Za odpadke smo vsi odgovorni
V Tenetišah namesto deponije sodoben center
Že skoraj celo desetletje se na Gorenjskem prerekamo, kako bi v prihodnje ravnali z odpadki, ki jih vsakodnevno pridelamo. Zavedanje o varovanju okolja in novi standardi zahtevajo uporabo novih tehnologij pri ravnanju z odpadki, pri čemer je ključno ločevanje odpadkov na izvoru, to je v gospodinjstvih in pri pravnih osebah.
Klasičnim deponijam, kot jih poznamo sedaj, se čas izteka. V vsakem primeru jih bomo morali sanirati. Tudi deponijo v Tenetišah. Pri tem imamo lahko zgolj stroške s postopnim urejanjem v treh desetletjih ali pa se odločimo za moderen center za ravnanje z odpadki na isti lokaciji, ki prinaša občanom Mestne občine Kranj stroškovne ugodnosti.
Ko se zadnji čas pogovarjamo o možnosti, da bi sedanjo deponijo Tenetiše razvili v sodoben center za ravnanje s komunalnimi odpadki, zasledujemo naslednje cilje:
• dolgoročno in ekološko najbolj ustrezno rešitev ravnanja z odpadki
• najboljšo sanacijo obstoječega odlagališča Tenetiše
• okolju prijazno ravnanje z odpadki
• varno odlaganje preostanka odpadkov
• manj odpadkov na odlagališče, več odpadkov v predelavo
• varčevanje z naravnimi surovinami in energijo
• odpiranje novih delovnih mest
• varčevanje z naravnimi surovinami in energijo
• pridobitev okoljske rente, namesto da bi jo plačevali neki drugi občini
• stroški odvoza odpadkov se prihodnosti ne bodo bistveno povečali.
Regijski pristop k reševanju problematike odpadkov
Tak pristop zagovarjata tako Slovenija kot Evropska unija. Regijski center predstavlja celovito rešitev problema ravnanja z odpadki, ureditev odlagališča je le del projekta. Po tej poti si bomo prizadevali zagotoviti snovno izrabo odpadkov za pridobivanje energije, odpadke toliko predelali, da bo čim manj ostankov, zagotovili ureditev odlagališča za varno odlaganje preostanka odpadkov in vse ostale potrebne postopke, ki jih narekuje sodoben pristop k ravnanju z odpadki. Pri tem moramo sodelovati vsi, zlasti na izvoru odpadkov, in jih pred odvozom dosledno ločevati.
Center za ravnanje s komunalnimi z odpadki Tenetiše
O sprejemljivosti projekta se je občina najprej pogovarjala s predstavniki krajevnih skupnosti Kokrica in Tenetiše, naselij, ki ležijo najbližje sedanjemu odlagališču odpadkov, in dobila pozitivno stališče. Prav tako se je v prid projektu izrekla večina svetnikov v mestnem svetu. Del krajanov iz krajevne skupnosti Kokrica je izrazil nasprotovanje k predvidenemu urejanju odlagališča Tenetiše.
Kaj govori v prid vzpostavitvi centra in ne zgolj sanaciji odlagališča v Tenetišah?
Krajanom in krajevnima skupnostma bo zaradi bližine centra priznana boniteta.
Pri pripravi prostorskih planov tega območja bodo predstavniki krajanov vključeni v proces oblikovanja dokumentov.
Tudi tedaj, ko bo center začel delovati, bo imenovana komisija za civilni nadzor, ki bo spremljala delovanje centra. Krajanom bodo na voljo vse informacije v zvezi z izgradnjo in delovanjem centra preko posebnih komisij.
Tehnične značilnosti sodobnih centrov za ravnanje z odpadki
Sodoben center bo okolju bolj prijazen kot obstoječe odlagališče. Vse naprave, v katerih poteka obdelava odpadkov, so v zaprtih objektih, kjer so emisije v okolje popolnoma nadzorovane. To je objekt s sortirnico, kjer se preko ekoloških otokov zbrani odpadki naknadno ločujejo po materialih, kompostarna in naprave za mehansko biološko obdelavo odpadkov.
Na odlagališče, ki sodi v sklop sodobnega centra, se odlagajo ostanki odpadkov po obdelavi, ki nimajo negativnih vplivov na okolje. Center zagotavlja tudi izrabo energetskega potenciala odpadkov za pridobivanje električne energije in toplote. Kljub večji količini odpadkov, ki se bodo na centru predelale, bodo vplivi na okolje manjši od vplivov, ki jih povzroča obstoječe odlagališče. Slednje bo sočasno z ureditvijo centra v celoti sanirano, kot zahtevajo evropski standardi. V centru bo potekalo sodobno tehnološko in učinkovito ekološko ravnanje s komunalnimi odpadki. Kup odloženih odpadkov se torej ne bo povečal, povečale se bodo le količine odpadkov, oddane v predelavo.
Mestna občina Kranj je pripravljena zagotoviti ogled sodobnih centrov za ravnanje z odpadki, ki že delujejo, in centra v izgradnji v Celju.
Center bo imel minimalen vpliv na okolje
Lokacija objekta je več kot 700 m oddaljena od poselitve, kar je več, kot so zahteve zakonodaje. Vsi procesi obdelave bodo potekali v zaprtih objektih. Čiščenje zraka iz mehansko biološke obdelave odpadkov je načrtovano z biofiltri in drugimi postopki pri kogeneraciji bioplina. Povečano število transportov na samem območju obdelave ne bo povzročalo prekomernih obremenitev s hrupom, ki bi segale do stanovanjskih objektov.
V sodobnih objektih, ki delujejo po zaprtem sistemu, odpadki niso več vidni v kupih.
Dodatna odlagalna polja se ne bodo odpirala, predviden pa je nov prostor za postavitev objektov centra, in sicer v smeri proti Naklemu.
Prednosti odločitve v prid izgradnje Centra za ravnanje z odpadki Tenetiše
• V Kranju imamo lokacijo, ki je za tovrstni center najprimernejša, ker gre za že obstoječe odlagališče. Je komunalno opremljeno in večina zemljišč je v lasti javnega podjetja Komunala Kranj. To pomeni, da je ta projekt relativno enostavno izvedljiv.
• Prebivalci Mestne občine Kranj boste pridobili v pogledu stroškov odvoza smeti, ki bodo za vas nižji oziroma precej manjši, kot če bi odpadke odvažali na odlagališče izven občine. Za primerjavi navajamo primer občine Škofja Loka, od koder odpadke odvažajo in odlagajo na odlagališče v Logatcu in primer občine Radovljica, ki uporablja odlagališče na Jesenicah. Občani Škofje Loke plačujejo za storitev ravnanja z odpadki povprečno 7,27 evra na osebo na mesec, občani Radovljice pa povprečno 6,51 evra na osebo na mesec. V Mestni občini Kranj pa občani plačujemo povprečno 1,72 evra na osebo na mesec.
• Mestna občina Kranj pridobi okoljsko rento, ki sicer gre takemu odlagališču, in jo lahko namenja svojim investicijam. Pri renti bosta udeleženi tudi centru za ravnanje z odpadki najbližji krajevni skupnosti. S tem bosta imeli možnost nadstandarda pri urejanju krajevnih projektov.
• Z odločitvijo za vzpostavitev centra za ravnanje z odpadki v Tenetišah rešujemo odlagališče za naprej. Če tega ne storimo, moramo odlagališče čez dve leti zapreti, za sanacijo pa skrbeti vsaj še trideset let. S projektom centra pa pridobimo sredstva za sodoben razvoj, vzporedno saniramo odlagališče na tej lokaciji in rešimo pereče vprašanje, kam z odpadki v bodoče. Med dobrimi rešitvami v Sloveniji imata podobno rešitev Mestni občini Celje in Novo mesto.
Vsa vprašanja in predloge, ki se vam odpirajo, nam posredujte na elektronski naslov: tenetise@kranj.si ali po navadni pošti: Mestna občina Kranj, Slovenski trg 1, 4000 Kranj.