Poklon umetniški keramiki
V ateljeju zakoncev Nika in Barbe Štembergar Zupan v Vogljah je potekala 2. mednarodna kolonija umetniške keramike.
V torek se je v Vogljah končala desetdnevna mednarodna kolonija umetniške keramike »V-oglje 2007«, druga po vrsti (razstava del s prve kolonije je spet na ogled v zgornjem nadstropju muzeja v Šenčurju). Umetniška keramika si pri nas še ni izborila pravega spoštovanja, zato je namen kolonije prispevati k njeni večji prepoznavnosti in uveljavitvi v slovenskem kulturnem prostoru, po drugi strani pa spodbuditi oziroma okrepiti stike in sodelovanje z nekaterimi najbolj uglednimi svetovnimi umetniki s tega področja, pravita organizatorja, zakonca Barba Štembergar Zupan in Niko Zupan.
Poleg njiju je na umetniški koloniji sodelovalo še devet priznanih umetnikov: Dragoljub Varajić, Sofija Bunardžić in Tatjana Dejanović iz Srbije, Daniela Polz iz Nemčije, Atanas Gadjev iz Bolgarije, Jeroen Meijer z Nizozemske, Nikola Smilkov iz Makedonije, Keiko Harada z Japonske in Radovljičan Boni Čeh. V ateljeju keramičarstva in lončarstva v Vogljah sta se jim kot gostji za nekaj dni pridružili tudi Nežika Agnes Novak in Silva Otakar.
V desetih dneh je nastalo približno petdeset del, predvsem skulptur (med udeleženci je bilo precej kiparjev) ter nekaj uporabne in dekorativne keramike. »Uporabljali smo različne tehnike obdelovanja gline, tudi posebno, skoraj 400 let staro tehniko Zlakusa, to je žganje gline na odprtem ognju, kar je za večino keramikov skregano z zdravo pametjo. Najboljša dela bodo oktobra razstavljena v Muzeju občine Šenčur, tedaj bo že nared tudi katalog. Končni cilj kolonije je postavitev stalne zbirke umetniške keramike, edine tovrstne v Sloveniji, ki bo po predlogu župana Mira Kozelja prav tako v Šenčurju,« je pojasnila Barba Štembergar Zupan.
Zanimivo je, da ministrstvo za kulturo ni podprlo kolonije v Vogljah, ki je sicer po besedah organizatorjev največja v Sloveniji tako po času trajanja kot številu udeležencev, češ da gre za regionalni dogodek.