Naj se vojne grozote nikoli več ne ponovijo, je bila misel udeležencev spominske prireditve ob osvoboditvi koncentracijskega taborišča Mauthausen. (Foto: Anka Bulovec)

Naj se vojne grozote ne ponovijo

Pod Ljubeljem, kjer je bila med drugo svetovno vojno podružnica koncentracijskega taborišča Mauthausen, so proslavili 62. obletnico njene osvoboditve.

Ljubelj - V podružnici zloglasnega koncentracijskega taborišča Mauthausen na Ljubelju so bili med vojno zaprti taboriščniki iz Francije (teh je bilo več kot pol), Italije, Poljske, Češke, Rusije, Jugoslavije, Nemčije, Španije, Norveške, Nizozemske, Luksemburga, pa tudi številni Židje, Arabci, Romi, Grki, Belgijci in Švicarji. Taborišče so zgradili leta 1943, da so interniranci gradili ljubeljski predor.

Ta je bil dograjen leta 1944, konec leta je skozenj zapeljal prvi avto. Taborišče Mauthausen z več kot štiridesetimi podružnicami, v katerih je umrlo prek 120 tisoč ljudi, so zavezniki osvobodili maja 1945. Letos torej mineva 62 let od osvoboditve, v soboto pa so se v spominskem parku na Ljubelju poklonili spominu na več sto umrlih in več tisoč trpečih v tem taborišču. Prišli so preživeli interniranci, predstavniki držav, od koder so bili taboriščniki, borčevske organizacije in številni drugi obiskovalci, ki želijo ohraniti spomin na to kruto obdobje, za katero želimo, da se ne bi nikoli več ponovilo.

To željo je izrekel tudi slavnostni govornik na spominski prireditvi, župan občine Tržič in poslanec v državnem zboru Borut Sajovic. A iz zgodovine se očitno nismo naučili dovolj, je dejal govornik, vojne in nasilje se še kar naprej ponavljajo. Vojna niso zmagovalci in poraženci, pač pa opustošenje, mrtvi, ranjeni, sirote … Spregovoril je tudi o odkrivanjih kosti iz obdobja tik po drugi svetovni vojni, kar nas Slovence še vedno razdvaja. Spoštujmo žrtve in zgodovino, je dejal, ob tem pa spomnil tudi na nesporna dejstva. Jasno je, kdo je bil med drugo svetovno vojno napadalec, kdo okupator, kdo za žico in kdo osvoboditelj. Na prireditvi sta nastopila partizanski pevski zbor in Orkester Slovenske vojske z dirigentoma Francem Gornikom in Janijem Šalamonom.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / sobota, 13. januar 2018 / 15:46

Trgovci bodo spoštovali dogovor

Po dogovoru s socialnimi partnerji v trgovinski dejavnosti veljajo nova pravila glede dela ob nedeljah in praznikih. Kako se jim bodo prilagodili v trgovinah, da bodo zadovoljni tudi potrošniki?

Objavljeno na isti dan


Splošno / torek, 12. junij 2007 / 07:00

V štirih letih 1600 novih stanovanj

V Mestni občini Kranj lahko v naslednjih štirih letih pričakujemo veliki pok pri gradnji novih stanovanj. Večina bo namenjena trgu, nekaj jih bodo investitorji ponudili preko republiškega stanovanjske...

Radovljica / torek, 12. junij 2007 / 07:00

Nova direktorica zdravstvenega doma

Nova direktorica Zdravstvenega doma Radovljica je Maja Petrovič Šteblaj s Trstenika.

Žirovnica / torek, 12. junij 2007 / 07:00

Za plačilo vode dodaten mesec

Žirovnica - Občinski svetniki v Žirovnici so sprejeli odlok o preskrbi s pitno vodo, ki ga je bilo treba uskladiti z veljavno zakonodajo. Sprejeli so tudi dva amandmaja, ki so ji...

Cerklje na Gorenjskem / torek, 12. junij 2007 / 07:00

Pol stoletja oddajnika

Oddajanje TV-programa s Krvavca je prvič steklo 14. februarja 1957. Digitalizacija ne zmanjšuje pomena oddajnika.

Radovljica / torek, 12. junij 2007 / 07:00

Pozitivno mnenje za Ksenijo Lipovšček

Radovljica - Na Ekonomski gimnaziji in srednji šoli Radovljica so po odstopu Jožeta Pogačarja začeli postopek za imenovanje novega ravnatelja šole. Na razpis se je kot edina prij...