V Vogljah druga mednarodna kolonija
Pri zakoncih Niku in Barbi Štembergar Zupan v Vogljah prav te dni (od 1. do 10. julija) poteka druga mednarodna kolonija umetniške keramike V-oglje 2007.
Udeležili so se je priznani umetniki: Dragoljub Varajić, Sofija Bunardžić in Tatjana Dejanović iz Srbije, Daniela Polz iz Nemčije, Atanas Gadjev iz Bolgarije, Jeroen Meijer z Nizozemske, Nikola Smilkov iz Makedonije, Keiko Harada z Japonske ter Niko Zupan, Barba Štembergar Zupan in Boni Čeh iz Slovenije. Kot gostje sodelujejo tudi Mojca Smerdu, Nežika Agnes Novak in Silva Otakar.
»Cilj mednarodne umetniške kolonije, ki naj bi sčasoma postala tradicionalna, je po eni strani prispevati k večji prepoznavnosti in uveljavitvi omenjene umetniške zvrsti v našem kulturnem prostoru, po drugi strani pa spodbuditi oz. okrepiti stike in sodelovanje z nekaterimi najbolj uglednimi svetovnimi umetniki s tega področja,« sporočata Barba in Niko, organizatorja kolonije, ki bo morda prispevala, da ta zvrst umetnosti tudi v Sloveniji zasede podobno mesto, kot ga ima keramična umetnost v drugih evropskih državah. Ker v Sloveniji ni priznanih šol za področje keramike, je namen kolonije tudi prenos znanja in izkušenj priznanih umetnikov. Udeleženci namreč večino časa preživljajo delovno ob izdelavi skulptur v različnih tehnikah obdelovanja gline, tudi v posebni, skoraj štiristo let stari tehniki Zlakusa.
»Udeleženci kolonije so skrbno izbrani in vabljeni, saj gre za priznane in uveljavljene umetnike v mednarodnem prostoru,« je pojasnila Metka Lokar, umetnostna zgodovinarka, ki bo ves čas kolonije spremljala delo umetnikov in ga skušala ujeti v besede, ki bodo kolonijo opisale z likovnega in umetnostnozgodovinskega vidika.
Lanske prve kolonije umetniške keramike V-oglje se je udeležilo trinajst umetnikov iz šestih držav. Ob koncu kolonije so v muzeju v Šenčurju priredili odmevno razstavo, ki so jo marca letos ponovili v Gorenjskem muzeju v Kranju. Visoko kakovost ustvarjenih del potrjujeta dva kataloga, ki sta nastala ob koloniji. Razstava je spet na ogled v zgornjem nadstropju muzeja v Šenčurju.