Kolesarski nasveti: hrana in pijača
Tokratna tema kolesarskih nasvetov sta hrana in pijača pred kolesarjenjem, med njim in po njem. Naš sogovornik je znova Marko Polanc, trener mladincev KK Sava Kranj: »Pravilno pitje in prehranjevanje sta tako kot pri drugih fizičnih aktivnostih zelo pomembna tudi v kolesarstvu. Da ne pride do dehidracije, je potrebno veliko piti. Poleti, ko so temperature višje, bi priporočil pol litra tekočine na vsako uro. Če so treningi krajši od dveh ur, zadostuje voda, pri daljših treningih pa je potrebno vnašati vitamine, minerale, elektrolite v obliki energetskih napitkov.«
Drugače je z vnosom hrane, s katerim naj bi začeli najkasneje po eni uri in pol kolesarjenja in potem na vsake pol ure pojedli kakšen gel, energijske ploščice, sendvičke. »Ko enkrat tekmovalec ali rekreativec postane lačen in žejen, je ponavadi že prepozno. Ne prideš več k sebi, se moraš ustaviti, najesti, napiti in malce spočiti, ter šele nato nadaljevati z vožnjo,« opozarja Polanc, glede izbire hrane med kolesarjenjem pa pravi: »Pri daljših treningih so najboljši majhni sendvički: s pršutom, šunko, marmelado ali evrokremom, pri krajših lahko tudi energijski geli in ploščice.« Pomembno je, da na tekmo ali na trening, rekreacijo, ne gremo s polnim želodcem. Nasvet za rekreativce, ki se udeležujejo tudi tekmovanj: »Uro in pol pred dirko je res zadnji čas, ko je treba jesti. Najbolj primerni so ogljikovi hidrati. Na jedilniku za obrok pred nastopom naj bodo testenine brez omake, samo soljene z malce olivnega olja in parmezanom. Lahko dodate tudi kakšno rezino pršuta. Zelo pomemben je obrok en večer prej. Sestavljen naj bo iz solate, testenin z omako (najbolje paradižnikove) ali riža, za sladico pa jabolčna pita.«
Za hitrejšo regeneracijo po fizični aktivnosti pa je seveda porabljeno energijo potrebno čimhitreje začeti vnašati nazaj v telo.