"Sejali" na Petračevem podu
Člani sveta gorenjske območne enote kmetijsko gozdarske zbornice so problematiko hribovskega kmetijstva obravnavali v hribih, na Petračevi kmetiji na Jamniku.
Jamnik – Seja sveta, na kateri so obravnavali problematiko kmetovanja v težjih (hribovskih) razmerah, je bila v pravem hribovskem okolju, na Jamniku, na podu Petračeve ekološke kmetije, v »družbi« sena, traktorja, kosilnice, stare mlatilnice, grabelj … Gospodar Stane Lotrič, ki je tudi član sveta, je želel svetnikom »v živo« predstaviti probleme življenja in kmetovanja na hribovskem območju in jim še posebej pokazati travnik s 55-odstotnim naklonom, na katerem med košnjo s posebej prilagojeno kosilnico prehodi pet kilometrov. Ker je grmelo, deževalo in koga pri šestih stopinjah Celzija tudi zeblo, z ogledom ni bilo nič, razprava pa je bila kljub temu kar živahna. Svetniki so ugotavljali, da pridelava na hribovskih območjih kljub subvencijam ni rentabilna. Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano predlagajo, da območja z izrazito težavnimi naravnimi razmerami za kmetovanje obravnava posebej in da pri tem kmetom na teh območjih ne postavlja zahtev glede števila glav velike živine na hektar in drugih pogojev. Ker je velik problem tudi škoda po divjadi, so pozvali kmete, da jo prijavljajo, ker bo tudi tako možno dobiti popolnejšo sliko o dejanski škodi.
Po reformi neposrednih plačil je plačilo na hektar travinja in njiv enotno za vsa pridelovalna območja, podpore za območja s težjimi pogoji so letos za dobrih osem odstotkov nižje kot lani, občutno nižje so tudi podpore za košnjo strmih travnikov, je ugotavljal Stane Rupnik, vodja gorenjske kmetijske svetovalne službe, in dodal, da si hribovske kmetije na podlagi preteklih izkušenj ne morejo obetati nič dobrega niti od razpisa za naložbe na kmetijah. Branko Ravnik, generalni direktor direktorata za kmetijstvo na kmetijskem ministrstvu, je dejal, da bodo letos predlagali 40-odstotno sofinanciranje nakupa specialne hribovske mehanizacije. Proučevali so tudi možnost, da bi za ohranitev obdelanosti in poseljenosti takšnih območij, kot je Jamnik, zagotovili posebne finančne podpore, vendar bo to možno šele po reformi »sistema« območij z omejeno možnostjo za kmetovanje po letu 2010. »Vsak kmet mora sam najti rešitev, samo na pomoč države se ne sme zanašati,« je bil realen Ravnik.