Tibet, zgodba o neki tragediji
Francoski dokumentarni film, ki si ga lahko ogledate v četrtek ob 19.55 na TVS 1, gre po sledeh nedavne zgodovine Tibeta in trpljenja tibetanskega ljudstva pod petdesetletno kitajsko okupacijo. Šele 1938. leta so nemški znanstveniki prinesli s seboj prve podobe daljne, skrivnostne dežele, ki do tedaj še ni bila znana belemu človeku. To je bil Tibet: planota na štiri tisoč metrih nadmorske višine, obkrožena s puščavami in najvišjimi gorami na svetu - dežela, za katero se zdi, da je ostala nespremenjena stoletja in kjer je vladal fevdalni režim, ki je skoncentriral oblast v rokah budističnih menihov in malega števila poglavarjev. Na vrhu hierarhije je vladal dalajlama, vsakokratna reinkarnacija zadnjega, in je imel v rokah najvišjo oblast.
Leta 1940 so Britanci na filmski trak posneli prihod novega dalajlame v palačo Potala. Tedaj je bil star pet let in komaj si je lahko predstavljal, kakšna usoda ga čaka. Tuje oblasti so se že zanimale za to deželo, ki vendarle ni pokazala važnejšega bogastva. Velika imperialistična sila Velika Britanija je bedela nad neodvisnostjo Tibeta od Indije, kar se ji je zdelo potrebno za ohranjanje regionalnega geopolitičnega ravnovesja. Kitajska, ki je nadzirala na severu notranji Tibet, je imela cilj, da bi dosegla vpliv še na preostalem tibetanskem ozemlju.
Stoletja je tej prostrani himalajski deželi uspelo ohraniti kulturno in politično neodvisnost. Toda 1947. leta je podkralj naznanil tibetanski vladi, da Britanci ne morejo več ohranjati potekle pogodbe. Leta 1949 se je končal dolgi pohod in Mao Zedong je spodbujal Tibetance, da bi odvrgli fevdalni jarem. Kitajska vojska se je valila na Tibet, da bi »zagotovila varnost« Tibetancem pred domnevno zaroto »ameriških imperialistov«. Tako so se začeli petdesetletno tlačenje in pokoli ter uničenje celotnega ljudstva.