Dolenjska toplina in zdravje
Topla, domača in zadovoljno spokojna. Tako mnenje sem si ustvaril o Dolenjski, njenih ljudeh, pokrajini, doživljanju podrobnostih, ko sem v Grosupljem svoje kolo postavil ob zid. Za mano je bil zaključni dan križem kražem po dolini Krke, od njenega podzemnega začetka na Radenskem polju in izvira v vasi Krka, pa vse do rečnih otokov in meandrov med Novim mestom in Otočcem. Tu so najbolj zelene doline, ki srce in oko popotnika grejejo s troslojno »preprogo« vasic ob poraslih rečnih bregovih, vinogradov z zidanicami in največjega gozda.
Ob teh podobah včasih pozabimo, da se v nekoliko »širši« Dolenjski, ki obsega še Mirensko dolino, Trebanjsko kotlino, ter navsezadnje Belo krajino, Pokolpje in Kočevsko, pošteno mešajo vplivi dinarskega sveta, panonskih nižin in predalpskega hribovja.
Iz gozdnih brezpotij in od čudodelnih izvirov pod Gorjanci sem tako zašel v raj za splavarjenje in taborjenje ob Kolpi, še prej pa sem se v gozdnati divjini v premišljevanju peljal mimo kamnitih ostankov nekdanjih vasi in cerkva Kočevske. Če se odpoveš avtomobilu, imaš tu res občutek viteza. Srednjeveška je pokrajina z največjim številom gradov v Sloveniji, najbolj poznanimi slovenskimi samostani Pleterje in Stična, na vsakem koraku najdemo dobro ohranjene kozolce in kašče. V enem od kozolcev sta ob mojem obisku klovna igrala za vaško mladino, za poletje sem si vzel program festivala starih godal v Brežicah. Dolenjci svoji (podeželski) dediščini znajo vdahniti novo življenje in kulturno-turistične vsebine.
Zraven vam ponudijo kulinarične dobrote s štruklji, modro frankinjo, renskim rizlingom, na belokranjski stran uživanje metliške črnine maja doživi svoj vrhunec v metliški vigredi. Simbol sodelovanja in zagnanosti Dolenjcev je cviček, ki je do priznanja lahkotnosti in edinstvenosti okusa prišel po trnovi poti.
Medtem ko Slovenija velja za deželo gozdov, je dolenjski gozd še prav poseben. Krakovski gozd, Kočevski rog ... sta celo na evropski ravni sinonim za divje lepo gozdno pokrajino, ki jo gozdarji predstavljajo na gozdnih učnih poteh. Reki Kolpa in Krka sta pravi raj za ribolov, splavarjenje in taborjenje, prva predvsem za robinzonsko navdahnjene. Ko se utrudite doživetij, ste povabljeni v ene od toplic in term, ki so po ponudbi v evropskem vrhu. Morda pa vam boleče sklepe ohladi divja voda pod lehnjakovimi slapiči, po katerih je reka Krka edinstvena v Sloveniji.
Gorenjci imamo še dva močna argumenta, da se na potepu bratimo z njenimi prebivalci. Skupaj smo gradili severni oz. južni del dežele Kranjske, prav slovnične sisteme Dolenjske in Gorenjske pa je Primož Trubar prvič združil v slovenski knjižni jezik. Vsi ljubitelji doživetij boste tu zares govorili »isti jezik«!