Pri kolesarjenju je zelo pomembno, da dovolj pijemo. Tega se zaveda tudi Kranjčan Vladimir Kerkez, član kontinentalne ekipe KK Sava Kranj.

Kolesarski nasveti: hrana in pijača

Tokratna tema kolesarskih nasvetov sta hrana in pijača pred kolesarjenjem, med njim in po njem. Naš sogovornik je znova Marko Polanc, trener mladincev KK Sava Kranj: »Pravilno pitje in prehranjevanje sta tako kot pri drugih fizičnih aktivnostih zelo pomembna tudi v kolesarstvu. Da ne pride do dehidracije, je potrebno veliko piti. Poleti, ko so temperature višje, bi priporočil pol litra tekočine na vsako uro. Če so treningi krajši od dveh ur, zadostuje voda, pri daljših treningih pa je potrebno vnašati vitamine, minerale, elektrolite v obliki energetskih napitkov.«

Drugače je z vnosom hrane, s katerim naj bi začeli najkasneje po eni uri in pol kolesarjenja in potem na vsake pol ure pojedli kakšen gel, energijske ploščice, sendvičke. »Ko enkrat tekmovalec ali rekreativec postane lačen in žejen, je ponavadi že prepozno. Ne prideš več k sebi, se moraš ustaviti, najesti, napiti in malce spočiti, ter šele nato nadaljevati z vožnjo,« opozarja Polanc, glede izbire hrane med kolesarjenjem pa pravi: »Pri daljših treningih so najboljši majhni sendvički: s pršutom, šunko, marmelado ali evrokremom, pri krajših lahko tudi energijski geli in ploščice.« Pomembno je, da na tekmo ali na trening, rekreacijo, ne gremo s polnim želodcem. Nasvet za rekreativce, ki se udeležujejo tudi tekmovanj: »Uro in pol pred dirko je res zadnji čas, ko je treba jesti. Najbolj primerni so ogljikovi hidrati. Na jedilniku za obrok pred nastopom naj bodo testenine brez omake, samo soljene z malce olivnega olja in parmezanom. Lahko dodate tudi kakšno rezino pršuta. Zelo pomemben je obrok en večer prej. Sestavljen naj bo iz solate, testenin z omako (najbolje paradižnikove) ali riža, za sladico pa jabolčna pita.«

 

Za hitrejšo regeneracijo po fizični aktivnosti pa je seveda porabljeno energijo potrebno čimhitreje začeti vnašati nazaj v telo.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / ponedeljek, 25. junij 2007 / 07:00

Bašljani na Spodnjem Kališču

Člani Agrarne skupnosti Bašelj so obnovili leta 1955 zgrajeno kočo na Spodnjem Kališču, ki bo lahko tudi bivališče za pastirja.

Objavljeno na isti dan


Kranj / sobota, 10. oktober 2015 / 13:03

Med brezdomci tudi družine

Z včerajšnjo prireditvijo ob svetovnem dnevu brezdomstva na Centru za socialno delo Kranj skušajo opozoriti na brezdomsko situacijo in tudi populacijo, ki se zadnja leta precej spreminja.

Gospodarstvo / sobota, 10. oktober 2015 / 12:58

Matjaž Delopst na čelu Peka

Tržič – Trije kandidati so se prijavili na razpis na delovno mesto predsednika uprave Peka, eden od njih ni izpolnjeval pogojev. V torek je bila seja kadrovske komisije nadzornega sveta. Glede na t...

Kronika / sobota, 10. oktober 2015 / 12:56

Kaj pomeni biti viden

Jesenice – Jeseniški policisti so v sklopu preventivnih projektov in akcije za večjo varnost pešcev, ki po vsej državi poteka do 18. oktobra, v torek dopoldne v sodelovanju s tamkajšnjim svetom za...

Šport / sobota, 10. oktober 2015 / 12:55

LTH Castings še močnejši

Škofja Loka – Škofjeloško košarkarsko moštvo LTH Castings bo v letošnji sezoni tudi reprezentančno obarvano. Za ekipo bo namreč tudi v tej sezoni kot posojeni igralec Uniona Olimpije nastopal Koprč...

Gorenjska / sobota, 10. oktober 2015 / 12:52

Obiskali bodo tudi Nejčev grob

V torek je minilo natanko štirideset let od prvega slovenskega vzpona na osemtisočak, 8463 metrov visoki Makalu, ob tej obletnici pa v torek v Himalajo odhaja jubilejna odprava Manang 2015.