Odvisnikov so se sprva bali
V Sloveniji je prejšnji teden potekala evropska konferenca EFTC (Evropske zveze terapevtskih skupnosti) z okoli 250 udeleženci iz 24 evropskih in drugih držav.
Škofja Loka - Konferenco, ki je bila prvič organizirana v Sloveniji in tudi na širšem območju nekdanje »vzhodne Evrope«, so poleg EFTC pripravili društvo Projekt Človek, Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve ter občini Ljubljana in Škofja Loka. Da je pri izvedbi tako pomembne mednarodne konference zraven tudi slednja, je zasluga dejstva, da je ravno na njenem območju že desetletje terapevtska skupnost za zdravljenje zasvojenih z drogami, je povedal predsednik organizacijskega odbora dr. Bogdan Polajner, sicer vodja projekta Človek. »V Sopotnici so terapevtsko skupnost prijazno sprejeli, kar sicer ni pogosta praksa ne v Sloveniji ne v kaki drugi državi, kjer se lokalno prebivalstvo odvisnikov boji. Krajanom Sopotnice pa je vlilo zaupanje dejstvo, da je tudi občina Škofja Loka soglašala z odprtjem terapevtske skupnosti, kjer je bilo v desetih letih deležnih pomoči že okoli dvesto zasvojenih z mamili,« je dodal Polajner.
»Umeščanje takšne skupnosti v lokalni prostor je izredno občutljivo,« je iz lastnih izkušenj dodal župan občine Škofja Loka Igor Draksler. »Po desetih letih pa že vidijo, da stvar deluje, strahovi so premagani in ljudje so terapevtsko skupnost sprejeli za svojo. Danes smo nanjo vsi skupaj ponosni; da med ljudmi na začetku ni bilo pretiranega odpora in protestov, pa imajo zasluge tudi sodelavci v občinski službi za družbene dejavnosti.« O evropski konferenci pa je dejal, da je tudi vpogled v izkušnje, kako se v drugih državah lotevajo te problematike, saj je tako kot v Sloveniji tudi drugje drog in odvisnikov vse več, s tem pa tudi potreb po terapevtskih skupnostih.
Pomoč in samopomoč pri odvajanju od drog sta temeljni značilnosti terapevtskih skupnosti, zato je zelo pomembno, da strokovnjaki s tega področja vsaki dve leti izmenjajo izkušnje, je na novinarski konferenci v Škofji Loki dejal sekretar EFTC Dirk Vandevelde, tudi sam vodja ene od terapevtskih skupnosti, ki deluje že tri desetletja. Tudi tam so se ljudje v majhni vasi odvisnikov spočetka bali, sedaj pa je skupnost postala del njih in pogrešali bi jo, če bi jo opustili. »Ne na mojem dvorišču,« vlada prepričanje glede terapevtskih skupnosti tudi v daljni Avstraliji, je povedala udeleženka Janice Jones, izvršna direktorica zveze avstralskih terapevtskih skupnosti. Toda potem se odnos spremeni in obstoj skupnosti v lokalnem okolju vsem spremeni življenje. Prek dvesto udeležencev posvetovanja je obiskalo tudi Sopotnico. Preden so jih iz Ljubljane odpeljali z avtobusi, so šoferji previdno vprašali, koga bodo vozili: strokovnjake ali morda koga drugega.