Sodni zaostanek smo zmanjšali
Okrožno sodišče v Kranju je lani za štiri odstotke zmanjšalo sodni zaostanek, ki je sedaj manjši od slovenskega povprečja. Posebej uspešno je bilo pri reševanju najstarejših zadev, starih deset let in več.
Kranj – Kranjsko okrožno sodišče je v lanskem letu rešilo več zadev od pripadlih in tako zmanjšalo število nerešenih zadev za dobre štiri odstotke. Sodni zaostanek sedaj znaša 26,4 odstotka, medtem ko je slovensko povprečje 28,6 odstotka, s čimer je kranjsko sodišče na šestem mestu od enajstih okrožnih sodišč v državi.
»Najbolj uspešni smo bili pri zmanjšanju stečajnih zadev in števila zadev v preiskavi, najmanj pa v nepravdnih družinskih zadevah, kjer se je močno povečal pripad. Posebej uspešno je bilo sodišče pri reševanju najstarejših zadev, starih deset let in več, saj je število nerešenih zadev zmanjšalo za skoraj 29 odstotkov. Trenutno imamo 727 zadev, ki so v zaostanku,« je pojasnil Mihael Kersnik, predsednik Okrožnega sodišča v Kranju. Lani je imelo sodišče nekaj manjši pripad zadev kot v letu 2005. Tako so lanskem letu prejeli 12.643 zadev, leto prej pa 13.767.
Sodne zaostanke dobro obvladujejo in zmanjšujejo na preiskovalnem (16 odstotkov sodnega zaostanka) in kazenskem oddelku (29 odstotkov), na mladoletniškem kazenskem oddelku sodnega zaostanka sploh nimajo, na družinskem oddelku pa zelo malo. Počasi se zmanjšuje sodni zaostanek na pravdnem oddelku (31 odstotkov), medtem ko jim zaostanka na gospodarskem oddelku ne uspe znižati. »Pričakujemo, da se bo sodni zaostanek še zmanjšal na pravdnem oddelku, ker je lani pričela delati nova sodnica, na gospodarskem pa se bo zmanjšal, ko bo izvoljen nov sodnik. To naj se bi zgodilo še letos. Zaprosili smo še za dodatnega sodnika, dobili naj bi ga prihodnje leto. Storilnost sodnikov je bila sicer v letu 2006 zelo dobra, povprečje je bilo skoraj 134 odstotkov,« navaja Kersnik.
Sodišču primanjkuje prostora
Na Okrožnem sodišču v Kranju je bilo v letu 2006 sicer zasedenih 21 sodniških mest, vendar je bila dejanska zasedenost sodniških mest zaradi treh daljših bolniških staležev le 88-odstotna. Lani je imelo sodišče na delu tudi šest strokovnih sodelavcev. »Pri strokovnih sodelavcih prihaja do večje fluktuacije, tako da ocenjujemo, da bo težko dobiti dodatne tri strokovne sodelavce, ki so odobreni za zaposlitev po programu Lukenda za delo za določen čas,« opozarja predsednik okrožnega sodišča.
Okrožnemu sodišču primanjkuje pisarniških prostorov, sodniških kabinetov in razpravnih dvoran, tako da razprave potekajo tudi v neustreznih kletnih dvoranicah. »Ministrstvo za pravosodje je sprejelo naše predloge, da bi se moralo iz sodne stavbe na Zoisovi 1 izseliti okrajno sodišče, s čimer bi okrožno sodišče pridobilo okrog 665 kvadratnih metrov dodatnih prostorov. Predlagali smo tudi ureditev dvokapne strehe na stavbi in obnovo sodne stavbe. Predlagane ukrepe je ministrstvo tudi zapisalo v belo knjigo,« je Kersnik opozoril na največji problem najpomembnejšega sodišča na Gorenjskem. Trenutno sodišče sodeluje z ministrstvom za pravosodje pri preselitvi zemljiške knjige in sodnega registra na novo lokacijo. Velik problem predstavlja tudi pomanjkanje parkirnih prostorov za zaposlene in stranke okrožnega sodišča.