Tudi kruh bo dražji
Pekarne opozarjajo, da bo zaradi višje odkupne cene pšenice dražji tudi kruh.
Kranj - Na priporočilo pogajalske skupine pridelovalcev žita, da naj bo odkupna cena krušne pšenice najmanj 180 evrov za tono, so se že odzvali v Žitu in Mlinopeku, kjer napovedujejo, da bo takšna odkupna cena, ki je od 50 do 60 odstotkov višja od lanske, zagotovo povzročila skok cen moke in kruha.
V Žitu tako že napovedujejo, da bodo izdelke s 1. septembrom podražili za deset odstotkov, na jesen pa bodo še dodatno dvignili cene. Povišanju cen moke se ob podražitvi pšenice ni mogoče izogniti, saj 70 odstotkov cene moke predstavljajo stroški pšenice, le 30 odstotkov pa vsi drugi stroški, je za STA pojasnil direktor Mlinopeka Karel Pojbič in dodal, da se pogajalska skupina, ki jo sestavljajo predstavniki Zadružne zveze Slovenije, Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije in Sindikata kmetov Slovenije, sploh z nikomer ne pogaja, ampak je samo objavila svoje stališče.
Anton Jagodic, namestnik vodje sektorja za kmetijsko svetovanje pri Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije, pa je na nedavni novinarski konferenci dejal, da žito v ceni kruha predstavlja sedem odstotkov, notranje rezerve pa vidi pri maržah v celotni verigi. »Kmetje niso krivi za podražitve in imajo od končne cene kruha zelo malo,« je dejal. V kmetijsko gozdarski zbornici tudi opozarjajo, da je na letni ravni kar za štiri tisoč hektarjev pšenice kruha, ki se ga ne proda oziroma porabi.