Predrago ogrevanje
V zvezi s problematiko plačevanja ogrevanja v večstanovanjskih blokih v Kranju se je že dvakrat oglasil g. Borut Zatler, ki želi plačevati ogrevanje po dejanski porabi. Izvrstna ideja! No, vsaj na prvi pogled. Že na drugi pogled se namreč izkaže, da bi bilo to zaradi fizikalnih razlogov v prid zlasti tistim, ki imajo stanovanja v višjih nadstropjih, in drugim, katerih stanovanja so od strani ogrevana s stanovanji sosedov. In kakšno naključje! Spoštovani g. Zatler je lastnik prav takšnega stanovanja. Nedvomno bi ga plačevanje ogrevanja po dejanski porabi v dani situaciji seveda stalo znatno manj, le da bi bil del njegovih stroškov prikrito prenesen na pleča tistih, ki živimo na zunanjih straneh bloka in nad kletmi (in torej posredno ogrevamo tudi stanovanje g. Zatlerja!). Plačevanje ogrevanja po dejanski porabi bi bilo torej prej kot odlično predvsem nepravično.
Nesporno previsoki stroški, ki jih plačujemo za ogrevanje, so predvsem posledica slabe izolacije zunanjih sten večstanovanjskih blokov. Starejši bloki so bili resnično izolirani izjemno slabo in te napake v gradnji niso bile nikoli odpravljene. Tudi sam ogrevalni sistem je skrajno pomanjkljiv. Nihče ni ukrepal ob številnih opozorilih, da se s toplotno napeljavo ogrevajo tudi zelenice in ulice. Kadar pade sneg, je mogoče jasno videti, kje so napeljane toplotne cevi, saj sneg kar vidno skopni. To energijo plačujemo že od vsega začetka, pa naj bo to pod postavko ogrevanja prostorov ali pa tople vode.
Očitno je bistvo problematike previsokih stroškov ogrevanja smiselno iskati zlasti tu - v izboljšanju izolacije celotnega sistema toplotnega ogrevanja. Šele pod tem pogojem je mogoče govoriti o uvedbi resnično pravičnega plačevanja ogrevanja po dejanski porabi.
Vprašanja, v katera bi torej g. Zatler moral usmeriti svoje mladostne politične ambicije, kaže naperiti predvsem v sledeče: Kdaj bo sanirana toplotna napeljava od kurilnice do porabnika tako, da se ne bo izgubljala v nedogled? Kdo je dolžan poskrbeti za to? Kje se bodo odobrila sredstva in kako? Kdaj bo o tem vprašanju sklepala Mestna občina Kranj? Se ni nihče pozanimal, ali bi bil Kranj pri reševanju tega vprašanja morda lahko deležen tudi sredstev in evropskih skladov?
Morda se namreč prav v odgovorih na ta vprašanja skriva ključna rešitev problema predrage kranjske kurjave!
Maruša Piskernik, Kranj