Kaj bo s kampom Špik
V Krajevni skupnosti Rute so zadovoljni z načrti podjetja Hit Alpinea, ki namerava obnoviti hotel Špik, zavzemajo se za ohranitev vsaj polovice kampa.
Na praznovanju krajevnega praznika Krajevne skupnosti Rute sredi maja je veliko zanimanja zbudila predstavitev projektov obnove hotela Špik v Gozd Martuljku. Podjetje Hit Alpinea hotel namerava obnoviti, ob tem pa tudi odstraniti kamp, čemur mnogi domačini nasprotujejo. O stališčih krajevne skupnosti do načrtov družbe Hit Alpinea in še o drugih aktualnih dogodkih v krajevni skupnosti smo se pogovarjali s predsednikom Krajevne skupnosti Rute Alojzom Hlebanjo.
V podjetju Hit Alpinea pripravljajo projekte oživitve območja hotela Špik, ste v krajevni skupnosti z načrti seznanjeni?
»Projekt nam je predstavil direktor Hit Alpinee Aleš Topolšek na sestanku, na slavnostni seji ob krajevnem prazniku pa je z njim seznanil še krajane. Stari del hotela Špik, ki je bil zgrajen leta 1937, nameravajo podreti. V novem objektu naj bi v pritličju uredili bazenski kompleks oziroma vodni park ter sobe s štirimi zvezdicami. V nadstropju naj bi uredili sprostitveni del s trim kabineti, masažami in podobnim. Prenovili pa naj bi tudi novejši del hotela.«
Kakšni so načrti s kampom?
»Po sedanjih načrtih naj bi kamp odstranili in zgradili bungalove, uredili prostor za avtodome, novo trgovino, razna igrišča, nova pa naj bi bila tudi plezalna stena.«
Kako ste v krajevni skupnosti sprejeli načrte?
»Nad predstavitvijo smo bili navdušeni, saj je v kraju zadnja leta prišlo do nazadovanja, v Špik se ni vlagalo … To je priložnost, da se stvari premaknejo naprej in se začne razvoj kraja. Obenem pa si želimo, da kampa vendarle ne bi v celoti podrli. Od leta 1965, ko so ga odprli, je bil vseskozi dobro obiskan in ko je deloval bazen, je v poletnih mesecih to pomenilo odlično ponudbo za turiste.«
Del domačinov odstranitvi kampa ostro nasprotuje, domačin in občinski svetnik Jože Zupančič je zagrozil celo z referendumom za ohranitev kampa.
»Mislim, da v krajevni skupnosti takega referenduma ne bomo podprli. Vsekakor se še nameravamo srečati s predstavniki družbe Hit Alpinea in doreči določene stvari, skušali pa bomo iztržiti čim več tudi za kraj. Nenazadnje je najprej treba počakati na spremembo prostorskih planov. Zdaj je to območje opredeljeno kot prostor za šport in rekreacijo, pred začetkom del pa bo treba spremeniti namembnost.«
Kar nekaj polemik je sprožila tudi priprava novega zakona o Triglavskem narodnem parku (TNP) in iz vaše krajevne skupnosti je prišlo precej pripomb. Jih lahko na kratko predstavite?
»Motijo nas zlasti členi, ki govorijo o tem, kaj v parku ni dovoljeno. Zapisanih je kar okrog petdeset prepovedi! Menimo, da je treba doreči zlasti člene, ki govorijo o pravicah prebivalcev v parku in ob parku. Park naj pomaga razvoju kraja in naj ne bo cokla razvoju. Nenazadnje park ni namenjen samemu sebi, ampak širši skupnosti. Bojimo pa se, da po sedanjih predlogih sožitje parka in turizma ne bo mogoče.«
V Gozd Martuljku pospešeno gradijo nov krajevni dom, kako napredujejo dela?
»Dela potekajo dobro, po načrtih naj bi se v objekt že letos vselili gasilci, če bo sreča, pa bodo nared tudi ostali prostori. Tudi župan je na slovesnosti obljubil, da bo dom zgrajen še letos, vendar pa bo vse odvisno od denarja. V pritličju bodo prostore imeli gasilci, krajevna skupnost, knjižnica, dobili pa bomo tudi manjšo sejno sobo za upravne odbore vseh društev. Zgoraj pa bo prireditvena dvorana, čajna kuhinja in prostori za arhive društev.«
Kaj se trenutno dogaja na komunalnem področju?
»Po izgradnji kanalizacije je še vedno nekaj napak in zavzemamo se, da jih izvajalec čim prej popravi. Za boljšo oskrbo z vodo bo zgrajen povezovalni vod z zajetjem Skavar v Kranjski Gori. Letos naj bi popravili tudi kritične odseke ceste v Srednji vrh, delno naj bi jo tudi asfaltirali, pripravljajo pa tudi projekte za gradnjo pločnikov ob glavni cesti v zgornjem delu Martuljka.«
Kako kaže z obnovo poti do Martuljških slapov?
»Pot mimo prvega slapa je v precej slabem stanju, deloma je tudi nevarna zaradi padajočega kamenja. Zato bi bilo del steze treba speljati po desnem bregu struge, jo delno dvigniti in narediti galerijo. Idejni projekti bodo izdelani, za izvedbo pa bo potrebno veliko denarja in Občina Kranjska Gora bo skušala pridobiti evropska sredstva. To je ena najlepših sprehajalnih poti v občini, za njeno vzdrževanje pa skrbi Lokalna turistična organizacija (LTO) Kranjska Gora.«