Novosti ob odprtju trga so na Elektro Gorenjska predstavili (z desne): predsednik uprave Jože Knavs, član uprave Andrej Šušteršič in izvršni direktor OE nakup-prodaja Aleš Ažman.

Odprtje trga elektrike za gospodinjstva na pol poti

Od 1. julija dalje bodo lahko tudi gospodinjstva izbirala dobavitelja električne energije, vendar zaradi neekonomskih cen ponudbe še ni. Cene elektrike bodo do nadaljnega ostale nespremenjene.

Kranj – V sredo so na Elektru Gorenjska sklicali novinarsko konferenco, na kateri so predstavili priprave na spremenjen položaj, ki ga prinaša zakonsko določeno odprtje trga električne energije. Po spremenjenem energetskem zakonu in evropski direktivi bodo namreč tudi gospodinjstva, ki so doslej imela status tarifnega odjemalca, s tem pa bila obvezana odjemati električno energijo od lokalnega elektrodistribucijskega podjetja po cenah, ki jih je določala država, poslej pridobila položaj, kakršnega so imeli upravičeni odjemalci – poslovni uporabniki. To pomeni, da bodo lahko izbirala dobavitelja in se z njim pogajala tudi o ceni. Za elektrodistribucijska podjetja, kot je Elektro Gorenjska, to tudi pomeni, da ne bodo več javna podjetja - zato je skupščina Elektro Gorenjska pretekli teden že sprejela temu ustrezne spremembe statuta - pač pa naloge distribucije prevzema novoustanovljeni Sistemski operater distribucijskega omrežja (SODO). SODO bo distribucijo vodil prek najetih obstoječih omrežij, ki ostajajo v lasti distribucijskih podjetij. Predsednik uprave Elektro Gorenjska Jože Knavs je v izjavi za Gorenjski glas priznal, da je odpiranje trga še na pol poti, saj je vlada pripravila šele koncept rešitve, koncesijski akti: koncesijska pogodba med vlado oziroma resornim ministrstvom in SODO-m ter pogodba o najemu in storitvah med SODO-m in distribucijskimi podjetji pa še ni pripravljena.

Izgube nihče ne ponuja

Ker v Sloveniji poleg petih elektrodistribucijskih podjetij ustanovljenih še pet drugih družb za prodajo električne energije na drobno, je pravzaprav čudno, da le nekaj dni pred tem, ko bodo lahko gospodinjstva izbirala dobavitelja, ponudb v tej smeri ni. Jože Knavs meni, da je vzrok v cenah, saj dokler bodo nabavne cene elektrike pri proizvajalcih (tudi prave konkurence kljub dvema 'stebroma' med njimi še ni) višje od prodajnih, ponudbe ne bo. Čeprav se cene načelno sproščajo, pričakuje, da jih bo država kot doslej skrbno nadzirala in do pravih sprostitev bo verjetno minilo še nekaj let. Kot vsi distributerji je tudi Elektro Gorenjska obvestil vsa gospodinjstva, da se ima za pogodbenega dobavitelja, cene pa tudi po 1. juliju ostanejo enake. Kot konkurenčno prednost ponuja zanesljivo in kakovostno dobavo električne energije, kakovostne dodatne storitve ter storitve, ki bodo v očeh končnih odjemalcev pomembne zanje. Redno jih bodo obveščali o novostih, predstavljali načine, kako zmanjšati in učinkoviteje gospodariti z električno energijo, spodbujali k plačevanju energije prek trajnika brez provizije.

En evro za reenergijo

Ob vseh omenjenih nedorečenostih, ki bodo verjetno vsaj leto ali dve še ohranila za gospodinjstva 'status quo', pa so na Elektro Gorenjska pripravili še novost, ki jo po našem mnenju skoraj neokusno poimenujejo nov produkt. Gre za novo blagovno znamko električne energije, imenovano Reenergija, ki je pridobljena iz obnovljivih virov, in sicer iz 15 hidroelektrarn in dveh fotonapetostnih elektrarn, ki so v lasti skupine Elektro Gorenjska. Kupci, ki se bodo odločili za reenergijo, bodo pri mesečnemu znesku električne energije plačali en evro več, Elektro Gorenjska ga bo namenilo v posebej ustanovljen ekološki sklad, iz katerega se bodo financirali okoljski projekti. Gre torej za prispevek k čistejšemu okolju in boljši kvaliteti življenja in omogoča končnemu odjemalcu, da se tudi sam aktivno vključi v odgovornejši odnos do okolja in zmanjša škodljive vplive, ki jih spušča v ozračje.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / torek, 13. januar 2009 / 07:00

Na cesti 41 tekstilk

Tekstilno podjetje Sandy, ki je nadaljevalo proizvodnjo nekdanjih Gorenjskih oblačil na Slovenskem Javorniku, je prenehalo s proizvodnjo. Brez dela je ostalo 41 delavk.

Objavljeno na isti dan


Šport / ponedeljek, 4. februar 2019 / 12:30

Atleti podpisali pogodbe

Prvo veliko tekmovanje za atlete bo dvoransko evropsko prvenstvo na začetku marca.

Kranjska Gora / ponedeljek, 4. februar 2019 / 12:14

Prenovili objekt ob Jasni

Po trinajstih letih je obrežje ob jezeru Jasna zadihalo v novi podobi – odprli so prenovljen del obrežja, na katerem stoji gostinsko-turistični objekt Resort Jasna.

Kranj / ponedeljek, 4. februar 2019 / 12:13

Kranj bo središče Slovenije

Prešernov smenj naj bi ob slovenskem kulturnem prazniku gostil okoli dvajset tisoč obiskovalcev, zato organizatorji upravičeno pričakujejo, da bo Kranj ta dan postal središče Slovenije.

Kronika / ponedeljek, 4. februar 2019 / 12:13

Trinajst mesecev za napad na policista

Tržičan Duško Krupljanin je bil obsojen na trinajst mesecev zapora zaradi napada na policista, ki se mu je pred tem tudi uprl v postopku identifikacije.

Gospodarstvo / ponedeljek, 4. februar 2019 / 12:12

Plačila naj bodo odvisna od količine pridelkov

»V novi finančni perspektivi skupne kmetijske politike Evropske unije bi vsa plačila kmetijam morali vezati na količinsko pridelavo,« pravi kmet Marko Dolinar iz Vogelj in dodaja, da sedanja odkupna c...