V župniji vlada pogum za življenje
Dr. Alojz Snoj v župniji v Stari Loki službuje sedem let. Velja za priljubljenega in gospodarnega duhovnika, ki mu je v sodelovanju z župljani uspelo obnoviti že precej župnijskih stavb in vanje vdihniti življenje.
Stara Loka - Dr. Alojz Snoj, po rodu sicer iz Zasavja, je duhovnik že 36 let, preden je prišel v župnijo svetega Jurija v Staro Loko, je služboval v ljubljanski župniji Moste. Ob svojem prihodu v Staro Loko, eno najstarejših župnij v Sloveniji, si je zastavil več ciljev in kot pravi, mu jih je v sedmih letih uspelo uresničiti dve tretjini. Prvi je bil gradnja Doma na Fari leta 2002, ko je dal porušiti in na novo zgraditi staro kaplanijo iz leta 1834. Ob pomoči župljanov in prispevkih dobrotnikov je tako župnija pridobila stavbo, v kateri so veroučne učilnice, delavnice, pevska soba, knjižnica in dvorana za šport in razvedrilo. Leta 2003 je v prostorih sedanjega župnišča uredil vrtec, ki ga danes obiskuje 41 otrok. Leta 2005 so gradili mežnarijo na Planici, 2006 pa začeli z gradnjo nove dvorane za športne in kulturne prireditve, ki so jo letos spomladi odprli s premiero igre Umorjeni škof. Med cilji, ki jih v prihodnje še namerava uresničiti, omenja obnovo starega župnišča, kamor bi se lahko preselil iz sedanjega in tu naredil več prostora za vrtec.
»V Stari Loki pa ne vlagamo le v zidovje, čeprav so pomembni tudi takšni pogoji za delo in druženje župljanov, pač pa predvsem v ljudi,« poudari dr. Alojz Snoj. K verouku hodi 350 otrok, vsak teden se srečuje šestnajst birmanskih skupin, pojejo štirje pevski zbori, v domu na Fari se družijo skavti, delujeta skupini Vera in luč ter Prenova v duhu … Vrtec Sončni žarek otroke ne le varuje, temveč jih skrbno vzgaja in pripravlja na življenje.
»Ravno otroke sem imel v mislih, ko smo začeli načrtovati gradnjo nove dvorane za kulturne in športne prireditve. Potrebujejo namreč prostor, v katerem lahko razvijajo svoje telesne in tudi duhovne sposobnosti. Potrebujejo gibanje telesa in duha, s tem se učijo vrlin in kreposti, potrebnih za življenje, naučijo se, kako se prenese poraz, kako je treba pomagati drugemu in ne v nezdravi tekmovalnosti teptati tekmeca, skratka s temi dejavnostmi zorijo tako telesno kot tudi duhovno,« z velikim žarom razlaga dr. Alojz Snoj. Z enakim navdušenjem razkaže tudi vrtec z izdelki otrok in vzgojiteljic, ki kažejo na prijazno, a dosledno vzgojo k temu, da iz otrok zrastejo dobri, odgovorni, pošteni, spoštljivi ljudje. V vrtcu jim želijo dati prave vrednote, to vzgojo pa bi želeli nadgraditi tudi s šolo, pojasni svojo vizijo dr. Snoj. Dvorana za šport in kulturo pa ni namenjena le najmlajšim, pač pa postaja kulturno in družbeno središče vse Stare Loke.
Dr. Snoj pri Prifarcih, kakor rečejo prebivalcem Stare Loke, velja za priljubljenega duhovnika, a tudi on ima o svojih župljanih veliko pohvalnih besed. »Razveseljivo je, da tu vlada veliko poguma za življenje. V naši župniji je dvakrat več krstov kot smrti, samo junija sem krstil že enajst otrok. Vsako leto je tu okoli dvajset porok (približno toliko je tudi pogrebov), povprečno število otrok na mater pa je 2,1, medtem ko je v Sloveniji zgolj 1,2. Vse to kaže na veselje, ljubezen in spoštovanje te sredine do življenja,« pravi duhovnik, ki ima pri Fari na skrbi okoli pet tisoč duš, od katerih jih je več kot štiri tisoč katoličanov.