Mednarodno sodelovanje z vsebino
Ob praznovanju škofjeloškega občinskega praznika je letos poudarjeno sodelovanje domačih izvajalcev. Vsako leto se praznovanja udeleži tudi veliko gostov iz tujine, zlasti iz pobratenih mest.
Škofja Loka - »Čeprav ima občina za svoje prireditve možnost dobiti katerega koli izvajalca iz tujine, je bila letos sprejeta odločitev, da se opre na domače ustvarjalce. Med njimi je kar nekaj vrhunskih, najaktualnejši pa je zagotovo Godalni orkester Glasbene šole Škofja Loka pod vodstvom prof. Armina Seška. Na letošnjem evropskem tekmovanju v belgijskem mestecu Neerpelt je med 85 različnimi orkestri in 3600 glasbeniki iz skoraj celega sveta dosegel absolutno zmago,« je povedala Andreja R. Megušar, ki je na občini Škofja Loka med drugim zadolžena tudi za prireditve. Žlahtni glasbeniki vrhunske kakovosti so tako navdušili kritike na tekmovanju v Belgiji, da so jim dodelili domala vse možne točke (99 od stotih) in jih počastili z laskavim nazivom »summa cum laude«. Vsakdo od komisije pa je nastop tudi opisno ocenil. Tako je v zapisniku zabeleženih kar nekaj presežnikov, splošno poročilo pa govori o čudovitem zvoku, moči, finesi, čistosti, dinamiki, stilskem razponu … Ne le v glasbeni šoli, kjer imajo tako vrhunske glasbenike, v vsej občini so ponosni nanje in zato so jim v programu občinskega praznovanja dali priložnost, da jih spozna kar najširši krog domačinov in obiskovalcev prazničnih prireditev.
Godalni orkester se je pred dvema letoma že predstavil občinstvu v Maasmechelnu in Bruslju, zato je to primer, kako je mogoče s kakovostjo preiti ne le lokalne, temveč tudi državne meje. Mednarodna širina pa je tudi sicer značilna za občino Škofja Loka in tudi občinski praznik je priložnost za obiske od vsepovsod. Vsako leto k praznovanju povabijo tudi goste iz pobratenih mest, s katerimi jih druži večletno sodelovanje, in tudi veleposlanike držav, v katerih so ta mesta. Še posebej tesno sodelujemo z veleposlaniki Združenega Kraljestva Velike Britanije in Severne Irske, kraljevine Belgije in Češke republike. Ne gre le za protokolarni obisk, pač pa nam ti ugledni ljudje tudi pomagajo navezati stike, ki so za našo občino pomembni. Enako velja za naše veleposlanike v državah, ki se nam zaradi svojih izkušenj zdijo še posebej zanimive. Ena takih je denimo Irska, kjer nam je slovenski veleposlanik na Irskem mg. Franc Mikša pomagal odpreti že nekaj vrat, zanimanje naše občine pa je namenjeno zlasti njihovim razvojnim agencijam in dobrim praksam na področju črpanja evropskih sredstev,« razmišlja Andreja R. Megušar, ki se na občini Škofja Loka ukvarja tudi z mednarodnim sodelovanjem.
V času občinskega praznovanja je bila Škofja Loka največjega obiska deležna iz pobratenega Freisinga. Andreja R. Megušar ocenjuje: »Freising je eden najlepših primerov, kako lahko zgolj protokolarno občinsko sodelovanje preraste v nekaj več. Nadgradili so ga kulturniki, saj denimo na področju stare glasbe z njimi sodeluje javni sklad za kulturo, izmenjujeta se naša in njihova glasbena šola, skupni jezik sta našli gimnaziji … Veseli nas, da ima mednarodno sodelovanje vsebino in da medsebojno povezavo uspejo ujeti različne ustanove. S češkim mestom Tabor je Škofja Loka našla povezavo na področju fotografije in srednjeveške glasbe in plesa. Ko je pri nas Venerina pot, jih vedno povabimo, oni pa nas, ko se pri njih odvija podobna srednjeveška prireditev. Zanimivo je denimo sodelovanje z belgijskim mestom Maasmecheln. To je novodobno mesto, ki nima starega mestnega jedra, kakor denimo Škofja Loka. Ob obisku pri nas so vedno znova navdušeni ravno nad starim delom, ki mestu daje dušo. Letos so v njihovi delegaciji tudi policisti in gasilci, ki jih zanima, kako ti dve službi delujeta pri nas in je praznično dogajanje tudi priložnost za izmenjavo strokovnih izkušenj. Sicer pa so bili v Škofji Loki tudi že pihalni orkestri iz drugih držav, pevski zbori, lokostrelci, športniki, fotografi, tudi kmečke žene … skratka možnosti za sodelovanje nad zgolj formalnim občinskim je veliko. Občina je nekakšen mediator, ki vzpostavi stike, potem pa imajo priložnost različne institucije, društva, zbori, šole in drugi, da izkoristijo možnost mednarodnega sodelovanja. V primeru Tabora na Češkem obstaja nova pobuda s strani ene njihovih osnovnih šol, ki bi rada navezala stik z eno od loških šol. Poskrbeli bomo, da se bodo našli, potem pa bodo sami naredili nadaljnje korake.«
Andreja R. Megušar ima veliko zamisli, kako bi se še konkretiziralo mednarodno sodelovanje. Tako bi lahko škofjeloškim dijakom, ki se odlikujejo v francoščini ali angleščini ponudili ogled zasedanja belgijskega in Evropskega parlamenta v Bruslju, kjer bi lahko v živo videli, kako poteka jezikovno tolmačenje in začutili utrip delovanja te institucije. Tamkajšnji dijaki pa bi prišli na ogled zasedanja slovenskega parlamenta. Takšnih zamisli je še nekaj, dobrodošle pa so tudi s strani Ločank in Ločanov.