Linhartov trg želijo zaščititi
V Radovljici si prizadevajo, da bi Linhartov trg dobil status kulturne dediščine državnega pomena. Avgusta v Vidičevi hiši tudi kavarna, do konca leta Linhartova pot za slepe.
Radovljica – Kot pravi Majda Odar, vodja oddelka za družbene dejavnosti na občini Radovljica, si želijo, da bi Linhartov trg dobil status kulturne dediščine državnega pomena. Poudarila je tudi, da se zavzemajo, da bi tamkajšnja graščina, ki je v lasti občine, čim prej zaživela v vsem svojem sijaju. Sanacija prvega nadstropja bo predvidoma končana še letos. Obnova naj bi trajala do leta 2009, stala pa naj bi 2,15 milijona evrov. Poleg Linhartovega muzeja, ki ga bodo odprli decembra, bo v graščini tudi večnamenska dvorana za poroke in druge protokolarne prireditve, v kleti nameravajo urediti še arheološko zbirko.
Ker ima Radovljica status invalidom prijaznega mesta, bo tudi graščina obnovljena invalidom prijazno. »Do konca leta bo oblikovana Linhartova pot za slepe,« je povedala Odarjeva in dodala, da si želijo, da bi Linhartov trg postal živahen muzej na prostem. K temu bodo gotovo pripomogli tudi nekateri lastniki znamenitih objektov na Linhartovem trgu. V gostilni Lectar je že lani zaživela lectarska delavnica, ki je, kot zatrjujejo, dobro obiskana, saj so v Sloveniji le še štiri takšne delavnice. Gostinsko ponudbo bo še to poletje, predvidoma avgusta, obogatil Miran Vidic, ki v skoraj štiristo let stari Vidičevi hiši ureja kavarno in slaščičarno. »Hišo obnavljam z lastnim denarjem. Veliko je govorjenja okoli oživljanja starih mestnih jeder, a če se ne bi sam lotil tega, ne bi bilo nič,« je povedal Vidic. V jedru Radovljice hišo svojih prednikov oživlja tudi Urban Magušar z družino. V Magušarjevi hiši potekajo razstave in kulturni dogodki.