Bazilika

Bazilike v preteklosti nikoli niso omenjali kot divjo rastlino, ampak tudi najstarejši zapisi povedo, da so to rastlino gojili v severozahodni Indiji, kjer je njena prvotna domovina, že 3000 let pr. n. š.. V Evropo je prišla v 16. stoletju in se zelo hitro udomačila v Italiji, Franciji, na Balkanu in v Španiji. To čudovito dišeče in vsestransko uporabno zelišče je opazil že Aristotel. Imenoval ga je "basilikon", kar pomeni "kraljevski", in bazilika vsekakor je kraljevsko zelišče. Bazilika je enoletnica, ki, odvisno od vrste, doseže višino od deset centimetrov pa tudi do metra. Od sredine poletja do jeseni razvija drobne bele, roza ali rdeče cvetove. Tudi listi so različnih velikosti in barv, od gladkih bledo zelenih do nazobčanih temno rdečih. Pri nas je v glavnem znana vrsta z ovalnimi zelenimi listi, imenovana navadna bazilika. Po okusu so ji sorodne še škrlatna bazilika, solatna bazilika, grška, afriška, sveta in ameriška bazilika, medtem ko imajo tajska, limonina, cimetova, sladka in kafrna bazilika vsaka malce samosvoj okus. Pri večini bazilik se odtrgani listi hitro zmehčajo in ovenejo, zato je baziliko najbolje imeti doma na vrtu, če pa jo že kupujemo, se izogibamo v šope povezanim steblom s povešenimi ali počrnelimi listi. V mokrem prtiču ali v vrečki jo lahko v hladilniku hranimo do enega tedna, kar je odvisno od sorte, za daljše shranjevanje pa jo je najbolje zamrzniti ali pa shraniti v oljčnem olju. Sušenje pri baziliki se ne obnese, ker tako izgubimo praktično ves njen okus in aromo. Baziliko uporabljamo v paradižnikovih in jajčnih jedeh, juhah, solatah in solatnih prelivih, kot dodatek mesu in krompirjevim jedem. Primerna je tudi za začinjanje drugih zelenjavnih jedi, predvsem sojinih, fižolovih in grahovih. Okus izboljšajo raznim zelenjavnim prikuham, svežim solatam, zeliščnim namazom in omakam. Sladokusci z baziliko začinjajo ribje jedi, marsikje pa se znajde tudi v sladicah. V kulinariki sredozemskih dežel ima bazilika pomembno mesto, marsikatero znamenito italijansko jed si težko predstavljamo brez bazilike, a najbolj "slaven" je gotovo pesto genovese. Zanjo velja pravilo, da jo dodamo šele na koncu kuhanja, sicer izgubi značilno aromo, Poganjki in lističi so primerni tudi za odišavljenje kisa ali olja.

Bučkini zvitki s sušenim paradižnikom, mozzarelo in baziliko

Za 4 osebe potrebujemo: 2 bučki, 6 posušenih paradižnikov iz olja, 10 dag mozzarele, 3 žlice oljčnega olja, 1 strt strok česna, nekaj lističev bazilike, sol in sveže mlet poper.

V posodo razdrobite ali narežite mozzarelo, dodajte narezan paradižnik, sesekljan česen, natrgano baziliko, sol in sveže mlet poper. Dobro premešajte, potem pa mešanico razdelite na sredino vzdolžno narezanih bučk. Rezine bučk zavijte od konca proti sredini, da dobite zavitke, ki jih spnite z zobotrebci. Zavitke premažite z oljčnim oljem in jih specite na vročem žaru ali v ponvi.

Sirove tortice s paradižnikom in baziliko

Za 4 osebe potrebujemo: 2 plasti tankega vlečenega testa, 1 beljak, 2 dag masla, 25 dag mozzarelle, 16 svežih bazilikinih listov, 3 manjše paradižnike, sol, sveže mleti poper.

Plasti testa s čopičem rahlo premažite z beljakom in narežite na 16 kvadratov. Osem vdolbin pekača za muffine premažite z maslom in jih obložite s po dvema kvadratoma testa. Nadevajte jih z mozzarello, pokrijte z bazilikinimi listi in čeznje naložite paradižnikove krhlje. Rahlo solite in popoprajte ter 15 minut pecite v na 190 stopinj Celzija ogreti pečici, da tortice zlato porjavijo. Še vroče stresite iz modela in takoj postrezite.

Ribji fileji v omaki iz rukole

Za 4 osebe potrebujemo: 80 dag ribjih filejev (škarpene, osliča, brancina …), 2 žlici oljčnega olja, 3 mlade čebulice, 2 šopa bazilike, 2 stroka česna, 5 žlic ribje juhe ali vode, 2 žlici pinjol, 10 dag paradižnikov češnjevcev, 1 žlico limoninega soka, sol.

Na štedilnik postavite ponev in v njej segrevajte oljčno olje. Ribje fileje solite in popoprajte ter jih na vročem olju z obeh strani opecite. Zložite jih na krožnik in postavite v na 70 stopinj Celzija ogreto pečico. Na preostalem olju prepražite pinjole, dodajte na kolobarje narezano čebulo in česen ter pražite še nekaj minut. Dodajte še sesekljano baziliko in ribjo juho ter vse skupaj počasi dušite še nekaj minut. Tako pripravljeno omako zmiksajte v mikserju in jo začinite s soljo, poprom in limoninim sokom. Ribje fileje preložite na 4 krožnike, jih prelijte z omako in obložite z opranim ter na četrtine narezanimi paradižniki. Zraven se zelo prileže kuhan slan krompir.

Bazilikin sladoled

Potrebujemo: 5 limonin, 30 lističev bazilike, 15 dag sladkorja, 2 dl sladke smetane, 0,5 l mleka.

Limone ožemite, dodajte sladkor in zavrite, da se sladkor povsem stopi. Sirup ohladite, ga zmiksajte skupaj z baziliko, odcedite ter primešajte stepeno sladko smetano in mleko. Mešanico zlijte v strojček za pripravo sladoleda ali v model in med občasnim mešanjem zamrznite.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Rekreacija / sreda, 12. januar 2022 / 23:32

Spihan vršni greben

Gaipahöhe (2192 m n. m.) – Dvatisočak v Nockbergih, v Avstriji. Lahko dostopen dvatisočak, ki nudi užitke tako turnim smučarjem kot tistim s krpljami. Spihan razglednik.

Objavljeno na isti dan


Rekreacija / torek, 20. oktober 2020 / 17:49

Letošnji Tek štirih mostov odpovedali

Škofja Loka – Tek štirih mostov v deveti izvedbi bi moral po prvotnem načrtu v Škofji Loki potekati v junija. Najprej so ga prestavili na 14. november, pred dnevi pa izvedbo letos odpovedali. »Klju...

Kranj / torek, 20. oktober 2020 / 17:48

Vunškova ni dobila podpore za direktorico

Kranj – Na sredini seji so kranjski mestni svetniki govorili tudi o novi direktorici Mestne knjižnice Kranj, nato pa niso izglasovali soglasja k imenovanju Maje Vunšek. Pretehtala je namreč navedba...

Razvedrilo / torek, 20. oktober 2020 / 17:47

Dve različni okusni gorenjski izkušnji

Teden restavracij je bil letos med 9. in 18. oktobrom, seveda ob upoštevanju priporočil in uredb NIJZ. Žal ga gorenjski gostinci niso mogli izpeljati do konca, vanj je namreč posegla novonastala situa...

Kronika / torek, 20. oktober 2020 / 17:43

Na Zgornjem Brniku umrla voznica avtomobila

Na gorenjskih cestah je letos umrlo že deset oseb.

Gorenjska / torek, 20. oktober 2020 / 15:08

Največ novih okužb v Kranju, Domžalah in na Jesenicah

Kranj – V ponedeljek so največ novih okužb na Gorenjskem ponovno zabeležili v Kranju, in sicer 44. V Domžalah so potrdili 34 novih okužb, na Jesenicah 28, v Škofji Loki 26, v Železnikih 15, Cerklja...