Letos 150 milijonov evrov
Iz novega programa razvoja podeželja 2007-2013 je za letos predvidenih 150 milijonov evrov. Prvi razpisi bodo konec septembra.
Ljubljana – V novem Programu razvoja podeželja 2007-2013, ki so ga prejšnji teden potrdili v Bruslju, je Sloveniji na voljo skoraj 1,16 milijarde evrov, od tega 900 milijonov evrov iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja. Kot je na novinarski konferenci ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pojasnila državna sekretarska Branka Tome, bo letos kmetom na voljo 150 milijonov evrov, od katerih pa so 40 milijonov evrov že porabili za pretekle obveznosti – za EU standarde za 2005. Izplačila preostalih 110 milijonov evrov na kmetijskem ministrstvu načrtujejo spomladi 2008.
Slovenija bo s Programom razvoja podeželja 2007–2013 (PRP) izvajala ukrepe razvoja podeželja, ki imajo podlago v evropski uredbi in izhajajo iz Nacionalnega strateškega načrta Republike Slovenije, v katerem so opredeljeni cilji za razvoj podeželja v Sloveniji do leta 2013. Prek ukrepov, ki so v PRP 2007–2013 razporejeni v štirih oseh, načrtujejo dosego ciljev trajnostnega razvoja kmetijstva, gozdarstva in podeželja.
Ukrepi prve osi so usmerjeni k povečanju produktivnosti dela v kmetijstvu in gozdarstvu in s tem k dvigu ravni konkurenčnosti teh sektorjev, kar želijo doseči s sofinanciranjem usposobljenosti za delo v kmetijstvu in gozdarstvu, spodbujanjem medgeneracijskega prenosa kmetij, z investicijskimi podporami v posodobitev kmetijskih gospodarstev in živilsko predelovalne industrije ter prilagajanjem podnebnim spremembam. Za te ukrepe bo namenjena tretjina odobrenega denarja.
Z ukrepi druge osi, za katere bo namenjenih 52 odstotkov denarja, bodo prispevali k ohranjenosti obdelanosti podeželja, zmanjševanju negativnega vpliva kmetijstva na okolje in spodbujanju sonaravnega načina kmetovanja. Prednostna usmeritev tretje osi, za katero bo namenjenih 11 odstotkov denarja, je spodbujanje zaposlovanja in ustvarjanje novih delovnih mest na podeželju ter izboljšanje kakovosti življenja na podeželju, zato bodo investirali v dopolnilne dejavnosti na kmetijah, podpirali ustanavljanje in razvoj mikropodjetij ter vodili aktivnosti pri obnovi in razvoju vasi.
Novost v tem programskem obdobju je pristop LEADER, ki v okviru četrte osi spodbuja odločanje o razvoju posameznih območij po pristopu »od spodaj navzgor«. Za izvajanje lokalnih strategij in vodenje lokalnih akcijskih skupin bodo na razpolago trije odstotki denarja.
Kmetijsko ministrstvo bo kmalu začelo informirati potencialne upravičence o možnosti črpanja, prve razpise pa napoveduje za konec septembra. Med prvimi bodo objavljeni razpisi za ukrepe, naložbe, živilsko industrijo, mlade kmete, zgodnje upokojevanje, diverzifikacijo in ukrep Leader, je napovedala državna sekretarka Tometova.