Denar od zemljišč za naložbe
Kmetijsko gozdarska zadruga Sava Lesce je lani del izrednih prihodkov od prodaje zemljišč namenila za naložbe, del pa se odraža tudi v 183 milijonih tolarjev čistega dobička.
Lesce – Člani zadruge so na četrtkovem občnem zboru sprejeli poročila o lanskem poslovanju in spremenili zadružna pravila, s katerimi so tudi ukinili obveznost zadružnikov, da morajo za petino vrednosti zadrugi prodanih pridelkov kupiti v zadružni trgovini kmetijski reprodukcijski material. Kot sta na zboru povedala predsednik zadruge Edo Podpečan in direktor Emil Peternel, je zadruga lani imela 1,7 milijarde tolarjev prihodkov, od tega prvič iz tekočega poslovanja več kot eno milijardo tolarjev, približno 700 milijonov tolarjev pa je bilo izrednih prihodkov od prodaje zemljišč, ki so bila napačno prenesena na sklad kmetijskih zemljišč ali so jih že uporabljali drugi. Tekoče poslovanje je bilo pozitivno, z izrednimi prihodki so financirali naložbe, delno pa so se odrazili tudi v dobičku, ki je po plačilu davkov znašal 183 milijonov tolarjev. Na posestvu Poljče so dokončali distribucijski center za prodajo mleka in povečali jamo za gnojevko, na obeh posestvih, Poljče in Bled, so kupili nekaj nove kmetijske mehanizacije, v sadovnjaku Resje so nabavili stroj za prebiranje sadja … Do konca letošnjega leta naj bi v Lescah obnovili in dogradili poslovno stavbo, v kateri bi pridobili dodatne prostore za kmetijsko svetovalno službo in Deželno banko Slovenije ter uredili nove prostore za krajevno enoto zavoda za gozdove. Za izgradnjo načrtovane bioplinske elektrarne v Poljčah so pridobili že skoraj vsa soglasja, podpisali pismo o nameri za ogrevanje centra za obrambno usposabljanje in psihiatrične bolnišnice ter ustanovili podjetje Energetika, ki se bo lahko potegovalo tudi za državni denar.
Za desetino povečali prodajo mleka v Italijo
Med pomembne dosežke štejejo tudi to, da jim je vse odločbe za razlastitev zemljišč na trasi avtoceste uspelo nadomestiti s pogodbami za zamenjavo zemljišč s skladom kmetijskih zemljišč in gozdov, s tem pa so omogočili tudi nadaljnji obstoj posestev in ohranitev zakupnih razmerij s zadružniki. Posestvo na Bledu bodo kljub zapletenim lastniškim razmerjem in prostorskemu načrtu, ki na tem območju predvideva izgradnjo term, zaenkrat ohranili, hkrati pa bodo poskušali pridobiti pretežni del zemljišč v last in posest. Prodajo mleka v Italijo so lani povečali za desetino, na 33,9 milijona litrov, pri tem so dosegli ceno, ki je za liter mleka s štirimi odstotki mlečne maščobe znašala od 32,8 do 34,1 centa. Poleg mleka z zadružnih posestev in od članov zadruge so vse leto prodajali v Italijo mleko z območja KZ Cerklje in KZ Grosuplje, do konca lanskega marca tudi od Mlekopa in KZ Naklo, zdaj pa se o tem dogovarjajo še z eno od štajerskih zadrug. Ena od italijanskih mlekarn jim za plačilo mleka dolguje 170 tisoč evrov, vendar so prepričani, da bodo glede na bančne garancije ta denar dobili najkasneje septembra letos.