Projekti za Loško pogorje
Štirinajst institucij in podjetij podpisalo ustanovitveno listino Lokalne akcijske skupine loškega pogorja.
Žiri – Večji del škofjeloškega območja zajema podeželje, najdaljšo tradicijo ima kmetijska dejavnost. Občine in drugi partnerji so se konec prejšnjega tisočletja začeli povezovati, rezultat pa je bil leta 2001 (med prvimi v Sloveniji) sprejet program razvoja podeželja. Ta je omogočil pridobitev petsto milijonov tolarjev pomoči za investicije na kmetijah in vlaganje v vodovodno omrežje. »Enotni smo si, da mora podeželje ostati poseljeno in aktivno. Za nas je podeželje enako pomembno kot center občine,« je ob ustanovitvi Lokalne akcijske skupina loškega pogorja (LAS) povedal župan Bojan Starman, ki sta mu pritegnila tudi kolega Milan Čadež in Igor Draksler.
»Naši glavni cilji pri razvoju podeželja so nova delovna mesta, naravi prijazno kmetovanje, nadgradnja blagovnih znamk, izboljšanje infrastrukturnih pogojev za delo in bivanje na podeželju in podobno,« je ob ustanovitvi LAS povedala Ivica Rant iz upravne enote. Od začetka povezovanja se je obseg dopolnilnih dejavnosti na Škofjeloškem podvojil (danes 222), uveljavili so kakovostni blagovni znamki Dedek Jaka in Babica Jerca, s pomočjo prebivalcev so postavili več turističnih tematskih poti (gorska kolesarska pot, po poteh Rupnikove linije, 22 pohodniških poti, več prireditev).
Do sedaj je k LAS-u pristopilo 14 institucij, podjetij ali društev, ki si bodo skupaj prizadevali za izpolnjevanje programa razvoja podeželja. Skupaj bodo sodelovali na razpisih kmetijskega ministrstva, za pokušino pa so predstavili štiri čezmejne projekte z Avstrijo: Pozdravljeni, ljubitelji utrdb, Partnerstvo dobrot brez meja, Prekomejno trženje kulturnega turizma in Emina romarska pot.