-RE-MI, ki deluje v okviru istoimenske glasbene šole. V zboru prepevajo dekleta, stara od 12 do 16 let, ki poleg pe...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / nedelja, 22. december 2019 / 19:00

Smisel našel v ustvarjanju

Matevž Trojar iz Železnikov je od rojstva gluh, pred leti so mu odkrili še okvaro vida. Pred neznanimi ljudmi se je vrsto let skrival, niti ni imel izoblikovane komunikacije. V zadnjih letih je končno...

Razvedrilo / nedelja, 22. december 2019 / 18:59

Wernerjevih trideset

Z novim albumom Lom in napovedanima koncertoma v Mariboru in Ljubljani kralj slovenske zabavne glasbe Werner praznuje trideset uspešnih ustvarjalnih let.

Bled / nedelja, 22. december 2019 / 16:26

Na Zimsko pravljico z eRudolfom

Bled – Občani in obiskovalci Bleda imajo v prazničnem decembru možnost izkoristiti brezplačne prevoze po Bledu z električnim kombijem za prevoz potnikov, ki jim ga je dala na razpolago družba Man T...

Gospodarstvo / nedelja, 22. december 2019 / 16:25

Zloraba pri plačilu dajatev za luksuzna vozila

Kranj – Na finančni upravi (Furs) so analizirali uporabo vozil s tujimi registrskimi tablicami, ki jih vozijo slovenski davčni zavezanci (rezidenti) in jih praviloma uporabljajo v Sloveniji. Pri te...

Zanimivosti / nedelja, 22. december 2019 / 16:24

Copatke za novorojence

Tristo parov pletenih copatk so Glasove Muce Copatarice pred dnevi odnesle v Bolnišnico za ginekologijo in porodništvo (BGP) Kranj. Copatke so darilo novorojencem.