Med sosedi 42
Janez Stergar, predsednik Kluba koroških Slovencev v Ljubljani, o dogajanjih v zamejstvu in v Sloveniji vsak teden redno obvešča člane kluba in prijatelje naših zamejcev. Sporočil je, da je bila včeraj v dvorani kulturnega centra Haček na Paulitschgasse 5-7 v središču Celovca predstavitev knjige z naslovom Med narodom in politiko. Politična participacija koroških Slovencev, ki jo je napisal višji znanstveni sodelavec ljubljanskega Inštituta za narodnostna vprašanja dr. Boris Jesih. V Ljubljani je bila predstavitev knjige dan prej, v sredo, 13. junija. V Vogrčah pri Pliberku v Podjuni še naprej igrajo na prostem pred župniščem igro Plavž, ki jo je napisal Jeseničan Franc Klinar. Predstave bodo danes, 15. junija, v nedeljo, 17. junija, in v petek, 22. junija ob 21. uri. Vogrčani in okoličani, od katerih jih okrog 50 sodeluje v predstavi, so še posebej veseli občinstva iz Slovenije.
V središče političnega dogajanja na dvojezičnem delu Koroške znova vstopa problem postavitve dvojezičnih krajevnih tabel. Nova avstrijska vlada pod vodstvom kanclerja Alfreda Gusenbauerja je napovedala do konca junija širši pogovor o tem vprašanju, ki mu bo sledila razprava v zveznem parlamentu. Avstrijski kancler je dal taka zagotovila tudi med nedavnim obiskom v Ljubljani. Predstavniki slovenskih organizacij na Koroškem so veseli takih napovedi. Presenečeni pa so bili zaradi kanclerjeve izjave, da kasneje dodatnih dvojezičnih tabel ne bi več postavljali in zato tako imenovana »razširitvena klavzula«, ki bi to omogočala, ne bi bila več nujna. Po neuradnih podatkih naj bi se zvezni kancler zavzemal za postavitev 173 dvojezičnih tabel, kar naj bi bilo končno število. Ujezila pa jih je izjava predsednice koroških socialdemokratov Gabriele Schaunig, za katero je idealna rešitev le 141 krajevnih napisov brez možnosti dodatnih tabel.
Za predstavnike organizacij Slovencev na Koroškem, ki so se še naprej pripravljeni pogovarjati z zvezno vlado na Dunaju, sta sprejemljivi le dve možnosti. Prva je takojšnja uresničitev odločb ustavnega sodišča in 7. člena Avstrijske državne pogodbe, po katerih bi morali na Koroškem dvojezično označiti okrog 300 krajev in zaselkov. Druga možnost pa je takojšnja postavitev določenega števila dvojezičnih krajevnih tabel. Njihovo število bi lahko na osnovi tako imenovane »razširitvene klavzule« povečevali do popolne uresničitve odločb sodišča in zagotovitve pravic iz državne pogodbe. »Nihče ne more zahtevati od nas, da se odpovemo odločbam ustavnega sodišča,« je povedal predsednik Narodnega sveta koroških Slovencev Matevž Grilc. Predsednik Skupnosti koroških Slovencev Bernard Sadovnik je prepričan, da predlog socialdemokratov ne more biti slabši od zadnjega, ki je predvideval 141 tabel in so ga zavrnili. Veselilo bi ga, če bi table postavili takoj. Marjan Sturm, predsednik Zveze slovenskih organizacij na Koroškem, pa je prepričan, da bo zvezni kancler predlagal za manjšino sprejemljivo rešitev.