Gostili avtoritete evropskega kamnoseštva

"V Sloveniji je desetkrat več kamnoseških podjetij kot pa kamnoseških mojstrov. Mladih žal ni," pravi Gregor Žontar.

Hotavlje – Marmor Hotavlje je v začetku meseca gostil redno letno skupščino EACD – Evropskega združenja oblikovne in gradbene obrti in spomeniškega varstva, čigar primarni cilj je izobraževanje evropskih mojstrov kamnoseštva, kakor tudi spodbujanje zanimanja mladih za tradicionalne obrti. »V Slovenji imamo 250 kamnoseških podjetij in zgolj 25 kamnoseških mojstrov, pri nas jih zaposlujemo četrtino. Letos nismo uspeli podeliti niti ene štipendije, čeprav jih razpisujemo skozi vse leto. Za poklic kamnoseka se trenutno učita le dva dijaka,« je težave s pridobivanjem sodelavcev opisal Gregor Žontar, izvršni direktor podjetja Marmor Hotavlje.

Breda Potočnik, sedaj upokojenka, prej pa vrsto let zaposlena v hotaveljskem podjetju, je edina Evropejka, ki se lahko pohvali z nazivom evropska mojstrica kamnoseštva, pa pravi, da je podobno tudi v drugih tradicionalnih obrtniških poklicih: »Žal je predolgo časa veljalo, če ne boš priden v šoli, boš šel pa za vajenca k obrtniku.« Za takšne razmere krivi predvsem šolski sistem in šole tudi v Poljanski dolini, čeprav je dela za mlade veliko. »Sicer pa velja, da vsak dober obrtnik priuči otrokom delavnost in znanje. Najboljši dokaz je moj, žal pokojni mož Ciril,« pravi sogovornica.

S podobnim problemom se srečujejo tudi drugod po Evropi, zato so izobraževanju največ časa namenili tudi na letni skupščini EACD. Njen predsednik Jürgen Prigl je povedal, da lahko kulturno dediščino Evrope, na primer v katedrali, ohranja le doma vzgojeni kamnosek: »Ne moremo si privoščiti uvoza Indijcev in jih tu naučiti našega dela in materiala, saj še vedno ne bo čutil pripadnosti in naše vere.« Tudi zato si v združenju prizadevajo pridobiti in izšolati vrhunske mlade mojstre, ki bodo vedeli in obvladali vsak kamen in tehniko obdelavo, ki jo pozna Evropa. Tako morajo bodoči evropski mojstri kamnoseštva v nekaj letih obiskati številne šole, katedrale in podjetja (tudi Marmor Hotavlje), kjer se seznanijo z načini dela in različnimi kamni. Trenutno je v fazi pridobivanja visokega naziva osem kandidatov.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / sreda, 29. november 2023 / 23:07

V eksploziji porušilo hišo

Najverjetneje napaka na plinski grelni napravi je v sredo zjutraj povzročila hudo eksplozijo v kleti stanovanjske hiše v Trbojah, ki jo je takoj zajel še požar. Poškodovanih ni bilo.

Objavljeno na isti dan


Splošno / sreda, 1. avgust 2007 / 07:00

Na štartu ve, kako daleč je cilj

Tudi zato je Škofjeločan Lojze Primožič v svojem prvem poskusu uspešno opravil eno najbolj garaških športnih preizkušenj, imenovano ironman.

Železniki / sreda, 1. avgust 2007 / 07:00

Zlata čipka Aliču in Žakljevi

Na kolesarski dirki od Železnikov do Soriške planine sta bila najhitrejša Simon Alič in Rada Žakelj.

Žiri / sreda, 1. avgust 2007 / 07:00

Zbirka o utrdbah v žirovskem muzeju

V Stari šoli oziroma Muzeju Žiri so pred mesecem za dva konca tednov odprli zbirko Pozdravljeni, ljubitelji utrdb.

Železniki / sreda, 1. avgust 2007 / 07:00

Železniki v znamenju čipk

Letošnji Čipkarski dnevi so v Železnike privabili okoli sedem tisoč obiskovalcev. Novost: razstava čipk na oknih v starem delu mesta.

Železniki / sreda, 1. avgust 2007 / 07:00

Letos šest občinskih nagrajencev

Na slavnostni akademiji ob občinskem prazniku v Železnikih, ki je letos potekala v znamenju Janeza Evangelista Kreka, so listino častnega občana podelili doktorju medicine Jožetu Možganu.