Naj se vojne grozote nikoli več ne ponovijo, je bila misel udeležencev spominske prireditve ob osvoboditvi koncentracijskega taborišča Mauthausen. (Foto: Anka Bulovec)

Naj se vojne grozote ne ponovijo

Pod Ljubeljem, kjer je bila med drugo svetovno vojno podružnica koncentracijskega taborišča Mauthausen, so proslavili 62. obletnico njene osvoboditve.

Ljubelj - V podružnici zloglasnega koncentracijskega taborišča Mauthausen na Ljubelju so bili med vojno zaprti taboriščniki iz Francije (teh je bilo več kot pol), Italije, Poljske, Češke, Rusije, Jugoslavije, Nemčije, Španije, Norveške, Nizozemske, Luksemburga, pa tudi številni Židje, Arabci, Romi, Grki, Belgijci in Švicarji. Taborišče so zgradili leta 1943, da so interniranci gradili ljubeljski predor.

Ta je bil dograjen leta 1944, konec leta je skozenj zapeljal prvi avto. Taborišče Mauthausen z več kot štiridesetimi podružnicami, v katerih je umrlo prek 120 tisoč ljudi, so zavezniki osvobodili maja 1945. Letos torej mineva 62 let od osvoboditve, v soboto pa so se v spominskem parku na Ljubelju poklonili spominu na več sto umrlih in več tisoč trpečih v tem taborišču. Prišli so preživeli interniranci, predstavniki držav, od koder so bili taboriščniki, borčevske organizacije in številni drugi obiskovalci, ki želijo ohraniti spomin na to kruto obdobje, za katero želimo, da se ne bi nikoli več ponovilo.

To željo je izrekel tudi slavnostni govornik na spominski prireditvi, župan občine Tržič in poslanec v državnem zboru Borut Sajovic. A iz zgodovine se očitno nismo naučili dovolj, je dejal govornik, vojne in nasilje se še kar naprej ponavljajo. Vojna niso zmagovalci in poraženci, pač pa opustošenje, mrtvi, ranjeni, sirote … Spregovoril je tudi o odkrivanjih kosti iz obdobja tik po drugi svetovni vojni, kar nas Slovence še vedno razdvaja. Spoštujmo žrtve in zgodovino, je dejal, ob tem pa spomnil tudi na nesporna dejstva. Jasno je, kdo je bil med drugo svetovno vojno napadalec, kdo okupator, kdo za žico in kdo osvoboditelj. Na prireditvi sta nastopila partizanski pevski zbor in Orkester Slovenske vojske z dirigentoma Francem Gornikom in Janijem Šalamonom.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / ponedeljek, 25. maj 2009 / 07:00

V Kranju bi lahko ...

V sredo so v Galeriji Pungert odprli razstavo znanega kranjskega arhitekta Cirila Oblaka. Predstavlja tako svoje realizirane projekte kot tiste, ki so za majhno mesto, kot je Kranj, predragi in so tak...

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / sreda, 9. februar 2022 / 23:03

Okusi Škofjeloškega (4)

Za rep smo Okuse Škofjeloškega lovili še v Penzionu in gostišču Lajnar na Soriški planini, in sicer v času kosila. Bil je petek, zato lačnih ust v njihovi jedilnici ni manjkalo. Smučarji, deskarji,...

Zanimivosti / sreda, 9. februar 2022 / 22:59

Študirati si želim ...

Dijake četrtega letnika Gimnazije Kranj smo vprašali, kam se nameravajo vpisati in kaj bo odločilno vplivalo na njihovo izbiro fakultete in študijskega programa.

Gorenjska / sreda, 9. februar 2022 / 22:57

Nove priložnosti za mobilnost

Evropska komisija je objavila nov razpis Erasmus+ za letošnje leto, v okviru katerega je za prijavitelje projektov na področju izobraževanja in usposabljanja iz Slovenije na voljo 25 milijonov evrov.

Slovenija / sreda, 9. februar 2022 / 22:56

Seznam vseh srednjih šol

Z namenom, da bi bile informacije v zvezi z izvedbo informativnih dni tudi za letošnje devetošolce oziroma učence, ki se prihodnje šolsko leto vpisujejo v srednješolske izobraževalne programe in di...

Slovenija / sreda, 9. februar 2022 / 22:55

Bližajo se vpisi v srednje šole

Prijave za vpis v programe nižjega, srednjega poklicnega in strokovnega izobraževanja ter gimnazije bodo na srednjih šolah sprejemali do 4. aprila.