Planika zopet cveti
Na območju kranjske Planike, ki je še vedno v stečajnem postopku, deluje prek 40 podjetij. V enem letu naj bi prodali še preostali prostor v glavni stavbi.
Kranj – Planika, nekoč veliko čevljarsko podjetje, je pred leti ovenela, kot vse kaže, pa bo prostor, kjer je rasla vsaj pol stoletja, ostal nabit s podjetniškimi idejami. Že leta 2000 so pristojni na kranjski mestni svet vložili predlog za spremembo namembnosti 11 hektarjev velikega območja Planika Kranj v stečaju. »Prej je bila na tem območju možna zgolj proizvodna dejavnost, ob velikih dilemah mestnih svetnikov pa so le potrdili spremembo namembnosti, kjer sedaj lahko delujejo tudi skladiščne, trgovske, obrtne, storitvene in druge poslovne dejavnosti,« pravi Anton Hudobivnik, strokovni sodelavec Planike v stečaju. Stečaj sicer vodi Andrej Marinc.
Spremembo namembnosti zemljišča so takrat pristojni vložili, trdno prepričani, da bo območje (nekdanje) Planike ostalo živo. Danes je na njihovem zemljišču prek 40 novih lastnikov, ki so že vpisani v zemljiško knjigo, med njimi tudi visokotehnološka podjetja, pekarna, trgovina, gostinski lokal in podobno. Hudobivnik zanika možnost, da bi največje poslopje nekdanje Planike lahko doživelo najslabšo usodo in se podrlo samo od sebe: »Stavba je stara 55 let in ima že deset novih lastnikov, od trgovine do skladiščne dejavnosti. Je v dobrem stanju, z urejeno infrastrukturo in čaka na nove lastnike.«
Zemljišča ob glavni stavbi so že prodana (kmalu lahko pričakujemo odprtje bencinske črpalke, gradijo se novi objekti), medtem ko je Planiki v stečaju uspelo doslej v glavni stavbi prodati in prepisati štiri tisoč kvadratnih metrov površin, na voljo jih ostaja še 16 tisoč kvadratnih metrov. Zanimivo je, da lahko novi lastniki po plačilu kupnine že v treh mesecih pričakujejo vpis v zemljiško knjigo. V glavni stavbi je možno organizirati tudi proizvodnjo, saj je imel vse do lani prostore in opremo Planike v najemu italijanski poslovnež, a se, kot kaže, tudi njemu niso izšli računi pri proizvodnji obutve.