Prodaja hlodovine iglavcev v druge države je v zadnjih štirih letih porasla s 50 na 183 tisoč "kubikov".

Vse več hlodovine preko meje

V zadnjih dveh letih se je občutno povečala prodaja hlodovine v Avstrijo in drv v Italijo.

Kranj - Slovenski lesarji že nekaj časa opažajo, da vse večje količine hlodovine »odtekajo« v sosednje države. Na začetku so jo v Avstrijo in Italijo prodajala nekatera gozdna gospodarstva in zadruge, zdaj imajo tuji kupci pri nas že sami svojo mrežo odkupovalcev, ki kupujejo les neposredno od lastnikov gozdov. »Res je, da tujci po kubičnem metru ponujajo boljšo ceno, vendar pa dejansko ni bistvene razlike, saj pri njih veljajo drugi kriteriji in drugačen način merjenja,« ugotavljajo v Iniciativi slovenskih proizvajalcev lepljenega lesa v tujini - Slovenija Kantel in dodajajo, da malo bolje lahko plačajo les zato, ker jih država podpira pri iskanju nabavnega in prodajnega trga, investicijah, kreditiranju in menda tudi pri uvozu okroglega lesa. In kaj kažejo podatki? Izvoz hlodovine iglavcev za žago in furnir se je v obdobju 2003-2006 povečal s 50.286 na 183.300 kubičnih metrov, izvoz lesa iglavcev za celulozo in plošče ter drugega okroglega industrijskega lesa s 16.679 na 86.140 »kubikov« in izvoz lesa listavcev za kurjavo s 56.348 na 175.822 kubičnih metrov. Prodaja se je še posebej občutno povečala lani in predlani.

Na opozorila lesarjev, da povečanje prodaje že ogroža slovenske gozde, so se odzvali na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, kjer dokazujejo, da bi lastniki v minulih dveh letih lahko posekali letno več kot 4,1 milijona »kubikov« lesa, dejansko pa so ga predlani le 3,2 milijona in lani 3,7 milijona. Ker je Slovenija po vstopu v Evropsko unijo del enotnega trga s prostim pretokom blaga, njene članice ne morejo in ne smejo omejevati izvoza oz. uvoza. Za trditev, da druge države z različnimi ukrepi spodbujajo nakup lesa v Sloveniji, na ministrstvu nimajo dokazov, prepričani pa so, da bo naraščanje izvoza vplivalo na zvišanje cen lesa na domačem trgu. Pri izvozu hlodovine iglavcev je bila predlani povprečna cena 67 evrov za kubični meter in pri lesu za kurjavo 36 evrov, v skladu kmetijskih zemljišč in gozdov pa pri prodaji na domačem trgu za hlodovino iglavcev prve kvalitete povprečje 70 evrov in za drugo kvaliteto 48 evrov, pri lesu za kurjavo pa 28 oz. 21 evrov za »kubik«.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / sobota, 18. maj 2013 / 17:45

Trčenje usodno za povzročiteljico nesreče

Potoki - Ponoči je v bolnišnici za posledicami prometne nesreče umrla 78-letnica iz okolice Žirovnice, so danes sporočili s Policijske uprave Kranj.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 5. marec 2009 / 07:00

Rokovnjači v luči turizma

Center za trajnostni razvoj podeželja Kranj je pripravil prvi posvet o rokovnjačih. Zgodovina, ki lahko bogati turizem.

Zanimivosti / četrtek, 5. marec 2009 / 07:00

Ste za to, da bi bile olimpijske igre na Gorenjskem?

Bralci komentirate aktualne dogodke

Zanimivosti / četrtek, 5. marec 2009 / 07:00

Anketa: Razlike v plačah pogosto krivične

Kako so ljudje danes zadovoljni s plačami, kdo dobi preveč, kdo premalo, so smiselni ukrepi, ko v krizi klestijo plače zaposlenih, so vprašanja, ki nas vznemirjajo predvsem v težkih razmerah.

Kronika / četrtek, 5. marec 2009 / 07:00

Evropski policisti o prometu

Na Brdu pri Kranju je prejšnji teden potekal dvodnevni mednarodni seminar o prometni varnosti, ki ga je v okviru projekta Lifesaver organizirala Evropska zveza prometnih policij.

Kronika / četrtek, 5. marec 2009 / 07:00

Zgorelo ostrešje

Meja - V petek ob 2.45 so Operativno komunikacijski center v Kranju obvestili, da je zagorelo v stanovanjski hiši na Meji. Na pomoč so poklicali poklicne gasilce iz Kranja in pro...