Policisti za varnejše gorništvo
V nedeljo so pripadniki gorske policijske enote gornike opozarjali na pomanjkljivo opremo in jim svetovali, kako pravilno ravnati v gorskem svetu.
Kranj – Gorski reševalci na podlagi večletnega spremljanja razmer planinskega turizma in izkušenj dobro vedo, da se v turistični sezoni ob koncu tedna zgodi največ gorskih nesreč. Enako ugotavlja policija, ki je tudi letos organizirala dežurstvo reševalne ekipe policije za helikoptersko reševanje v gorah. Gorska policijska enota pa vsako leto izvede tudi več preventivnih akcij po slovenskih gorah. Prvo letošnjo so zadnjo nedeljo izvedli na območju Julijskih in Kamniško-Savinjskih Alp, Raduhe in Pece.
»Namen preventivnih akcij je ozaveščanje ljudi o nevarnostih v gorah ter svetovanje za varno gibanje in preživljanje prostega časa v gorah. Pohodnike, gornike in druge obiskovalce smo tudi tokrat opozarjali na primerno obutev in oblačila, jih opominjali, kako pomembno je spremljanje vremenskih napovedi, še posebej pa vpisovanje v vpisno knjigo obiskovalcev gora, saj so lahko ti podatki življenjskega pomena ob morebitni iskalni akciji,« je pojasnil vodja gorske policijske enote Robert Kralj.
Na Gorenjskem sta se v nedeljo dva para gorskih policistov podala po poteh Planina Blato-Triglavska jezera-Komarča in Vršič-Mojstrovka. »Na prvi poti smo zaradi neprimerne obutve opozorili devet od 44 planincev, ki smo jih srečali, dva pa zato, ker sta želela iti po Slovenski poti, ki je zaprta. Na Mojstrovki pa smo naleteli na dva ekstremna primera, negativnega in pozitivnega. Tako smo srečali skupino štirih deklet, obute v navadne športne copate, oblečene v kratke hlače, s seboj pa so imele le ženske torbice-nahrbtnike, ki so nameravale iti kar po zavarovani plezalni Hanzovi poti. Zmotilo nas je tudi, ker na vrhu Mojstrovke ni vpisne knjige, za kar bi moralo poskrbeti matično planinsko društvo. Prijetno presenečeni pa smo bili nad skupino štirih učencev in dveh mentorjev iz OŠ Ivana Groharja iz Škofje Loke, ki so bili v popolni opremi in zelo dobro varovani,« je Kralj na kratko strnil vtise nedeljske akcije.
Gorski policisti sicer opažajo, da se oprema obiskovalcev gora, še posebej obutev, vsako leto izboljšuje. Policisti sicer zaradi neprimerne opreme ne morejo nikogar kaznovati, temveč smejo le opozarjati in svetovati. Morda pa bo slabe navade začelo spreminjati sodišče. Pred kratkim je bila namreč izdana sodba, po kateri morata planinca, ki sta v Špiku zašla zaradi lastne malomarnosti in so ju morali reševati s helikopterjem, plačati vsak po 650 evrov za stroške reševanja.