Srečanje bo tradicionalno
Na Soriški planini so se tudi letos srečali gorenjski ovčerejci. Zaradi zgodnje pomladi so ovce na planinsko pašo prignali dober teden prej kot lani.
Sorica – Društvo rejcev drobnice Škofja loka, ki združuje rejce škofjeloškega območja, je minulo soboto na Soriški planini skupaj s tamkajšnjo pašno skupnostjo pripravilo drugo gorenjsko srečanje ovčerejcev. Na obronke planine so zaradi zgodnje pomladi letos čredo prignali dober teden prej kot običajno, ovce pa bodo na paši ostale do zadnjega tedna v septembru, je povedal predsednik Pašne skupnosti Soriška planina Anton Gratner.
»Namen srečanja je medsebojno spoznavanje, izmenjava izkušenj in povezovanje,« je na srečanju povedal predsednik Društva rejcev drobnice Škofja Loka Janez Kisovec. »V društvu imamo več kot 110 članov, ki imajo skupaj več kot tisoč glav drobnice. Stalež se je v zadnjem letu celo nekoliko povečal, s čimer kmetje preprečujejo zaraščanje površin. Na Soriški planini se sicer letos pase nekaj manj ovac kot lani, našteli smo jih 159. Naše srečanje bo postalo tradicionalno, vedno povabimo tudi rejce iz drugih društev. Trenutno se intenzivno pripravljamo na jesensko razstavo v Solčavi, v preteklih mesecih pa smo pripravljali promocije po občinah na škofjeloškem območju,« dodaja Kisovec.
Ovčereja je za govedorejo na Gorenjskem druga najpomembnejša živinorejska panoga. Gorenjski rejci, združeni v treh društvih, imajo prek štiri tisoč glav drobnice. Kot je poudaril Stane Rupnik iz kranjskega kmetijsko gozdarskega zavoda, se bodo črede verjetno še dopolnjevale, posebej v škofjeloškem hribovju, kjer so za ovčerejo primerni pogoji. Seveda se ovčerejci soočajo tudi s težavami, največ jih imajo zaradi nepovezanosti. Slabo so organizirani predvsem na področju promocije ovčjega mesa in mleka ter mesnih izdelkov, slabše kot nekoč je tudi s pravo ovčjo volno in volnenimi izdelki.
Udeleženci sobotnega srečanja so si najprej ogledali ovce, ki so jih pastirji prignali v stajo ob vznožju Soriške planine, nato pa nadaljevali v sproščenem vzdušju in s primernim prigrizkom – pečenim jagnjetom in z glasbo Podblegaških fantov, ki so navdušili s starinskimi inštrumenti.