Okenski okras

Junij se izteka, prihaja vroče poletje, in za rože, ki smo jih postavili spomladi na okna in balkone potrebujejo vse več nege in pozornosti. Redno jih moramo zalivati, nekatere tudi dvakrat na dan in tudi dognojevanje jim bo koristilo. Saj primerna nega zelo pripomore k videzu rastline. Večino rastlin so vrtnarji k nam prinesli iz južnih krajev. Vsaj vse vrste pelargonij in bršlink so tam doma. V naravi rastejo kot oleseneli grmi, pelargonije so tudi industrijske rastline, saj iz njihovih cvetov pridobivajo razna olja za kozmetično industrijo. Posebej cenjen je roženkravt. Da se dobro obnesejo tudi v bolj severnih deželah, dokazuje, da jih že leta dolgo sadijo ljubitelji okenskih rastlin po celi Evropi. In tudi v teh deželah prezimijo in rastejo tudi po nekaj let. V zadnjih letih, ko so pri nas postale modne večbarvne zasaditve, je res, da jih izpodrivajo druge bolj bujno rastoče rastline, surfinije, zmajeva krila, krompirjevke, mimulus ..., vendar se vsak rad vrne k njim čez leta, saj velja za eno najbolj trpežnih okenskih rož. Tudi vzgoja ni zahtevna in jih lahko razmnožujemo sami brez kakšnega večjega znanja. So pa okenske rastline zelo občutljive prav na pragu poletja. Stalno vlažna zemlja in mokro listje je razlog za marsikatero bolezen. Korenine odmrejo, skozi poškodovane liste pa prodirajo bakterije, ki sčasoma rastlino uničijo. Pojavlja se tudi siva plesen, plutavost, pršice, uši, rdečipajek, gosenice. Zaradi vseh teh morebitnih uničevalcev je dobro, da ob zalivanju tudi bolj natančno pregledamo, če se ni kakšna od teh nadlog naselila na vaših rožah. V vrtnarskih centrih imajo tudi dobro izbiro sredstev za preprečitev takih bolezni.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / ponedeljek, 13. januar 2020 / 10:49

Četrt stoletja lokalne samouprave

Na prelomu leta je minilo petindvajset let od nastanka sedanjih občin. Kako prednosti (in slabosti) lokalne ureditve vidijo v nekaterih gorenjskih občinah?

Objavljeno na isti dan


Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Obletnica reševanja s helikopterjem

Emil Herlec je bil kot plezalec in reševalec tesno povezan z gorami. Je soustanovitelj Gorske reševalne službe Postaje Kranj in začetnik helikopterskega reševanja.

Kranj / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Plešejo že skoraj 30 let

Folklorna skupina Iskraemeco je s folklornim večerom predstavila plese, ki so se jih naučili v enem letu. Obenem se že pripravljajo na 30. obletnico delovanja skupine, ki jo bodo praznovali prihodnje...

Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Ljudi bi radi pripravili do druženja

Poleg parkiranja krajane v KS bratov Smuk najbolj jezi kos neurejenega zasebnega zemljišča med pošto in bloki, ki je v slabem vremenu ena sama velika luža.

Kranj / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Cenijo njihovo delo

V krajevni skupnosti bratov Smuk od leta 2003 podeljujejo priznanja zaslužnim krajanom. Nazadnje nagradili Osnovno šolo Matije Čopa.

Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Več zelenic in otroških igrišč

V anketi smo prebivalce Krajevne skupnosti Bratov Smuk v Kranju spraševali, kaj najbolj pogrešajo v domačem okolju krajevne skupnosti. Kar 51 odstotkov vprašanih želi več zelenic, 17 odstotkov an...