Med sosedi 47
»Čeprav me v politiko ne vleče več, saj sem bil deset let predsednik Zveze slovenskih organizacij na Koroškem, šest let pa njen tajnik, mi ni vseeno, kaj se dogaja med Slovenci na Koroškem. Trudim se, da bi bilo med nami več pogovora. V preteklosti je bil v nekaterih obdobjih nemogoč. Prepričan sem, da je vsak, ki je v katerikoli organizaciji izvoljen za političnega predstavnika narodne skupnosti, najprej zavezan koroškemu človeku in delovanju v njegovo dobro, ne pa prepiranju, kdo je pametnejši in kdo ima bolj prav. To bo pokazal razvoj, to bodo povedali ljudje in zgodovina,« je dejal med pogovorom v Celovcu dolgoletni slovenski politični delavec na Koroškem Feliks Wieser, rojen v Slovenjem Plajberku/Windisch Bleiberg, na robu doline Poden/Bodental na koroški strani Zelenice in Stola, kmalu za mejnim prehodom Ljubelj.
Moj dolgoletni koroški prijatelj, s katerim sem se kot novinar po letu 1975 večkrat srečeval, je leta 1990 dal politiki slovo in skupaj s sodelavci in prijatelji ustanovil svoje podjetje. Lani in letos se je na veselje mnogih Slovencev na Koroškem znova vključil v dogajanje v narodni skupnosti kot vodja Foruma za dialog, v katerem deluje okrog 400 znanih Slovencev na Koroškem.
»Naša naloga je izboljšati dialog v slovenskih političnih organizacijah na Koroškem in med njimi brez fige v žepu, odpraviti usedline konfliktov, ki so se nabrale v zadnjih dvajsetih letih, in se začeti pogovarjati o konkretnih stvareh, o jeziku, o dvojezičnih napisih, ne pa o tem, kdo in kje se je komu v preteklosti zameril,« je povedal Feliks Wieser. »V delovanje Foruma se je vključilo presenetljivo veliko sonarodnjakov iz vseh taborov naše skupnosti. V pogovorih s predstavniki Narodnega sveta koroških Slovencev, Zveze slovenskih organizacij in tudi Skupnosti koroških Slovencev smo uspeli, da bodo naše organizacije naredile najprej pravno analizo posameznega problema, se pogovarjale o možnih rešitvah in nato o stališčih sklepale na seji skupnega koordinacijskega odbora. Za sedaj se naše organizacije tega dogovora držijo. Slovenska manjšina na Koroškem je sedaj pod hudim političnim pritiskom, Slovenija pa zelo slabo sliši za naše probleme. Če novinar Matija Grah napiše, da skuša Avstrija rušiti Avstrijsko državno pogodbo, je slovenska politika užaljena, čeprav je to res. Avstriji Avstrijska državna pogodba ne ustreza, ker je meddržavna in na mednarodni ravni jamči za naše pravice, zato skuša rešiti problem z ustavnim zakonom.«
Feliks Wieser pravi, da so razmere za delovanje slovenskih kulturnih, športnih in še posebej mladinskih organizacij in združenj bolj sproščene in tega se veseli. Skrbi pa ga stopnjujoč politični pritisk. »Manjšina bo morala izbrati drugačne načine političnega delovanja. Vse okrog nas se je spremenilo, tehnologija, klima, politika, mi pa delamo po starem. Žalostno je, da predsednik Heimatdiensta Feldner in Karner učita Korošce sožitja in določata, kje bodo stale dvojezične table in kje ne in da se naši predstavniki pogajajo z njima. Nič nimam proti pogovori s Feldnerjem, vendar on ni pravi sogovornik za reševanje naših problemov. To je zvezna vlada, s katero bi se morala pogajati manjšina in doma iskati zaveznike s številnimi nemškimi prijatelji.«