Barba Štembergar Zupan (desno) in Tatjana Dejanović (Foto: Gorazd Kavčič)

V Vogljah druga mednarodna kolonija

Pri zakoncih Niku in Barbi Štembergar Zupan v Vogljah prav te dni (od 1. do 10. julija) poteka druga mednarodna kolonija umetniške keramike V-oglje 2007.

Udeležili so se je priznani umetniki: Dragoljub Varajić, Sofija Bunardžić in Tatjana Dejanović iz Srbije, Daniela Polz iz Nemčije, Atanas Gadjev iz Bolgarije, Jeroen Meijer z Nizozemske, Nikola Smilkov iz Makedonije, Keiko Harada z Japonske ter Niko Zupan, Barba Štembergar Zupan in Boni Čeh iz Slovenije. Kot gostje sodelujejo tudi Mojca Smerdu, Nežika Agnes Novak in Silva Otakar.

»Cilj mednarodne umetniške kolonije, ki naj bi sčasoma postala tradicionalna, je po eni strani prispevati k večji prepoznavnosti in uveljavitvi omenjene umetniške zvrsti v našem kulturnem prostoru, po drugi strani pa spodbuditi oz. okrepiti stike in sodelovanje z nekaterimi najbolj uglednimi svetovnimi umetniki s tega področja,« sporočata Barba in Niko, organizatorja kolonije, ki bo morda prispevala, da ta zvrst umetnosti tudi v Sloveniji zasede podobno mesto, kot ga ima keramična umetnost v drugih evropskih državah. Ker v Sloveniji ni priznanih šol za področje keramike, je namen kolonije tudi prenos znanja in izkušenj priznanih umetnikov. Udeleženci namreč večino časa preživljajo delovno ob izdelavi skulptur v različnih tehnikah obdelovanja gline, tudi v posebni, skoraj štiristo let stari tehniki Zlakusa.

»Udeleženci kolonije so skrbno izbrani in vabljeni, saj gre za priznane in uveljavljene umetnike v mednarodnem prostoru,« je pojasnila Metka Lokar, umetnostna zgodovinarka, ki bo ves čas kolonije spremljala delo umetnikov in ga skušala ujeti v besede, ki bodo kolonijo opisale z likovnega in umetnostnozgodovinskega vidika.

Lanske prve kolonije umetniške keramike V-oglje se je udeležilo trinajst umetnikov iz šestih držav. Ob koncu kolonije so v muzeju v Šenčurju priredili odmevno razstavo, ki so jo marca letos ponovili v Gorenjskem muzeju v Kranju. Visoko kakovost ustvarjenih del potrjujeta dva kataloga, ki sta nastala ob koloniji. Razstava je spet na ogled v zgornjem nadstropju muzeja v Šenčurju.

 

   

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / petek, 11. julij 2008 / 07:00

Kako dobra je voda izpod pipe

Na nekaterih javnih komunalnih podjetjih po Gorenjskem smo preverili, kako pogosto, če sploh, prihaja do težav s kakovostjo pitne vode in zakaj.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / petek, 3. avgust 2007 / 07:00

Zvesti Gorenjskemu glasu

Majda in Alojz Štern živita na Kokrici pri Kranju. Gorenjski glas je pri njuni hiši, odkar sta poročena, kar je 41. leto. Pred kratkim, ko sta oba praznovala, je Majda napisala sim...

Domžale / petek, 3. avgust 2007 / 07:00

Predsednika na tekmi

Domžale - Na sredini tekmi med slovenskim nogometnim prvakom Domžalami in hrvaškim Dinamom iz Zagreba sta bila tudi predsednika obeh vlad Ivo Sanader in Janez Janša...

Bohinj / petek, 3. avgust 2007 / 07:00

Vučko kritičen do občine

Ribčev Laz – Na tiskovni konferenci je predstavnik občinskega odbora LDS v Bohinju Dušan Vučko predstavil oceno dela svoje stranke, občinskega sveta in občine v pretekli polovici leta. Svoje...

Radovljica / petek, 3. avgust 2007 / 07:00

Praznični dnevi Radovljice

Občina Radovljica 5. avgusta praznuje, ob tej priložnosti pa so pripravili številne prireditve.

Gorenjska / petek, 3. avgust 2007 / 07:00

Kranjska Gora se je prebudila

Naša občina je med manjšimi, vendar smo zaradi nekaterih prireditev znani tudi po svetu, je povedal v prazničnem pogovoru župan Jure Žerjav.