Baletne karikature na razstavi
Baletne karikature mojstra Nicolaia Gustavoviča Legata, baletnega plesalca, koreografa, pedagoga in karikaturista, so bile v Sloveniji na ogled le v Medvodah.
Medvode – V Kulturnem domu Medvode je bila v maju štiri dni na ogled razstava z naslovom Baletne karikature mojstra Legata. Razstava je od leta 1987, ko so jo predstavili v Kraljevi operni hiši v Londonu, prepotovala večji del Velike Britanije, obiskala Jackson in Atlanto v Združenih državah Amerike, bila na ogled v Kanadi, pa tudi v Moskvi v Rusiji. V Medvode je prišla z Bermudov, pot pa nadaljevala na Dunaj, Zagreb in Split.
Legat, oče evropskega baleta
Zanimalo nas je, kako so se med vsemi temi mesti sveta našle Medvode in ne na primer Ljubljana. »Rezultati so kot na vseh ostalih področjih posledica osebnih kontaktov, poznanstev. Medvode imajo to srečo, da tukaj v bližini živita Andrew, ki je član Legatove fundacije, in Nena Stevens. Na tem projektu delamo že vsaj leto in pol. Tudi v Ljubljani smo ga predstavili določenim odgovornim osebam, pa ni bilo pravega odziva, zanimanja. Legat je ena od osebnosti iz baletne umetnosti, ki ni tako razširjena umetnost in ljudje o teh stvareh vedo premalo, zato je pomen takšne razstave še toliko večji,« je pojasnil Vojko Vidmar, predsednik Društva baletnih umetnikov Slovenije. Organizatorji razstave so bili poleg omenjenega društva še Občina Medvode, KUD Medvode in seveda Legat foundation iz Velike Britanije, ki jo zastopa Patricia Deane Gray, ena redkih strokovnjakinj, ki skrbi, da Legatovo mojstrstvo ne bi izumrlo. Ob odprtju razstave je povedala marsikatero podrobnost iz življenja Nicolaia Gustavoviča Legata, najprej baletnega plesalca, ki se je rodil leta 1869 v St. Petersburgu in umrl leta 1937 v Londonu. V dvajsetih letih svoje kariere je plesal v več kot sedemdesetih predstavah z najbolj slavnimi balerinami tedanjega časa (Kšesinsko, Pavlovo, Trefilovo ...). Preizkusil se je tudi v koreografiji, vendar se je vedno bolj posvečal poučevanju. V Londonu je osnoval baletno šolo, iz katere so izšle izjemne balerine, plesalci in koreografi. Razstava pa je dokaz, da je bil tudi odličen karikaturist, ki je plesalce naslikal tako, kot jih je v resnici videl, doživljal. Med karikaturami je tudi jugoslovanska baletna plesalka in pedagoginja Ana Roje z dežnikom, ki ga je zaradi lastne varnosti vedno nosila s seboj. Na razstavi je bilo razstavljenih okrog 90 slik, na eni je bil tudi Andrew Stevens iz Pirnič. Poleg tega, da je član Legatove fundacije, je obiskoval znamenito Legatovo šolo v Angliji in na tej šoli naredil tudi izpit.
Na pogostitvi torta Pavlova
Kljub temu da so za razstavo razposlali devetsto vabil, obisk ni bil zelo velik. »Ljudje, ki jih to zanima, si bodo razstavo prišli ogledat, kakšne množičnosti pa ne pričakujem,« je realno povedal Vidmar. Po odprtju razstave je sledila pogostitev, hladni bife z bolj lahkimi jedmi. »Pokusite lahko izvrstno sladico slavne balerine Ane Pavlove, ki jo je na željo dobila med nastopom v Avstraliji. Imenuje se torta Pavlova, sestavljena je iz spečenih beljakov, malin, jagod, posuta z orehi. Strežejo jo tudi v eni izmed okoliških picerij,« je kot zanimivost dodal Boštjan Luštrik, ki je bil zadolžen za protokolarni del.