Diuretična zlata rozga
Zlata rozga (Solidago virgaurea) je učinkovit diuretik, ki močno žene na vodo, zato se priporoča za izpiranje pri vnetjih sečnih izvodil, zlasti pri vnetju mehurja, ledvičnih kamnih in sečnem pesku. Njena zdravilnost v teh primerih ni sporna, saj je potrjena s poskusi in sodobnimi raziskavami.
Zlata rozga ali trebuhovka rase po vsej Sloveniji, večinoma po svetlih gozdovih, posekah in kamnitih grmovnatih mestih. Cvete lepo rumeno od začetka avgusta tja do septembra. Nabiramo zgornje dele s cvetovi, ki jih povežemo v šopke in obesimo na senčnem, zračnem prostoru ali razprostremo po papirju.
Zdrobi vse kamne
Stari Germani so zlato rozgo povzdigovali nad vse, saj naj bi ji pri celjenju ran ne bilo para. V poznem srednjem veku so o njej zapisali, da je zaradi svoje krčilne moči učinkovita za zunanje in notranje rane, da pomaga proti kamnu in ledvični bolečini in da očisti sečni kanal vse hrapave sluzi. Iz teh časov je tudi recept nekega alkimista in zdravnika za odpravo ledvičnih kamnov, pravi pa: »Natrgaj zlato rozgo, ko imaš sonce nad glavo. Suši jo v senci. Stolci 8 gramov suhe cvetoče rastline. Ko se sonce dotakne obzorja, jo vsuj v kozarec najboljšega belega vina, ki ga imaš v kleti. Ko se sonce zjutraj odlepi od obzorja, napitek rahlo pogrej nad ognjem in ga popij. Piti ga moraš na tešče 10 do 15 dni zapored in zanesljivo bo zdrobil vse kamne v sečniku.« A tudi mojstrom čudežnih zvarkov ne gre vsega verjeti. Učinkovitost tega napitka ni potrjena. Zanimivo pa je, da so naši ljudski zdravitelji, ki tega recepta niso poznali, na podlagi izkušenj predpisovali čaj iz zlate rozge ljudem, ki so imeli težave z mehurjem in ledvicami. Pospeševal naj bi izločanje urina.
Ljudsko zdravilstvo svetuje
Ljudsko zdravilstvo je njeno uporabo priporočalo in jo še priporoča pri revmi, protinu, ekcemu, kožnih izpuščajih, sladkorni bolezni, zlati žili, povečani prostati, bronhialni astmi, krčevitemu kašlju, močenju postelje, notranjih krvavitvah, povečanih jetrih. Čaj močno pospešuje izločanje urina, čisti kri in blaži krče. Dobro dene zlasti pri vnetju ledvic in mehurja, ledvičnih kamnih in sečnem pesku. Zunanje se čaj zelo dobro obnese za izpiranje in grgranje pri vnetju ustne votline in žrela in kot obkladek pri zagnojenih ranah, izpuščajih in turih. Na odprte rane pa lahko denejo tudi sveži, rahlo zmečkani listi. Rane se bodo hitreje celile. Sveži listi blažijo tudi pike in ugrize žuželk ter odpravljajo srbenje. S čajem pa lahko umivamo tudi kožo dojenčkov in otročičev, vneto zaradi plenic.
Sodobne raziskave potrjujejo
Znanstveniki so s kliničnimi raziskavami potrdili, da deluje diuretično, da sprošča krče in zavira vnetja. Zato se tudi dandanes priporoča uporaba pri ledvičnih in težavah z mehurjem, ker spodbuja izločanje urina in tako izpira sečne poti. Uporaba je smiselna pri vnetjih sečnih organov, pri kamnih in pri preprečevanju nastanka peska ter kamnov v ledvicah in mehurju.
Čaj trikrat na dan
Poparek pripravimo iz dveh žličk posušene in zdrobljene rastline, ki jo prelijemo s skodelico vrele vode in pustimo stati deset minut. Pijemo ga do trikrat na dan, po požirkih med obroki. Dobre diuretične učinke ima tudi mešanica iz zlate rozge, korenine navadnega gladeža (Ononis spinosa) in brezovih listov (Betula pendula). Žličko mešanice prelijemo s skodelico vrele vode in pustimo stati deset minut. Pijemo do tri skodelice čajne mešanice na dan.