Otroke navduši lep pogrinjek
Že triletni otroci raje jedo, če se mize slovesno pogrnjene, pa tudi če lahko sami izberejo hrano.
Bled – »Zavedamo se dejstva, da je za otrokovo zadovoljstvo in dobro počutje uravnotežena prehrana velikega pomena, zato smo se vključili v raziskavo o prehranjevalnih navadah predšolskih otrok. V njej je sodelovalo 73 predšolskih otrok, katerih povprečna starost je 4,4 leta,« je povedala Natalija Svetina, organizatorka prehrane in higienskega režima v Vrtcu Bled, kjer so se odločili za sodelovanje v projektu S skupnimi koraki gradimo kakovost v vrtcih. Raziskava je potekala v okviru mednarodnega projekta Evropskega socialnega sklada Evropske unije in Ministrstva za šolstvo in šport, v projektu pa je sodelovalo še osem vrtcev iz vseh koncev Slovenije.
»V raziskavi smo tri dni natančno spremljali, kaj otroci pojedo, hrano pa smo tudi natančno tehtali. Izbrali smo tri obroke v vrtcu, starši pa so izpolnjevali vprašalnik o zaužiti hrani in pijači doma. Iz količine servirane hrane ter količine ostankov smo izračunali, koliko so otroci dejansko pojedli. Ti podatki so nato služili za računalniško obdelavo, rezultati pa so pokazali, da otroci v povprečju jedo v skladu s prehranskimi priporočili. Bilo je nekaj sicer odstopanja pri vitaminu D, saj nismo upoštevali vpliva sonca, ugotovili pa smo tudi prenizek celodnevni vnos folatov in kalcija ter previsok vnos natrija. Zato smo se odločili, da otrokom ponudimo več zelenjave, sadja ter mleka in mlečnih izdelkov,« pravi Natalija Svetina in dodaja, da so otrokom dali na izbiro več vrst sadja, obroke pa so obogatili tudi z več vrstami zelenjavnih juh.
»Že pri triletnih otrocih smo se odločili tudi za samopostrežni način serviranja, prav tako pa smo proučevali vpliv urejenosti jedilnice in ugotovili, da otroci pustijo na krožniku manj ostankov, če so mize slovesno pripravljene,« dodaja Natalija Svetina in pojasnjuje, da so s tem dosegli zastavljene cilje projekta, saj so zmanjšali količino ostankov, hkrati pa izboljšali prehranjenost in prehranjevalne navade otrok. Tudi zato, ker se zavedajo, da se že v mladih letih otroci naučijo temeljnih prehranjevalnih navad, ki jih spremljajo vse življenje in oblikujejo tudi njihov življenjski stil.