Svoboda v zraku
Base jump bi lahko v slovenščino najbolje prevedli kot skoki s padalom iz sten, nebotičnikov, mostov, torej iz nepremičnih objektov. Stanko Krajnc iz Škofje Loke je eden najbolj izkušenih na področju tega športa.
Petinpetdesetletni Škofjeločan Stanko Krajnc velik del svoje življenjske energije nameni športu, ki ga ima izredno rad, saj se v športu najbolje znajde in v njem ustvarja izredno premišljeno in preudarno. V zraku se preizkuša s padalom, jadralnim zmajem in skoki s padalom iz visokih sten in drugih objektov. Vse svoje znanje in izkušnje prenaša domov v svojo delavnico, kjer ima proizvodnjo padal.
Začelo se je leta 1973, ko je sam izdelal prvega zmaja in ga jeseni istega leta tudi preizkusil. Danes najraje skače z base padalom. Skupno je opravil že okoli petsto skokov po vsem svetu. Marsikdo bi ta šport ocenil kot izredno nevarnega in tveganega. Lani se je pri base skokih skupno smrtno ponesrečilo štirinajst ljudi. Stanko ob tem pove: »Vse česar sem se lotil v tem športu, sem počel s pametjo in postopno, in korak za korakom napredoval. Tukaj gre za leta in leta vadbe, ogromno izkušenj, poznavanja vremenskih razmer, razvijanje lastnih sposobnosti in nenehnega stika z mojo dejavnostjo. Pred časom me je poklical neki Primorec in mi dejal, da bi rad skočil za base padalom. Vprašal sem ga, koliko pa ima opravljenih skokov z navadnim padalom, pa je odvrnil, da še nobenega. Tako to ne gre, sem mu odvrnil. Ni to tako, kot bi sedel na kolo in se odpeljal,« pravi Stanko, ki poudarja, da je pomembna tako fizična pripravljenost kot tudi izjemna psihološka trdnost in zaupanje vase.
Letos Stanko sodeluje s svetovno znanim alpinistom Tomasom Huberjem, ki je bil med drugim že dobitnik zlatega cepina za največji alpinistični dosežek leta. Spoznala sta se lani in letos imata pripravljen skupni projekt, ko naj bi Tomas Huber v italijanskih Dolomiti splezal na vse tri vrhove zloglasnih Treh Cin in nato s padalom skočil z vrha vseh treh sten.
Kaj je potrebno vedeti pri base skokih
Prvi pomemben dejavnik bo zagotovo postopnost in določen čas, kjer si pridobiš potrebne izkušnje. Najprej skoki s padalom v tandemu, nato z navadnim padalom in šele nato lahko pride na vrsto skok z base padalom. Ko se začnejo base skoki, pa je potrebno osvojiti pravo tehniko, poznati vremenske razmere in predvsem vetrove. Ni pa to šport za vsakogar, je ekstremna oblika športa. Za nakup base padala je potrebno imeti potrdilo od inštruktorja in določeno število skokov opravljenih z navadnim padalom.
Konstruktor, izdelovalec, inovator
Stanko je svoj prvi skok z base padalom opravil 3. januarja 1998 in jih ima do danes za seboj že okoli petsto. Skakal je v Nemčiji, Avstriji, Italiji, na Norveškem, v Ameriki, Maleziji … in seveda v Sloveniji, kjer pa naravni pogoji za tovrstni šport niso ravno idealni. Skočil je že preko zloglasne severne stene Eigerja, potem ko se je na vrh povzpel po zahodni strani. Med bolj znane skoke iz urbanih objektov omenja skok s Petronasove stolpnice v Maleziji in z najvišjega visečega mostu na svetu.
Vse svoje izkušnje uporabi pri izdelavi padal in podjetje, ki ga tudi sam vodi, je trenutno med vodilnimi na svetu. Na leto izdelajo kar 350 padal, od tega 250 za base skoke. »Nenehno je potrebno uvajati novosti in slediti trendom. Trenutno smo med vodilnimi na svetu. Največ prodamo v tujino, Slovenija predstavlja le majhen tržni delež. Pri razvoju sodelujemo skupaj s Francozi,« še dodaja Stanko, ki v podjetju skrbi za razvoj in odnose s strankami.