Zgodovina WTA - Women`s Tennis Association
Pobudnica in začetnica organiziranega ženskega tenisa je Billie Jean King in skupina še osmih teniških igralk. Že septembra leta 1970 so oblikovale skupino pod imenom Original 9 in na ta način zakoličile boljšo pot ženskemu tenisu. S tem se je začel ženski profesionalni tenis. Podporniki teh turnirjev so bili bogati industrialci, med njimi tudi Gladys Heldman in Philip Morris. Še istega leta se je začela serija turnirjev Virginia Slims of Houston, z nagradnim skladom 7.500 dolarjev, ki pa je že leto zatem narasel na 309.000 dolarjev nagrad, odigrali pa so 19 turnirjev.
Leta 1973 je Original 9 prerasel v Women's Tennis Association, ki je pod svoje okrilje vzel vse ženske profesionalne igralke tenisa. Prvič se je tudi zgodilo, da je bil na turnirju US Open denarni sklad enak za moške in ženske. Leta 1976 je podjetje Colgate prevzelo pokroviteljstvo nad turnirji, Cris Evert pa je bila prva ženska, ki je z denarnimi nagradami osvojila v karieri več kot en milijon dolarjev. V letu 1980 je WTA združeval že več kot 250 profesionalnih igralk tenisa, ki so se lahko merile na 47 turnirjih, s skupnim nagradnim skladom 7,2 milijona dolarjev.
Martina Navratilova je bila prva ženska, ki je v letu 1982 z nagradami presegla vsoto enega milijona dolarjev na sezono. Leta 1984 je prav ona prva osvojila vse štiri največje Grand Slam turnirje na svetu: Wimbledon, US Open, Roland Garros in Australia Open. Skupen znesek nagrad v karieri Martine Navratilove je leta 1986 presegel 10 milijonov dolarjev. Leta 1991 je Monika Seleš postala prva ženska, ki je v eni sezoni presegla mejo dveh milijonov dolarjev nagrad. Steffi Graf je leta 1997 postavila rekord v času, ki ga je prebila kot najboljša igralka sveta, saj je bila na tronu že 377 tednov. Leta 1999 je Stefi Graf končala svojo bogato 17-letno kariero, v kateri je osvojila 22 turnirjev za Grand Slam in z nagradami zaslužila 21.895.277 dolarjev.
Letos se na WTA Touru meri 1.400 igralk iz 75 držav, ki se na 62 turnirjih v 35 državah potegujejo za nagradni sklad v višini 62 milijonov dolarjev. Glavni pokrovitelj WTA Toura je Sony Ericsson. WTA kakovostna lestvica se sestavlja na letni ravni – 52 tednov, kjer se upoštevajo dosežki igralk na najboljših 17 turnirjih posameznic in 11 turnirjih v dvojicah. Točke, ki jih osvoji igralka, se izračunavajo tako, da zmagovalka dobi toliko točk, kolikor je razlika v točkah med njo in nasprotnico, seveda če premaga bolje postavljeno igralko. V nasprotnem, ko premaga slabše rangirano igralko, novih točk ni. Posebne točke prinašajo uspehi na turnirjih za Grand Slam.